Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej podjęła uchwałę, w której określiła m.in. wysokość dotacji celowej dla podmiotów prowadzących prywatne żłobki lub kluby dziecięce. − Wyjaśniając wątpliwości, które pojawiają się wokół tematu, chcę przypomnieć, że intencją uchwały, była pomoc dla rodziców, poprzez zmniejszenie wysokości miesięcznych opłat.

Niejednemu z nas muzyczne utwory przywodzą na myśl piękne chwile z naszego życia, przenosząc nas do momentów, które chcielibyśmy jeszcze raz przeżyć. Dlatego też Pałac Kultury Zagłębia zaprasza wszystkich na walentynkowy koncert w towarzystwie Kasi Lins, który odbędzie się na Sali teatralnej 14 lutego o godzinie 19. Wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów – Kasia Lins nie boi się muzyki. Artystka zadebiutowała w 2018 długogrającym albumem Wiersz ostatni, której współkompozytorami utworów są Michał Lange i Karol Łakomi
 • Dąbrowscy policjanci wspierają akcję rejestracji dawców szpiku

  W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Bez względu na wiek, płeć czy dotychczasowy stan zdrowia - każdy może zachorować. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Każdej osobie, która odda krwiotwórcze komórki macierzyste dając szansę na życie choremu, przysługuje w zależności od ilości pobrań odznaka "Dawcy Przeszczepu" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu".

 • Istnieje co najmniej 6 powodów, dla których warto mieć rolety okienne.

  Jakie korzyści wynikają z zamontowania wewnętrznych i zewnętrznych rolet okiennych? Czym właściwie są i na co zwracać uwagę podczas ich wyboru? Kiedy najlepiej je montować i czy w ogóle warto? Te i wiele innych pytań zadaje sobie zapewne wielu ludzi myślących o tym, by nabyć rolety okienne. Ilość niewiadomych może skutecznie zniechęcić, dlatego postanowiliśmy w prosty sposób rozwiać wszelkie wątpliwości związane z postawionymi na wstępie pytaniami.

  Czym są rolety do okien?

  Rolety okienne to system zasłonowy montowany po zewnętrznej oraz wewnętrznej stronie okna. Wariant pierwszy charakteryzuje się on aż sześcioma atrakcyjnymi atrybutami znacząco wpływającymi na życie codzienne w użytkowanych pomieszczeniach. Zalicza się do nich ochrona budynku przed włamaniem, zwiększenie prywatności domowników, stworzenie dodatkowej warstwy akustycznej, która tłumi dźwięki dobiegającego zza okna, zatrzymywanie ciepła w budynku zimową porą oraz nie wpuszczanie go do niego latem. Zewnętrzne rolety do okien najlepiej uwzględniać już na etapie projektowania domu, ponieważ wówczas skrzynkę rolety umieścić możemy w napdrożu okna, co sprawia, że mamy możliwość jej zabudowy i ukrycia. Spośród czterech rodzajów wyróżnianych na podstawie miejsca ulokowania rolety zewnętrznej, tylko jeden z nich nadaje się do jej montażu na już wykończonym budynku, natomiast drugi wymaga wówczas remontu stolarki okiennej. Poniżej przedstawiamy wszystkie rodzaje:

  1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
  2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym, jak i starym budownictwie
  3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
  4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

  Zasłony zewnętrzne są proste, jeśli chodzi o budowę i składają się z niewielu głównych elementów:

  1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
  2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
  3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
  4. napęd elektryczny lub manualny

  Ich montaż jednak nie jest już taki łatwy i najlepiej zlecić go specjalistom. Warto również pamiętać, aby wybierać napęd elektryczny. Nowoczesne rolety są niezwykle komfortowe w użytkowaniu oraz zapewniają wiele ciekawych rozwiązań technologicznych (na przykład inteligentne sterowanie).

  Rolety na miarę oraz wewnętrzne z kolei posiadają spory potencjał dekoracyjny. Montowanie ich w domu nadaje wystrojowi wnętrz ciepła i przytulnego klimatu, przy tym zachowując swoją funkcję ochronną przed słońcem. Ich dużą zaletą jest również fakt, że ich montaż oraz demontaż bardzo często nie wymaga wiercenia dziur w ścianach, przez co nazywa się je roletami bezinwazyjnymi. Ściągnięcie ich i założenie trwa wówczas dosłownie kilka minut, co jest niezwykle przydatne w przypadku pomieszczeń, w których planujemy remont lub zmianę aranżacji. Upraszcza to również proces mycia tkaniny rolety oraz okna.

  Czy warto montować rolety na wymiar?

  Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Rolety na wymiar idealnie dostosowane do stolarki okiennej prezentują się na fasadzie budynku niezwykle okazale, nadając jej tym samym nowoczesnego i indywidualnego charakteru. Należy również pamiętać o ogromie funkcji, jakie rolety i żaluzje pełnią w życiu codziennym domowników. Poza wspomnianą przed chwilą funkcją ozdobną, stanowią również dodatkową warstwę akustyczną, zapobiegają włamaniom, chronią naszą prywatność, zatrzymują ciepło w budynku porą zimową, a letnią chronią go przed przegrzewaniem i nadmiernym nasłonecznianiem. Warto decydować się na wybór nowoczesnych rolet elektrycznych, które pozwalają wykorzystać w pełni ten zadziwiająco duży potencjał drzemiący w systemach zasłonowych.

  Uroczyste poświęcenie miejsc z usługami opiekuńczymi w Schronisku dla Bezdomnych Caritas Diecezji Sosnowieckiej w Ząbkowicach za nami! Poświęcenie miejsc odbyło się 16 stycznia 2020 r....

