ZagłębieWood wystartowało! Za nami pierwszy koncert i pierwszy spektakl. Festiwal rozpoczął występ VooVoo, a później na pałacowych deskach pojawił się spektakl Pozytywni. Dziś w Sali Teatralnej o 19:00 zagra Mrozu, a kolejne wydarzenia już w następnym tygodniu: 22 października g. 19:00 - Spektakl Judy. Wyznanie gwiazdy (bilety wyprzedane) 23 października g. 19:00 - Marek Dyjak w koncercie Dyjak/Gintrowski (BILETY DOSTĘPNE) 24 października g. 19:00 - Julia Sawicka w koncercie Za sen mój chodzę na czereśnie (BILETY DOSTĘPNE) Fot. Marek Wesołowski
 • „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”

  Zapraszamy przedstawicieli mediów na spotkanie informacyjne poświęcone akcji "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo", która będzie realizowana od 21 października do 15 grudnia br. Działania prowadzone będą we współpracy ze stacjami diagnostycznymi. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wpływ oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

 • Ogólnopolskie działania policyjne „TRUCK & BUS”

  17 października 2019 roku policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „TRUCK & BUS”. Mimo iż nadrzędnym celem działań jest ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

 • Już od 15 października w Kawiarni Edukacja Smaku, znajdującej się w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25), będzie można zakupić bilery regionalne...

 • Uroczyste ślubowanie 6 dąbrowskich klas mundurowych

  Kadeci z III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej na długo zapamiętają tegoroczne Święto Edukacji Narodowej. 14 października 2019 roku stał się dla nich jednym z najważniejszych dni szkolnej nauki. Po uroczystej mszy świętej w dąbrowskiej bazylice NMP Anielskiej na Placu Wolności przed Pałacem Kultury Zagłębia licealiści aż sześciu pierwszych klas o profilu mundurowym złożyli bowiem uroczyste ślubowanie.

 • Dąbrowscy koszykarze przegrali pierwsze starcie w nowym sezonie. Szansa na odrobienie strat w sobotę w hali „Centrum”.

  Do 18 października trwa nabór do konkursu „Model biznesowy dla Dąbrowy”. Zgłaszać mogą się ci, którzy myślą o rozkręceniu działalności gospodarczej.

  W latach 80. XX w. NDSS (National Down Syndrome Societty) z USA ustanowiło październik miesiącem budowania świadomości o zespole Downa.

  Centrum Komunikacji i Mediacji Dialog w ramach tegorocznego Tygodnia Mediacji zaprasza na konsultacje mediatorów. Celem Tygodnia Mediacji jest promowanie polubownego rozwiązania konfliktów i sporów.

  Obwieszczenie Wojewody Śląskiego o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości w celu wykonania badań geologicznych i określenia geotechnicznych warunków posadowienia obiektu – rurociągu produktowego Boronów...

  Znamy nazwiska nowych parlamentarzystów.

  12 października o 16:30 w Piwnicy Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia odbył się finał niezwykłego projektu Muzyka-Wyobraźnia-Ciemność, organizowanego przez pałac oraz Fundację Wygrajmy Razem. Projekt Muzyka-Wyobraźnia-Ciemność to ogólnopolski konkurs dla młodych talentów wokalnych, które prezentowały się przed specjalnym jury. Specjalnym, gdyż stworzonym przez niewidomych profesjonalnych artystów. Ostatni etap zmagań niósł ze sobą dodatkowe wyzwanie - uczestnicy występowali w ciemnościach. Tym sposobem zarówno członkowie jury jak i osoby z widowni mi
  Pierwszym celem jesiennej wycieczki klubu etnobotanika był Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie. Uczestnikom towarzyszył przewodnik, który nie tylko prowadził grupę po zoologicznych ścieżkach, ale także opowiadał o zwierzętach, ich zwyczajach i historiach. Fot. Rafał Słowiak
 • Wsiadł za kierownicę mimo cofniętych uprawnień

  Policjanci z Dąbrowy Górniczej zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę, który mimo cofniętych uprawnień do kierowania zdecydował się na jazdę oplem astra. Mieszkaniec Katowic będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa określonego w art.180a kk.

 • Rozpoczął się Międzynarodowy Tydzień Mediacji

  W tym roku Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na dzień 17 października 2019 r., natomiast Tydzień Mediacji odbywa się w dniach od 14 do 18 października 2019 r. Ogólnopolska inicjatywa ma na celu upowszechnienie idei mediacji, jako narzędzia rozwiązywania konfliktów na gruncie karnym.

 • W niesieniu pomocy nie był jej straszny ani poprzedni ustrój ani powódź tysiąclecia. Jest tam, gdzie są potrzebujący i chyba nikt i nic, nie może jej w tym przeszkodzić. W dniu 11 października otrzymała nagrodę "Przyjaciel Rodziny 2019".

  Zbierz swoją drużynę i zgłoś się do IV edycji Fabryki Kreatywnego Biznesu. Czekamy na błyskotliwe osoby, które nie boją się wyzwań i chcą podbić lokalny...

