Drugim gościem nowego cyklu „Fotografia w Kadrze” w Kinie KADR (Pałac Kultury Zagłębia) będzie Jakub Dziewit – kulturoznawca o zacięciu antropologicznym, metafotograf, animator kultury, niezależny kurator.
Spotkanie odbędzie się 5 grudnia o godzinie 18:00. Wstęp: 8 zł.
Myślą przewodnią spotkania zatytułowanego „Od Blue Marble do Czarnobyla, czyli jak fotografia zawładnęła wyobraźnią” będzie opowieść o tym, jak wyobrażamy sobie świat i dlaczego to wyobrażenie jest stricte fotograficzne.
Jeśli przyjmiemy, że nikt z nas, czytających te słowa, nie jest kosmonautą (-tką), to dosyć zaskakujące może być to, że wszyscy wiemy, jak wygląda Ziemia widziana z kosmosu. Więcej nawet – ten obraz „błękitnego globu” jest na stałe wpasowany już w nasze myślenie, aż trudno jest sobie wyobrazić, że kiedyś mogliśmy tego widoku nie znać. Tymczasem pierwsze zdjęcie Ziemi z Kosmosu (nazwane „Blue Marble”) zostało zrobione raptem niecałe 50 lat temu. Zdjęcie to rozprzestrzeniło się jednak tak szybko i gwałtownie, że dzisiaj nikt nie potrafi sobie Ziemi wyobrazić inaczej (np. biegunem południowym do góry). Historia ta będzie punktem wyjścia do opowieści o tym, jak fotografia zawładnęła zbiorową wyobraźnią i jak dzięki niej doskonale wiemy, jak wyglądają Indianie, Australia, Syria w trakcie wojny domowej, czy chociażby Czarnobyl po awarii w elektrowni atomowej (chociaż mało kto wie, jak wyglądał przed).
Jakub Dziewit – w działalności badawczo-naukowej zajmuje się kulturą wizualną oraz wykorzystaniem mediów w antropologii. Autor monografii naukowej Aparaty i obrazy. W stronę kulturowej historii fotografii, współredaktor tomu Patrzenie i widzenie w kontekstach kulturoznawczych. Autor albumu This is not another Martin Parr exhibition oraz kilku fotograficznych wystaw indywidualnych. W latach 2012-2017 wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, wykłada historię fotografii na warsztaty-fotograficzne.org.