  W Dąbrowie Górniczej może powstać 18 dzielnic - formalnie nazywanych jednostkami pomocniczymi - które pozwolą mieszkańcom na współdecydowanie o lokalnych sprawach. Decyzja w rękach Rady Miejskiej.

 • Kierował z prawie 4 promilami alkoholu w organizmie

  Prawie 4 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie 46-letniego kierującego osobowym oplem, zatrzymanego wczoraj wieczorem do kontroli przez dąbrowskich wywiadowców na ul. 1-go Maja w Dąbrowie Górniczej. Za jazdę „na podwójnym gazie” zatrzymanemu dąbrowianinowi grozi teraz do 2 lat więzienia.

 • Policjanci z dąbrowskiego garnizonu podsumowali 2019 rok

  Dzisiaj w trakcie uroczystej narady rocznej dąbrowscy policjanci podsumowali wyniki pracy w 2019 roku. Informację o stanie bezpieczeństwa w obecności przedstawicieli władz miejskich oraz Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach przedstawił Komendant Miejski Policji w Dąbrowie Górniczej insp. Artur Klimek.

 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej poszukuje kandydatów na zastępczych rodziców. Za kilka tygodni ruszą bezpłatne szkolenia dla kandydatów na rodziny zastępcze. Jeśli się wahasz, czy nie pomóc dziecku, które los pozbawił rodziny − to dobry moment, by podjąć taką decyzję.

  Podaruj komuś szansę na życie. To proste! Cześć! Mam na imię Kuba i mam 23 lata, mieszkam w Dąbrowie Górniczej. Jak każdy, mam dni warte...

  2 lutego odbędzie się IX Bieg Walentynkowy. Wydarzenie rozpoczyna sezon imprez lekkoatletycznych w mieście.

  MKS Dąbrowa Górnicza ma nowego rzucającego. Został nim 25-letni Tra Holder. Zawodnik w środę pojawi się w Polsce. Tym samym dobiegły końca poszukiwania zastępstwa za Roberta Johnsona.

  Drodzy Państwo! Dziękujemy za udział w kolejnej edycji naszego konkursu "Świąteczne zda(e)rzenie". Już po raz kolejny konkurs zyskał wymiar...

  Wczorajszego wieczoru w Kawiarni Pałacowej odbył się pierwszy w 2020 r. występ do kawy cyklu Kawiarniane PianoLove. Przy czarno-białej klawiaturze pianina zasiadł utalentowany i niezwykle doświadczony Wenanty Maciej Domagała. Wtorkowy występ w kawiarni Pałacu Kultury Zagłębia był szczególny. Nie tylko dlatego, że wystąpił w niej artysta, który dawniej pełnił funkcje kierownika muzycznego centralnego zespołu Związku Harcerstwa Polskiego Gawęda, pianisty kabaretu 60-tka, kierownika krakowskiego zespołu Wojska Polskiego Desant, dyrektora szkoły artystycznej w Mińsku Mazowieckim,
 • Dostałeś SMS-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj to może być oszustwo!

  Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego.

 • Liczba policjantów w polskiej Policji - fakty

  Według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku w polskiej Policji służy 98 820 policjantów (o ponad 60 więcej, niż w tym samym czasie w poprzedzającym roku), a liczba wakatów w garnizonach policyjnych (województwach) wynosi 4282 i jest mniejsza, niż w tym samym czasie w 2018 roku. Jest to zatem kolejny rok, kiedy sytuacja kadrowa w polskiej Policji poprawia się. W 2019 roku przyjęto o 155 więcej nowych policjantów od planowanych 4,5 tys.

 • Dąbrowscy strażnicy miejscy w swojej pracy będą korzystać z drona. Dzięki niemu m.in. łatwiej i szybciej sprawdzą trudno dostępne miejsca.

  14 stycznia przypada pierwsza rocznica śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Dąbrowianie przypomną dziś o nim przed Pałacem Kultury Zagłębia.

  Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej poszukuje kandydatów do pracy na stanowisku: Głównego księgowego Do obowiązków kandydata będzie należało: prawidłowe i terminowe prowadzenie pełnej księgowości oraz rozliczeń podatkowych; odpowiedzialność za prawidłowe dysponowanie środkami finansowymi i dbałość o powierzony majątek firmy; nadzór merytoryczny i organizacyjny nad pracą działu księgowości; sporządzanie rocznych i okresowych wewnętrznych i zewnętrznych sprawozdań finansowych; zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentów księgowyc
  Radosny wieczór urodzinowy już za nami! Wypełniona gośćmi po brzegi sala, uroczysta atmosfera, specjalnie na tę okazję przygotowana dekoracja i – co najważniejsze – ludzie z pasją, dzięki którym wieczór zyskał wielowymiarową oprawę artystyczną. To właśnie tak Pałac Kultury Zagłębia świętował swoje huczne 62. urodziny. Jubileuszowy wieczór uświetnił występ działającej od 15 lat w Pałacu Orkiestry Rozrywkowej Sojka Band. Jej dyrygent, Jerzy Sojka to utytułowany muzyk multiinstrumentalista, doświadczony dyrygent i aranżer opracowań muzycznych u
 • Ferie zimowe 2020 na stoku oficjalnie rozpoczęte!

  sobotę w Wiśle odbyła się inauguracja ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” ze śląską policją, połączona z oficjalnym rozpoczęciem ferii zimowych w Polsce. Na uczestników czekało wiele atrakcji, a mundurowi, jako pierwsi w kraju zaprezentowali nowy, zimowy sprzęt policyjny. Organizatorem przedsięwzięcia była katowicka komenda wojewódzka, Komenda Główna Policji oraz Stacja Narciarska Wisła-Soszów.