Rodzice, którzy chcą mieć kontynuację wypłaty 500 plus na dziecko, muszą do 30 czerwca złożyć wniosek o to świadczenie. Złożenie go po tym terminie spowoduje, że nie dostaną środków za ten miesiąc.
Do tej pory rodzice i opiekunowie z województwa śląskiego złożyli niemal 500 tys. wniosków o 500 plus, 96 proc. jest już rozpatrzonych.
– Złożenie wniosku po 30 czerwca spowoduje, że rodzice czy opiekunowie stracą prawo do wyrównania za ten miesiąc, a świadczenie będzie przyznane od miesiąca, w którym złożyli wniosek. Zatem, jeśli ktoś złoży wniosek w lipcu, prawo do świadczenia będzie przyznane od lipca, czyli nie będzie miał świadczenia za czerwiec. Jeśli ktoś złoży wniosek w sierpniu, to wówczas straci pieniądze za czerwiec i lipiec, bo prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku, czyli od sierpnia – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Inaczej jest, gdy wniosek jest składany na nowo narodzone dziecko. Wówczas rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku, licząc od dnia urodzenia, aby dostać 500 plus z wyrównaniem od daty narodzin pociechy.
Na bieżąco i z wyrównaniem
– Od początku czerwca trwają wypłaty świadczeń na okres świadczeniowy 2023/2024. Rodzice, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o 500 plus, pierwszy przelew świadczenia otrzymają do końca czerwca. Jeśli wniosek o świadczenie został złożony w maju, wypłata zostanie zrealizowana do 31 lipca z wyrównaniem od czerwca. Jeżeli wniosek wpłynie w czerwcu, pieniądze na koncie z wyrównaniem od czerwca pojawią się do końca sierpnia – wyjaśnia rzeczniczka.
Rodzice powinni zwracać uwagą, czy wniosek jest wypełniony poprawnie i czy nie zawiera błędów. Jeśli wniosek jest niepoprawnie wypełniony, to trzeba go zweryfikować, a to wpływa na wydłużenie czasu załatwienia sprawy i wypłatę świadczenia. Najczęstszym błędem jest wpisanie niepoprawnego numeru PESEL dziecka, a także numeru rachunku bankowego.
Elektroniczne wnioski
W tym roku wnioski można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS. Dostępna jest w wersjach na urządzenia z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.
Wnioski można składać również za pośrednictwem narzędzi dostępnych w ubiegłych latach:
- Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
- portalu Emp@tia– opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają nr PESEL
- bankowości elektronicznej, jeśli bank ma taką usługę – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają nr PESEL.