  Pałac Kultury Zagłębia zaprasza do składania ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą: dostawa fabrycznie nowego sprzętu nagłośnieniowego. klauzula informacyjna Sprzęt nagłośnienowy

  14 września 2019 roku w pobliżu Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się „III Zawody Ratownictwa Technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej”. Organizatorem zawodów była Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju pod patronatem Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jacka Kleszczewskiego.

  W zawodach uczestniczyło 15 drużyn komend powiatowych i miejskich PSP z terenu woj. śląskiego. Konkurencje polegały na realizacji zadań praktycznych z zakresu ratownictwa technicznego, tj. podejmowania działań ratowniczych podczas zdarzeń drogowych. Scenariusz opierał się na wcześniej przygotowanych założeniach, które odwzorowują realne zdarzenia i wypadki na drodze. Głównym celem walczących drużyn było w jak najkrótszym czasie wykonać szereg czynności ratowniczych: począwszy od zabezpieczenia terenu działań, aż do ewakuacji poszkodowanych z pojazdów oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Grupa, która wykonała prawidłowo wszystkie czynności wraz z zastosowaniem innowacyjnych technik ratowniczych uzyskała najwyższą liczbę punktów, tym samym zdobywając puchar. Przy tej samej liczbie zdobytych punktów o zajętym miejscu decydował krótszy czas wykonania zadania.

  Najlepszą drużyną została grupa z Komendy Powiatowej PSP z Raciborza, zdobywając 128 punktów. Puchar oraz nagrody wręczyli Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej bryg. Wojciech Piechaczek oraz Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Mirosław Grzywa.

  Klasyfikacja wszystkich drużyn:

  • I miejsce – KP PSP Racibórz
  • II miejsce – KM PSP Świętochłowice
  • III miejsce – KM PSP Dąbrowa Górnicza
  • IV miejsce – KM PSP Jastrzębie-Zdrój
  • V miejsce – KP PSP Będzin
  • VI miejsce – KM PSP Zabrze
  • VII miejsce – KM PSP Bielsko-Biała
  • VIII miejsce – KM PSP Żory
  • IX miejsce – KM PSP Ruda Śląska
  • X miejsce – KP PSP Cieszyn
  • XI miejsce – KP PSP Wodzisław Śląski JRG Rydułtowy
  • XII miejsce – KP PSP Wodzisław Śląski JRG Wodzisław
  • XIII miejsce – KM PSP Rybnik
  • XIV miejsce – KM PSP Siemianowice Śląskie
  • XV miejsce – KM PSP Gliwice.

  Dla najmłodszych uczestników tego wydarzenia przygotowano mini zawody, tj. pożarniczy tor przeszkód oraz test wiedzy o ochronie przeciwpożarowej. Zwycięzcy zawodów otrzymali nagrody ufundowane przez Ministerstwo ds. Pomocy Humanitarnej, które zostały wręczone przez Ministra Pana Michała Wosia oraz Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Wojciecha Piechaczka.

  W trakcie trwania zawodów zorganizowano również pokazy sprzętu ratowniczego dla obserwatorów i kibiców, na których można było przymierzyć mundur strażacki oraz spróbować swoich sił w operowaniu specjalistycznym sprzętem ratownictwa technicznego.

  Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego – partner zawodów, nie tylko ufundował nagrody dla zwycięzców, ale także zaprezentował symulator wypadków, na którym można było sprawdzić, jakie siły działają na ludzki organizm podczas wypadków, np. dachowania.

  Przed Halą Widowiskowo-Sportową stacjonował również autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza, w którym wszyscy chętni mogli oddać krew.

  Podczas trwania zawodów w ramach akcji „Kręci Mnie Bezpieczeństwo” przeprowadzono prelekcje na temat bezpieczeństwa m.in. w ruchu drogowym oraz instruowano o sposobach udzielania pierwszej pomocy.

  Zawody swoją obecnością zaszczycili znamienici goście:

  • Minister ds. Pomocy Humanitarnej Pan Michał Woś;
  • Poseł na Sejm RP Pan Grzegorz Matusiak;
  • Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Jędrocha;
  • Prezydent Miasta Jastrzębia-Zdroju Pani Anna Hetman wraz z Zastępcą Panem Robertem Cichowiczem;
  • Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Pan Mirosław Grzywa;
  • komendanci powiatowi i miejscy Państwowej Straży Pożarnej z terenu woj. śląskiego;
  • Dyrektor Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju mjr. Wojciech Emerling;
  • Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Jastrzębiu-Zdroju nadkom. Tomasz Hynek;
  • Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój Pan Piotr Szereda;
  • Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządu Terytorialnego Pan Tadeusz Markiewicz;
  • Prezes ZW ZEiRP RP w Katowicach Pan Roman Szłapa;
  • Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Jastrzębiu-Zdroju dh Jerzy Gruchlik oraz dh Józef Pieróg;

   

  Opracowanie: kpt. Łukasz Cepiel Komenda Miejska PSP w Jastrzębiu Zdroju
  Zdjęcia: Michał Piątek

  Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej informuje, że na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej przy ul. Granicznej 21 wywieszono wykaz nieruchomości przeznaczonych do oddania...

  Sieć Obywatelska Watchdog Polska, stowarzyszenie działające na rzecz prawa do informacji, ogłasza nabór do Szkoły Inicjatyw Strażniczych dla osób aktywnie działających w swojej lokalnej społeczności.