Dąbrowscy policjanci zatrzymali 36-latka, który kierował samochodem osobowym, będąc pod wpływem alkoholu. Nie było to jego jedyne naruszenie prawa… Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
Godną naśladowania postawą wykazał się świadek, który widząc podejrzanie poruszający się pojazd z przebitymi oponami, zawiadomił mundurowych. Następnie usiłował wyciągnąć kluczyki ze stacyjki Forda, ponieważ miał przypuszczenia, że kierowca jest pijany. Świadek uniemożliwił dalszą jazdę. Do zdarzenia doszło w niedzielne popołudnie na jednym z dąbrowskich osiedli. Po przebyciu na miejsce mundurowych w trakcie dalszej kontroli okazało się, że zatrzymany nie tylko jechał nietrzeźwy, ale również posiadał sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało ponad 3 promile. Na wniosek śledczych sprawca został tymczasowo aresztowany na okres 2 miesięcy. Z uwagi na fakt, że opisanych przestępstw dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa, tzw. recydywy, grozi mu nawet 5 lat więzienia. Gratulujemy postawy świadkowi, dzięki któremu z dalszej jazdy został wyeliminowany, stwarzający zagrożenie dla innych, nietrzeźwy kierowca. Przypominamy, że decydując się na tak nieodpowiedzialne zachowania na drodze, narażamy siebie i innych uczestników ruchu na utratę zdrowia, a nawet życia. Kierowco! Piłeś? - nie jedź!
„Nie reagujesz – akceptujesz” - pod takim hasłem realizowana jest kampania społeczna zachęcająca mieszkańców do wspólnego działania na rzecz bezpieczeństwa. Reaguj, gdy widzisz nietrzeźwą osobę wsiadającą za kierownicę lub jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudza Twoje przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości.
Policja przypomina, że za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu grozi:
• grzywna nie niższa niż 2500 złotych (maksymalna to 30 tysięcy złotych) lub areszt do 30 dni;
• zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
• 10 punktów karnych.
Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu, gdy jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, jest przestępstwem, za które grozi:
• grzywna uzależniona od dochodu (od 10 do 540 stawek dziennych; od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat;
• zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat;
• od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Kierowco!
Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi do:
• zmniejszenia szybkości reakcji;
• ograniczenia pola widzenia;
• błędnej oceny odległości i szybkości;
• błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji;
• rozproszenia uwagi oraz senności.
Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia.