Drukuj

Według prognoz, w najbliższych dniach pogoda nie będzie rozpieszczać. Ma bardzo mocno wiać i padać. Lepiej ograniczyć przebywanie na zewnątrz, bo na dworze będzie nie tylko nieprzyjemnie, ale może być też niebezpiecznie.

Przetaczające się nad Europą i Polską niże Dudley i Eunice przynoszą gwałtowną pogodę – wieje bardzo mocny i porywisty wiatr, pada deszcz i deszcz ze śniegiem. Taka aura skutkuje wieloma niebezpiecznymi sytuacjami – podmuchy zrywają dachy, powalają drzewa i uszkadzają linie energetyczne. Minionej doby pełne ręce roboty mieli strażacy. Wiele zgłoszeń wpływało też do Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W Dąbrowie Górniczej Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne zanotowały 45 wyjazdów do zdarzeń będących efektem złej pogody – strażacy usuwali powalone drzewa, zabezpieczali uszkodzone dachy czy awaryjnie, prądotwórczymi agregatami, w domach w których zabrakło prądu zasilali aparaturę medyczną przewlekle chorych. Interweniowali niemal we wszystkich dzielnicach, m.in. na ul. Idzikowskiego, Majakowskiego, Strzemieszyckiej, Trzebiesławickiej, Ujejskiej, Wybickiego, Sobieskiego, Królowej Jadwigi, 3-go Maja, Bratków, Staszica i Krasińskiego.

– Wielu mieszkańców problematyczne sytuacje zgłaszało do Ośrodka Dyspozycyjnego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Dotyczyły głównie braku energii elektrycznej, wówczas przekazywaliśmy je do firm zajmujących się dystrybucją prądu – mówi Łukasz Niewiadomy, kierownik referatu Całodobowych Interwencji Kryzysowych.

W najbliższych dniach pogoda ma być niesprzyjająca, dlatego lepiej uważać na zewnątrz i przygotować się na trudne sytuacje.

Pamiętaj, aby:

  • usunąć z parapetów, balkonów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
  • w miarę możliwości przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
  • zamknąć okna i drzwi,
  • nie zatrzymywać się pod drzewami,
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko mocnego podmuchu, który może utrudnić panowanie nad samochodem.

Od środy do piątkowego poranka, Państwowa Straż Pożarna w województwie śląskim odnotowała 1312 interwencji związanych z likwidacją skutków wichur i opadów deszczu. Działania strażaków polegały przede wszystkim na usuwaniu z dróg i posesji przewróconych przez wiatr drzew i naderwanych elementów elewacji, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów oraz wypompowywaniu wody z rozlewisk. W akcje zaangażowane było ponad 1300 zastępów PSP i OSP (prawie 6 000 strażaków).

Ważne numery:

  • 998 – Państwowa Straż Pożarna
  • 991 – Pogotowie Energetyczne Tauron Dystrybucja – zgłoszenia dotyczące awarii i przerw w dostawie prądu
  • 32 262 44 10 – Centrum Zarządzenia Kryzysowego – zgłoszenia dotyczące nagłych i problematycznych zdarzeń, awarii i utrudnień

fot. pixabay.com