Cykl koncertów plenerowych „w Zieloną gramy”
Nie ma nic przyjemniejszego niż obcowanie z piękną muzyką w obliczu natury. Wystarczy leżak, ukochana osoba do towarzystwa i jeden z koncertów cyklu „w Zieloną gramy”, którego sierpniowa edycja będzie należeć do II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka! W każdą sobotę sierpnia o godzinie 17:00 w Kręgu Tanecznym Parku Zielona odbędą się ogólnodostępne koncerty z muzyką klasyczną w lekkiej, przyjemnej i kameralnej odsłonie. Poznaj różne epoki muzyczne w wykonaniu utalentowanych instrumentalistów.
Harmonogram koncertów:
6 sierpnia – Adam Snopek: Stand-up przy fortepianie
Stand-up przy fortepianie, czyli „Od Bacha do AC/DC” – połączenie stand-upu, performance’u i koncertu. Całość doprawiona odważnym, specyficznym poczuciem humoru oraz niezwykłą energią pianisty Adama Snopka. Stand-up, w trakcie którego poznamy nieznane fakty z życia popularnych artystów, odkryjemy rodzaje muzyki i zakończeń utworów, a także będziemy mieli okazję wspólnie pośpiewać. Przekonają się Państwo, że jeden śpiewający pianista i fortepian na scenie potrafią wyczarować magiczny, pełen pasji i emocji performance, który na długo pozostanie w Państwa pamięci.
Wykonawca: Adam Snopek – fortepian, prowadzenie
W programie:
Mack The knife – Kurt Weill
Lade Be Good – George Gershwin
Milord – Monnot Marguerite
Wehikuł Czasu – Adam Otręba
Black Or White – Michael Jackson
When I Fall – Victor Young
Wspomnienie – Marek Sart
Róbmy swoje – Ryszard Wasowski
New York, New York – John Kander
Por Una Cabeza – Carlos Gardel
13 sierpnia – Celtic Triangle
Celtic Triangle to unikalne trio czerpiące inspirację z muzycznych korzeni Szkocji, dzięki czemu w ich repertuarze można znaleźć nie tylko aranżacje starych szkockich pieśni i melodii, ale także nowe kompozycje wykorzystujące elementy muzyki tradycyjnej i stare formy muzyczne. Ich koncerty porywają publiczność, pozostając na długo w pamięci widzów, którzy mają okazję poznać różne rodzaje dud, usłyszeć harfę celtycką, dowiedzieć się czym jest Pibroch i dlaczego Anglicy za grę na harfie karali śmiercią. Podczas wydarzenia publika pozna wiersze największego poety i barda Szkocji – Roberta Burnsa – a także usłyszy słodkie pieśni o miłości, ale też mrożące krew w żyłach opowieści.
Wykonawcy:
Katarzyna Wiwer – sopran
Irena Czubek – Davidson – harfa celtycka, prowadzenie
Lindsay Davidson – dudy szkockie
20 sierpnia – Kwintet Śląskich Kameralistów
Kwintet Śląskich Kameralistów powstał przed ponad 20 laty jako kwartet smyczkowy, by po kilku latach powiększyć skład o kontrabas i tym samym rozszerzyć repertuar. Zespół nie ogranicza się tylko do muzyki klasycznej ale chętnie czerpie z innych gatunków, czego dowodem są dwie pierwsze płyty: “Ba…ROCKOWO” oraz “Mecyje”. Obydwie płyty są w całości wypełnione utworami zaaranżowanymi przez prymariusza zespołu – Dariusza Zbocha. Przebojami muzyki rozrywkowej lat 60 i 70 ubiegłego stulecia w kompletnie nowym, “klasycznym” ujęciu i rozmaitymi utworami z kręgu szeroko pojętej muzyki żydowskiej w drugim przypadku. Inspiracją do nagrania trzeciej płyty z kwintetami smyczkowymi Krzysztofa Pendereckiego i Antonina Dvorzaka było przywiązanie muzyków zespołu do czystej postaci muzyki kameralnej. Następne wydanie fonograficzne to efekt współpracy z niemieckim pianistą Christophem Soldanem, z którym kwintet regularnie współpracuje jako “Schlesische Kammersolisten”. Powstała płyta z perełkami muzyki kameralnej: Kwintetem fortepianowym “Pstrąg F. Schuberta oraz Kwintetem fortepianowym f-moll J.Brahmsa.
Wykonawcy:
Dariusz Zboch – skrzypce
Jakub Łysik – skrzypce
Jarosław Marzec – altówka
Katarzyna Biedrowska – wiolonczela
Dawid Lewandowski – kontrabas
W programie:
Queen/P. Czajkowski – Somebody to love
Cz. Niemen/F. Chopin – Pod Papugami
Bee Gees/J. Strauss – How deep is your love
Clapton/W.A. Mozart – Tears in heaven
Roussos/G.F. Händel – My friend the wind
The Doors – Riders on the storm
Deep Purple/M. Ravel – Child in time
Ray Charles – Hit the road
Jack Presley/A. Corelli – I can’t help falling in love with you
Led Zeppelin – Stairway to heaven
The Beatles – Yesterday
ABBA/S. Joplin – Super Trouper/Money, money
Omega/J.S. Bach – Dziewczyna o perłowych włosach
The Moody Blues/G. Bizet – Nights in white satin
Procol Harum/J.S. Bach, J. Pachelbel – Whiter shade of pale
Queen – Bohemian rhapsody
27 sierpnia – Kwartet 404C
404C – to numer ćwiczeniówki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach gdzie od dekad urzędują puzoniści i tubiści. Tam rodzi się zamiłowanie do wspólnego muzykowania. Tak też było w przypadku Kwartetu Puzonowego 404C, który będzie prezentował się na koncercie w Dąbrowie Górniczej. Skład zespołu ukonstytuował się w 2020 roku, a tworzą go wykładowcy akademiccy – Michał Mazurkiewicz, Jarosław Meisner oraz Jakub Sznajder. Uzupełnia go tegoroczny absolwent – Eryk Mencner. Wszyscy członkowie zespołu są laureatami wielu nagród na Konkursach Muzycznych zarówno w kraju, jak i za granicą. Repertuar obejmuje utwory oryginalne na ten skład instrumentalny oraz transkrypcje znanych i lubianych perełek muzyki reprezentującej szeroki wachlarz epok i stylów od renesansu do muzyki współczesnej włącznie z przebojami jazzowymi oraz aranżacjami muzyki rozrywkowej. Na sierpniowym koncercie usłyszeć będzie można także premierowe wykonanie utworu stworzonego w hołdzie wybitnemu kompozytorowi pochodzącemu z Dąbrowy Górniczej – Hommage Michał Spisak autorstwa Jarosława Meisnera.
Wykonawcy:
Michał Mazurkiewicz – puzon, prowadzenie
Jarosław Meisner – puzon
Eryk Mencner -puzon
Jakub Sznajder – tuba
W programie:
Thomas Morley – My Bonnie Lass
Thomas Morley – Now is the month of maying
Ryszard Wagner – Marsch from Tannhauser
Kazimierz Serocki – Suita
Scott Joplin – The Enterteiner
Traditional – Amazing Grace
Henri Mancini – The Pink Panther
Jobim – When I Fall in Love
George Gershwin – A Portrait
Jarosław Meisner – Tribute to Michał Spisak