Nawet tysiąc lat może rozkładać się plastikowa butelka, a niewielki styropianowy kubek aż 50. Produkcja tworzyw sztucznych jest ogromna, a powstające z nich tony odpadów nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. W Dąbrowie Górniczej rozpoczęto dlatego walkę z zalewem plastiku. Prezydent miasta Marcin Bazylak podpisał zarządzenie w sprawie wyeliminowania plastiku z Urzędu Miejskiego, miejskich jednostek organizacyjnych oraz imprez organizowanych przez miasto.

− Zależy mi, by stopniowo miasto stawało się strefą wolną od plastiku, chcę przeciwdziałać zanieczyszczeniu środowiska tym surowcem i jego trudno przetwarzalnymi odpadami. Nie stanie się to natychmiast, lecz to ważny krok w stronę Dąbrowy Górniczej wolnej od plastiku – podkreśla prezydent miasta Marcin Bazylak.

Prezydenckie zarządzenie to rezultat proekologicznej polityki miejskiej, idącej w ślad za regulacjami Unii Europejskiej, która zmierza do znaczącego ograniczenia roli tworzyw sztucznych w gospodarkach państw członkowskich. Jedynie niewielka część liczącej miliony ton rocznej produkcji tworzyw sztucznych nadaje się do przetworzenia. Plastik nie jest obojętny dla zdrowia − podczas jego rozkładu uwalnia się wiele szkodliwych substancji, które przenikają do żywności, wody czy powietrza. Tak zwane endokrynnie czynne związki zaburzają gospodarkę hormonalną, przyczyniając się do powstawania chorób cywilizacyjnych, zaburzają rozwój mózgu i wpływają na pracę genów.

Miasto wolne od plastiku

To powody, dla których także Dąbrowa Górnicza decyduje się na ograniczenie ilości plastiku. Zgodnie z nowym zarządzeniem jednorazowe talerze, sztućce, kubeczki czy słomki z plastiku lub styropianu zostaną wyeliminowane z urzędu, a w miarę możliwości zastąpione będą wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji. Urząd zamierza promować spożywanie wody z kranu, kupować napoje w butelkach zwrotnych lub wielokrotnego użytku. Dodatkowo UM będzie korzystać z firm świadczących usługi cateringowe, w ramach których poczęstunek nie będzie podawany w plastikowych, ani styropianowych pojemnikach, lecz w opakowaniach wielokrotnego użytku lub biodegradowalnych.

Stop foliowym opakowaniom

W promocji miasta i jego instytucji będą wykorzystywane gadżety i materiały, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu bądź są wielokrotnego użytku. Urzędnicy i pracownicy jednostek podległych miastu będą stopniowo rezygnować z gadżetów wyprodukowanych z materiałów plastikowych, a także z plastikowych toreb, siatek i reklamówek oraz nie będą używać folii do pakowania przesyłek. Ponadto do realizacji miejskich zleceń powinni być wybierani dostawcy, którzy świadczą usługi z zastosowaniem opakowań innych niż z tworzywa sztuczne.

Miejskie imprezy bez plastikowych kubków

Na tym nie koniec – w zarządzeniu znalazł się zapis o zakazie stosowania podczas miejskich wydarzeń i imprez produktów jednorazowego użytku, w tym plastikowych słomek, kubków na napoje czy balonów na plastikowych patyczkach. Wszystkie zapisy wprowadzonego zarządzenia były konsultowane z przedstawicielami miejskich instytucji i stopniowo będą wdrażane w miejskich jednostkach.