Maj 1954 roku dla mieszkańców Ząbkowic był wyjątkowy. To właśnie wtedy rozpoczął swoją działalność Dom Kultury Ząbkowice (nazwany wówczas Związkowym Domem Kultury). Placówka z bogatą historią kilkakrotnie traciła i odzyskiwała niezależność. Od lat 60′ pieczę nad Domem Kultury sprawowały okoliczne huty: Szkła Gospodarczego, Szkła Okiennego i Zakłady Elektromechaniczne, a kulturalne centrum Ząbkowic zyskało nazwę Międzyzakładowego Domu Kultury.

Ze względu na ustrój panujący w tamtych latach, Dom Kultury stanowił miejsce spotkań władz centralnych, związkowych i partyjnych. Oprócz licznych koncertów i spektakli, placówka prowadziła działalność edukacyjną, a mieszkańcy mogli rozwijać swoje pasje i uczestniczyć w zajęciach szycia i haftu czy w spotkaniach szachowych. Od początku istnienia w Domu Kultury działał zespół baletowy, Amatorski Zespół Teatralny, a najmłodsi mogli szlifować swoje talenty w Dziecięcym Zespole Bajka.

Na deskach Domu Kultury występowały największe gwiazdy polskiej estrady (m.in. Daniel Olbrychski, Mieczysław Fogg, Stanisław Mikulski), a liczne konkursy aktywizowały dzieci i dorosłych. W latach 90′ placówka straciła swoją niezależność. Pogarszająca się sytuacja finansowa doprowadziła do przyłączenia Domu Kultury do Dąbrowskiego Pałacu Kultury Zagłębia. Od tamtego czasu placówka kilkakrotnie zmieniała władze administracyjne, a od 2008 roku do dnia dzisiejszego działa pod administracją Pałacu Kultury Zagłębia.

Od 65 lat Dom Kultury Ząbkowice jest ważnym centrum kulturalnym, które nie przestaje rozwijać swojej misji edukacyjnej i rozrywkowej. W najbliższy weekend wielkie świętowanie. Szczegóły znajdziecie TUTAJ