Z przyjemnością informujemy, iż już wkrótce wprowadzimy w życie „biBIOtekę”! Projekt będzie realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem XII Edycji Funduszu Naturalnej Energii był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a partnerem konkursu - Fundacja Nasza Ziemia.
 
 
 
274341835 4817084218408487 2726087526409087884 n

Przedsięwzięcie planowane jest na przełom maja i czerwca 2022 roku, będzie trwało miesiąc, a w jego ramach zostaną zorganizowane następujące działania:

- Konkurs ogrodniczy na najładniejszy balkon i ogródek przydomowy w mieście
Konkurs skierowany zostanie do wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej dbających
o zazielenianie swojego najbliższego otoczenia i obędzie się w dwóch kategoriach: na najpiękniejszy balon i najpiękniejszy przydomowy ogródek. Celem konkursu będzie promowanie postaw proekologicznych oraz proczytelniczych, pomysłowości i kreatywnych aranżacji własnego kącika czytelniczego z użyciem roślinności oraz troski o ogólny wizerunek i walory estetyczne zamieszkiwanej dzielnicy i miasta,  a także stworzenie miejsc przyjaznych pszczołom, bez których rozwój roślin jest niemożliwy. Aby wziąć udział w konkursie, trzeba będzie przesłać emailem zdjęcia swojej zielonej aranżacji. Spośród nadesłanych zgłoszeń zostaną wybrane trzy najpiękniejsze balkony oraz trzy ogródki, a ich właściciele otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się w połowie czerwca w ogrodach Kapias w Goczałkowicach-Zdrój,  w ramach wycieczki zorganizowanej dla laureatów konkursu i ich rodzin.

- Biblioteka nasion – Projekt przewiduje okresowe zaadaptowanie pomieszczenia dawnej kawiarenki bibliotecznej na zupełnie nowy dział „Biblioteki nasion” –rozpocznie on swoje funkcjonowanie podczas Tygodnia Bibliotek 2022 i będzie aktywny przez cały maj. Każdy czytelnik, który okaże ważną kartę biblioteczną, będzie mógł wypożyczyć któryś z dostępnych i przechowywanych w tym dziale pakietów nasion rodzimych gatunków roślin, które sprawdzą się w lokalnym klimacie. Oddanie nasion nastąpi po wyhodowaniu własnych kwiatów, owoców czy warzyw i uzyskaniu w ten sposób własnych nasion. Do każdego pakietu będzie dołączona instrukcja jak wyhodować i dbać o sadzonkę, co pomoże zaznajamiać mieszkańców z rodzimymi gatunkami roślin, ich znaczeniem biologicznym, leczniczym czy kulinarnym. Liczymy na to, że w czasach cyfrowych książek i czasopism takie namacalne paczuszki z nasionami mogą przyciągnąć czytelników. 
Przez cały okres działania „Biblioteka nasion” będzie również zorganizowany punkt „plant swappingu”, czyli bliźniaczej idei do „bookcrossingu”,  gdzie będzie można przynieść własną sadzonkę, cebulki bądź nasiona i wymienić na inne lub pozostawić kwiaty do adopcji.
Natomiast czytelnicy, którzy w tym okresie założą karty biblioteczne w Wypożyczalni Dzieci i Młodzieży, dostaną w gratisie sadzonki roślin oczyszczających powietrze i działających antysmogowo, łatwych do pielęgnowania w warunkach domowych.

- Bibliogród - Kolejną edukacyjną odsłoną projektu będzie zaproszenie społeczności bibliotecznej do założenia w zielonej przestrzeni za biblioteką ogródka edukacyjnego, zalążku ogrodu społecznego. Pod okiem pracowników MBP w ramach rodzinnych warsztatów ogrodniczych zostaną wykonane trzy skrzynki z palet, w których zostaną zasadzone rodzime gatunki: ziół, kwiatów miododajnych oraz warzyw. Głównym celem planowanego działania będzie promowanie miejskiej agroekologii i stworzenie przestrzeni spotkań, wspólnej pracy, edukacji ekologicznej oraz produkcji żywności. Ogród społeczny docelowo ma być przestrzenią wspólną, ogólnodostępną, w związku z tym mieszkańcy powinni mieć poczucie, że na każdym etapie mogą włączyć się w jego tworzenie i rozwijanie. Miejsce stanie się punktem wyjścia do organizacji warsztatów, zielonych lekcji, eksperymentów botanicznych, wspólnych działań, zabawy z ziemią i roślinami, a także przestrzenią do spotkań, współpracy i wymiany doświadczeń między mieszkańcami dzielnicy. W dłuższej perspektywie czasowej w przestrzeni ogrodu zostanie zaprojektowana plenerowa czytelnia.