Aktywni mieszkańcy i organizacje społeczne do 17 lutego mogą głosować na najciekawsze inicjatywy społeczne, które otrzymają dofinansowanie

Poznaliśmy pary turnieju o puchar Polski w koszykówce. MKS Dąbrowa Górnicza zmierzy się z Polskim Cukrem Toruń.

Ze względu na problemy, które wystąpiły dziś rano w Dąbrowie Górniczej nie załatwimy spraw związanych z rejestracją pojazdów

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej i I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej serdecznie zapraszają do...

19 stycznia w samo południe zawyją syreny dla uczczenia Pawła Adamowicza, zamordowanego prezydenta Gdańska.

Trzecia niedziela każdego miesiąca to tradycyjnie data Dąbrowskiego Jarmarku Staroci. 20 stycznia miłośnicy historii zaklętej w różnorodnych przedmiotach ponownie spotkają się w Fabryce Pełnej Życia.

Tramwaje Śląskie podpisały umowę z wykonawcą, który zmodernizuje torowisko na ul. Kasprzaka w Dąbrowie Górniczej. Prace potrwają 15 miesięcy. To nie koniec zmian na tej ulicy.

Zima zaskoczyła wszystkich w tym roku - prócz Pałacu Kultury Zagłębia - który, jak co roku, przygotował program dla dzieci (lecz nie tylko), mający zagospodarować ich wolny czas w trakcie ferii zimowych. Artystyczne Ferie 2019 odbędą się zarówno w Pałacu Kultury Zagłębia, jak również we wszystkich placówkach PKZ i Kinie Kadr! Poniżej można znaleźć harmonogram zajęć w ramach ferii zimowych: Pałac Kultury Zagłębia  Street Dance (warsztaty tańca hip-hop i breakdance dla dzieci od lat 8) 11-15 lutego, 11:00-13:00 Wy
 • Terminy przyjęć kandydatów do Policji w 2019 roku

  Komendant Główny Policji określił w 2019 roku następujące terminy przyjęć kandydatów do Policji: 7 marzec, 21 maja, 16 lipca, 12 września, 7 listopada oraz 30 grudnia. We wskazanych terminach w garnizonie śląskim będą realizowane przyjęcia do służby w komendach miejskich, powiatowych, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz w Oddziale Prewencji Policji w Katowicach i Samodzielnych Pododdziałach Prewencji Policji w Bielsku-Białej i Częstochowie.

 • Zapełnijmy halę Centrum do ostatniego miejsca! Zapowiada się niezwykle zacięte i emocjonujące widowisko.

  Od dziś przez blisko dwa miesiące jedenastu doręczycieli będzie roznosić decyzje dotyczące podatku od nieruchomości, rolnego lub leśnego

  Rusza specjalna edycja projektu Pozytywna Energia w IT, przygotowująca uczestników do zawodu testera bezpieczeństwa. Udział jest bezpłatny.

  W związku z żałobą narodową, po tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, ustanowioną przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w terminie od 18.01.2019 g. 17:00 do końca dnia 19 stycznia, seanse w Kinie Kadr zostają odwołane. Informacja dotyczy piątkowych seansów, zaplanowanych na godziny 17:00 i 19:30, jak również wszystkich seansów zaplanowanych na sobotę 19.01.2019 r. Osoby, które zakupiły bilety na powyższe seanse w Kinie Kadr drogą elektroniczną, otrzymają automatycznie zwrot pieniędzy za bilety na konto bankowe. Osoby, które
 • Masz nieruchomość - spodziewaj się gońca, ale tylko z decyzją

  Od 17 stycznia 2019 roku pracę swą rozpoczynają gońcy z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Przez najbliższe dwa miesiące do 15 marca będą roznosić decyzje w sprawie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego. Każdy goniec będzie miał specjalne pisemne upoważnienie, podpisane przez prezydenta miasta, które ma obowiązek okazać na prośbę mieszkańców.

 • Koncepcja włączenia „trójki” do Zespołu Szkół Sportowych uwzględniła uwagi zgłaszane przez rodziców

  Powstał serwis przeznaczony dla osób zamierzających rozpocząć i prowadzących działalność gospodarczą

  Zapełnijmy halę Centrum do ostatniego miejsca! Zapowiada się niezwykle zacięte i emocjonujące widowisko.

