Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Dąbrowa Górnicza

W minioną sobotę odbył się X Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, organizowany przez Pałac Kultury Zagłębia i Miejską Orkiestrę Dętą w Dąbrowie Górniczej.

Zaproszone orkiestry z Czech, Słowacji, Ukrainy oraz reprezentanci Polski – Miejska Orkiestra Dęta z Dąbrowy Górniczej, która była również gospodarzem festiwalu, zaprezentowały się dla dąbrowskiej publiczności. Wszystko zaczęło się o godzinie 16:00, wtedy orkiestry ruszyły spod Miejskiej Biblioteki Publicznej i przemaszerowały ulicami miasta na Plac Wolności. Po wspólnym zdjęciu przed Pałacem Kultury Zagłębia, przejechały do Parku Zielona, gdzie przy fontannie otworzono oficjalnie festiwal, odgrywając wspólnie utwory.

Koncert główny natomiast odbył się w Kręgu Tanecznym. Najpierw swój program odegrała Miejska Orkiestra Dęta z Dąbrowy Górniczej pod batutą Ireneusza Dustera. Jako drudzy wystąpili Słowacy wraz z solistami. Kolejną orkiestrą była młodzieżowa Orkiestra Zlote Surmy z Ukrainy – ulubieńcy festiwalowej publiczności, którzy zaczarowali energią i choreografią. Przedostatnia na parkowej scenie była orkiestra z Czech, a na koniec wystąpili debiutanci na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Dąbrowie – orkiestra Lwowskie Fanfary z Ukrainy.

Dzięki wszystkim orkiestrom przekonaliśmy się, że w muzyce dętej nadal tkwi jakaś siła! I wcale nie przeszkadzał nam upał i komary w Parku Zielona, by się o tym przekonać.

Fot. Marek Wesołowski