Czy masz wagę i potrzebujesz skorzystać z usług laboratorium wzorcującego? A może posiadasz inne narzędzie pomiarowe? Jakie badania przeprowadza się w laboratorium wzorującym? Sprawdzamy poniżej.
Czym są badania metalograficzne?
Wykonując badania materiałowe, wykorzystujemy mikroskop świetlny, dzięki któremu możemy ocenić próbkę materiału. Badania metalograficzne pozwalają na obserwację powierzchni widzianych gołym okiem oraz zgładów metalograficznych. Dzieli się je na:
Badania makroskopowe
Przeprowadzamy je wtedy, gdy analizujemy cechy, które mogą zostać zaobserwowane na powierzchni przekroju próbki gołym okiem lub o powiększeniu o 30 razy. Dzięki nim możliwe jest wykrycie nieciągłości w materiale np. pęknięć, wtrąceń niemetalicznych, kierunkowości struktury czy też głębokości zahartowania.
Badania mikroskopowe
Podczas badań mikroskopowych wykorzystujemy mikroskop do obserwacji zgładów metalograficznych. W trakcie wykonywania tego badania rozróżniamy składniki, które znajdują się w strukturze próbki np. morfologię, ilość, czy też rozmieszczenie.
Na czym polega preparatyka zgładów metalograficznych?
Preparatyka metalograficzna jest przeprowadzana w celu przygotowania zgładów lub szlifów metali do analizy ich struktury. Składa się z trzech etapów: cięcia, inkludowania oraz szlifowania. Cięcie polega na wycięciu z próbki wybranej części. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne tarcze tnące. Jakość cięcia zależy od zastosowania wybranych materiałów eksploatacyjnych. Inkludowanie to osadzenie wycinka w termoutwardzalnej i chemoutwardzalnej. Podczas tego etapu stosowane są specjalistyczne żywice. Szlifowanie i polerowanie jest wykonywane w celu uzyskania gładkiej powierzchni próbki. W trakcie tego etapu próbka jest analizowana w świetle odbitym od jej powierzchni.
Jak przeprowadzamy badanie wytrzymałościowe?
Podczas zleconych nam prac, wykonujemy także badanie wytrzymałości materiałów, które polega na rozciąganiu znormalizowanych próbek w przeciwnych kierunkach aż do zerwania. Przeprowadzając to badanie, określamy: wytrzymałość na rozciąganie oraz wyraźną lub umowną granicę plastyczności. Do przeprowadzenia tego badania, dopuszczamy próbki, które są przygotowane z wyrobów hutniczych np. ze złączy spawanych, lutowanych. Próbki mogą być przygotowane z tworzyw sztucznych lub materiałów kompozytowych. Próba rozciągania może być przeprowadzana wzdłuż lub poprzecznie w kierunku osi.
Czym jest próba udarności?
Próba udarności jest badaniem, które przeprowadza się w celu sprawdzenia odporności materiału na pękanie pod wpływem obciążenia dynamicznego. Wykonuje się ją w różnych temperaturach od pokojowej do ujemnej: - 60 stopni Celsjusza i - 196 stopni Celsjusza dla ciekłego azotu. Przeprowadza się ją na młocie Charpy`ego o energii początkowej wahadła: 300 J, 450 J lub 750 J i wykorzystaniu bijaka o promieniu zaokrąglenia 2 mm oraz 8 mm na znormalizowanych próbkach z nacięciem w kształcie liter: "U" lub "V". Komplet próbek do przeprowadzenia próby udarności wynosi od 3 szt do 5 szt.
W laboratorium wzorcującym TensaLab oferujemy Ci także wykonanie badań metalograficznych, preparatykę zgładów metalograficznych oraz stycznej próby rozciągania i udarności. Nasza siedziba znajduje się w Gdańsku, ale obsługujemy klientów na terenie całego kraju.