  W Pałacu Kultury Zagłębia można wpisywać się do księgi kondolencyjnej dedykowanej zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.

  Rok 2019 otwiera drugą dekadę Ogólnopolskiego Konkursu Siedem Grzechów Głównych. Dziesięcioletnia obecności inicjatywy na mapie wydarzeń artystycznych naszego kraju zaowocowała odkryciem wielu talentów plastycznych i poetyckich. Owoce konkursu prezentowaliśmy szerszej publiczności poprzez m.in.: organizację wystaw czy audycji na antenie stacji radiowych i w lokalnej telewizji, potwierdzając wysoką wrażliwość i niewątpliwy talent autorów. Wydarzenia te, jak również płynące z zewnątrz słowa zachęty, skłoniły nas do kontynuacji podjętego niegdyś zadania i

  BEZPIECZNA ŚLIZGAWKA:

  Aby tworzenie ślizgawki przebiegało sprawnie – instytucja, która zamierza utworzyć lodowisko, powinna przygotować miejsce (np. odśnieżone asfaltowe boisko), na którym powinny być usypane bandy ze śniegu. Najlepiej, gdy bandy są polewane wodą i zamarznięte. W okresie ferii zimowych straż pożarna może udzielić pomocy szkołom oraz innym instytucjom w utworzeniu tymczasowych, sztucznych lodowisk.

  Podczas zimowych zabaw :

  • wychodząc z domu zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu,
  • do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego,
  • wolno jeździć na łyżwach tylko na zorganizowanych i nadzorowanych lodowiskach, nie wolno wchodzić na lód na zamarzniętych jeziorach, stawach i innych akwenach wodnych. Cienki, kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka. Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym, właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania,
  • zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.

  Co robić, gdy załamie się pod Tobą lód?

  • jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu, ostrzeż inne osoby .
  • na pękającym lodzie, poruszaj się w kierunku brzegu czołgając się (zmniejszy to nacisk powierzchniowy na lód),
  • w przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy,
  • zagrożenie stanowi również bardzo niska temperatura wody ( po 3 minutach dochodzi do wyziębienia organizmu), połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wydostać się na lód,
  • w kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

  Kiedy zauważysz osobę tonącą:

  Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów.

  • wezwij pomoc z telefonu komórkowego – straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112),
  • nie biegnij w kierunku tonącego – ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą
  • jeżeli jest to możliwe podczołgaj się w kierunku osoby tonącej i staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co mogłaby się trzymać np. pasek, linę, gałąź, kurtkę itp., pozwalające zachować dystans od krawędzi przerębli,
  • pomóż ofierze wydostać się na krawędź lodu,
  • po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  • do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • jeżeli poszkodowany jest przytomny, można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

  Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz życiem!

  Więcej informacji na stronie: http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/poradniki/bezp_na_lodzie.pdf

  MROZY, ŚNIEŻYCE:

  Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0°C, może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temperaturze poniżej -30° C. Może być przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu.

  Odmrożenie – jest skutkiem oddziaływania zimna (choć niekoniecznie mrozu!). W wyniku odmrożenia mogą wystąpić trwałe uszkodzenia najbardziej narażonych odmrożeniem części ciała. Typowymi objawami tego urazu są: znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie, utrata czucia oraz bladość palców rąk i nóg, nosa, małżowin usznych.

  Wychłodzenie – jest stanem, gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C.Objawami wychłodzenia są: zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, powolna mowa,poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność. Jeżeli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia rozpocznij powolne ogrzewanie osoby i poszukaj natychmiastowej pomocy medycznej. Rozpocznij od ogrzewania torsu tej osoby. Zdejmij przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, folią aluminiową – ogrzewaj go własnym ciałem. Przy odmrożeniach kończyn, zanurz je w letniej wodzie o temperaturze ciała zdrowego człowieka. Na inne odmrożone części ciała nakładaj ciepłe (nie gorące!) okłady. Nie podawaj osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem alkoholu.

