Co to jest alkomat? Możesz zadać sobie pytanie. Jest to urządzenie, które informuje o zawartości alkoholu we krwi i oferuje szereg funkcji bezpieczeństwa, które zapobiegają prowadzeniu pojazdu po spożyciu alkoholu. Alkomat jest dostępny od lat 70. XX wieku, ale ostatnio technologia rozwija się dzięki nowym funkcjom bezpieczeństwa i dokładniejszym odczytom.
Prowadzenie pojazdu to poważna i ważna odpowiedzialność, a ludzie nie powinni lekceważyć konsekwencji swoich działań. Dobrze jest zaplanować z wyprzedzeniem, jeśli piłeś wcześniej alkohol lub chcesz sprawdzić, czy możesz prowadzić samochód jako kierowca. Wybierając urządzenie dla siebie, warto pomyśleć o tym, do czego zamierzasz go używać i jakie funkcje zawiera. Alkomat podręczny to świetne urządzenie, gdy szukasz czegoś lekkiego i łatwego do noszenia przy sobie.
Alkomat przesiewowy czy ten z ustnikiem?
Alkomaty to przyrządy mierzące ilość alkoholu we krwi. Można je podzielić na dwa rodzaje, z ustnikiem lub przesiewowe. Alkomaty z ustnikiem są korzystne dla osób, które muszą zdawać sobie sprawę z poziomu zatrucia i nie chcą polegać na badaniu alkoholu we krwi. Do nich należy zakupić ustniki. Alkomaty przesiewowe są wygodne i tańsze w użyciu, nie trzeba myśleć o zakupie ustnika, jednak nie są aż tak dokładne. Alkomat może być używany do różnych celów. Testy BAC (zawartość alkoholu we krwi) i testy trzeźwości terenowej są powszechnymi zastosowaniami. Jeśli prowadzisz samochód, może to pomóc w ustaleniu, czy przekraczasz dopuszczalny limit. Alkomaty są często używane w przypadkach zatrzymań pod wpływem alkoholu. Urządzenia te służą do określania zawartości alkoholu we krwi osoby i działają poprzez pomiar poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli jednak przeprowadzamy kilkaset, a nawet kilka tysięcy testów alkomatem, sprawdzi się ten bez ustnika. W warunkach domowych wystarczy ten z ustnikiem.
Kiedy należy zbadać się alkomatem
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że limit alkoholu we krwi nie jest całkowicie bezpieczny. Jeśli nie masz pewności co do poziomu alkoholu we krwi, możesz użyć testu alkomatem, aby uzyskać dokładny odczyt tego poziomu. Trzeba pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na spożyty alkohol. Nawet jeżeli alkomat wskazuje dopuszczalna ilość substancji we krwi, to trzeba pamiętać jeszcze o takich czynnikach jak zmęczenie, złe samopoczucie, kac, ból głowy, które mogą powodować zmniejszone skupienie, rozdrażnienie i nerwowość. To wszystko wpływa na jakość jazdy i bezpieczeństwa kierowcy oraz innych znajdujących się na drodze.