  W trakcie mrozów stosuj 10 poniższych zasad, a zima będzie dla Ciebie bezpieczną i przyjemną porą roku.

  1. Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nie przemakalne buty.
  2. Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
  3. Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.
  4. Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby, takie jak kolczyki.
  5. Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
  6. Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.
  7. Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.
  8. Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
  9. Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
  10. W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza.

  (Na podstawie: A. Dobrzyńska, Polak mądry przed szkodą. O pożarach i innych zagrożeniach oraz Wydziału Prewencji Społecznej KG PSP)

  Więcej informacji na stronie: http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/poradniki/poradnik_zima_wypoczynek.pdf oraz http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/poradniki/poradnik_zima.pdf

  „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna Państwowej Straży Pożarnej, na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
  Kampania jest realizowana od października 2018 r. do marca 2019 r.

  W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

  Kampania jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą. Kampania składa się z kilku obszarów m.in.: edukacji, informacji i promocji.

  Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

  Główne przekazy tegorocznej kampanii:

  • Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
  • Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
  • W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
  • Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
  • Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
  • Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
  • Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

  Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

  Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

  Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

  Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

  Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

  PRZYPOMINAMY!

  Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

  Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

  RADZIMY!
  Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

  Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

  W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
  ulotka 1 kampanii
  ulotka 2 kampanii

  Więcej materiałów na temat kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” znajduje się na stronie Komendy Głównej PSP

  Wykres 1: Liczba zdarzeń w Polsce związanych z tlenkiem węgla
  Wykres 2: Liczba ofiar śmiertelnych w Polsce związanych z tlenkiem węgla

   

   

  Od 1 października 2018 roku do 14 stycznia 2019r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 1.110 zdarzeń, w tym 490 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W 231 przypadkach zadziałał w mieszkaniach czujnik tlenku węgla. Rannych zostało 318 osób, w tym 84 dzieci, 5 osób poniosło śmierć.

  Statystyka zatruć tlenkiem węgla w sezonie grzewczym /październik-marzec/ 2017 – 2018 w woj.śląskim:

  • liczba zdarzeń – 2.350 / w tym 1.092 pożary/
  • liczba osób poszkodowanych /podtrutych/ – 858 / w tym dzieci 281/
  • ofiary śmiertelne – 13, w tym 2 w pożarze

  Najwięcej poszkodowanych w sezonie 2017/2018 odnotowano w:

  • Bytom – 87 osób /w tym 33 dzieci/ , 2 ofiary śmiertelne
  • pow. bielski – 86 /w tym 29 dzieci/
  • Ruda Śląska – 66 osób / w tym 29 dzieci/, 1 ofiara śmiertelna
  • pow. częstochowski – 66 osób /w tym 14 dzieci/ , 1 ofiara śmiertelna
  • Katowice – 56 osób /w tym 17 dzieci/
  • Chorzów – 49 osób / w tym 20 dzieci/

  Statystyka zatruć tlenkiem węgla /październik-marzec/ w latach 2007 – 2017 w woj.śląskim:

  • 2007/2008 rok – liczba zatruć 388 (w tym 32 ze skutkiem śmiertelnym)
  • 2008/2009 rok – liczba zatruć 395 (w tym 47 ze skutkiem śmiertelnym)
  • 2009/2010 rok – liczba zatruć 388 (w tym 32 ze skutkiem śmiertelnym)
  • 2010/2011 rok – liczba zatruć 454 ( w tym 21 ze skutkiem śmiertelnym)
  • 2011/2012 – liczba zatruć 706 ( w tym 29 ze skutkiem śmiertelnym)
  • 2012/2013 – liczba zatruć 695 (w tym 27 ze skutkiem śmiertelnym)
  • 2013/2014 – liczba zatruć 654 ( w tym 9 ze skutkiem śmiertelnym)
  • 2014/2015 – liczb zatruć 654 ( w tym 7 ze skutkiem śmiertelnym)
  • 2015/2016 – liczba zatruć 755 ( w tym 14 ze skutkiem śmiertelnym)
  • 2016/2017 – liczba zatruć 904 ( w tym 13 ze skutkiem śmiertelnym)

   

   

  Materiały do pobrania:
  – test kartki
  tlenek węgla – o czym należy wiedzieć
  co to jest pożarowa czujka dymu?