UM Dąbrowa Górnicza: Bombowa dama i europejski dyplomata. Spotkanie z Olgą Gitkiewicz
Dama z bombą i europejski dyplomata, czyli Wanda Krahelska i Tytus Filipowicz. Muzeum Miejskie Sztygarka oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie zapraszają na spotkanie z okazji 117. rocznicy Republiki Zagłębiowskiej oraz Narodowego Dnia Niepodległości, w którym udział weźmie Olga Gitkiewicz , autorka książki pt. Krahelska. Krahelskie”. Spotkanie odbędzie się 3 listopada o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Ona pochodzi w rodziny ziemiańskiej, jako studentka w 1904 roku wstępuje do Polskiej Partii Socjalistycznej i jej Organizacji Bojowej. W 1906 r. dokonuje w Warszawie zamachu bombowego na generał-gubernatora Skałona.
On jako uczeń dąbrowskiej Sztygarki” zaczyna działalność socjalistyczną i niepodległościową. Od 1897 r. jest redaktorem Górnika”. Zmuszony do emigracji prowadzi działalność PPS w Londynie. W 1905 r. bierze udział w akcji odbicia Stefana Okrzei z carskiego więzienia w Warszawie. Staje się bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego.
Oni w 1908 roku Wanda Krahelska i Tytus Filipowicz wstępują w związek małżeński.
16 listopada 1918 roku Filipowicz, pełniąc obowiązki ministra spraw zagranicznych, podpisuje depeszę notyfikującą powstanie państwa polskiego.
O książce:
Krahelska. Krahelskie. Halina, Wanda, Krystyna. Trzy kobiety, jedno nazwisko, zbliżone lata aktywności, ta sama klasa społeczna. Często je mylono, dopisywano im nieistniejące pseudonimy, litery w nazwisku, przypisywano nie ich intencje, mieszano szczegóły biografii, jeden życiorys rozpisywano na trzy albo częściej trzy zlepiano w jeden. Tylko jak to opowiedzieć? zastanawia się Olga Gitkiewicz.”
Olga Gitkiewicz dziennikarka, redaktorka, freelancerka. Absolwentka wrocławskiej socjologii i Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracowała z tygodnikiem Polityka” i jest felietonistką miesięcznika Znak” oraz współpracuje z Instytutem Reportażu. Jej debiutancka książka, powieść Zmiany światła” została nagrodzona w konkursie Oficyny Wydawniczej Atut w 2003 roku. Za książkę Nie hańbi” (Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2017) otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Nike” 2018 oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017. 30 listopada 2020 roku jej książka Nie zdążę” znalazła się w finale konkursu Grand Press 2020 Książka Reporterska Roku. W 2022 otrzymała nominację do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii książka o tematyce warszawskiej za Krahelska, Krahelskie”.
Zobacz film z udziałem Olgi Gitkiewicz zapowiadający książkę i wyjaśniający dąbrowskie wątki w jej treści:
Spotkanie, któremu towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna przygotowana przez Muzeum Miejskie Sztygarka, poprowadzi Michał Syska. Wstęp wolny.
SPOTKANIE BĘDZIE TRANSMITOWANE RÓWNIEŻ ONLINE NA PROFILU MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ.
Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/bombowa-dama-i-europejski-dyplomata-spotkanie-z-olga-gitkiewicz-2/
Ostatnie Artykuły

Alek Rogoziński w Dąbrowie Górniczej - kryminał, który bawi do łez

Maja Chwalińska w półfinale Roland Garros. Dąbrowa Górnicza zorganizuje wielki telebim

Piasek, emocje i nocna rywalizacja. Nadchodzi Noc Siatkojańska

Nabór uzupełniający do przedszkoli. Ostatnia szansa dla rodziców na miejsce dla dziecka

WIOŚ potwierdza nieprawidłowości w zakładzie drobiarskim. Miasto walczy o rozwiązanie problemu rozlewiska

Śpiewają w ciemnościach – i to działa. Rusza 7. edycja przeglądu, który zmienił zasady gry

Dzieci Świata w Dąbrowie Górniczej - fotografie, które łamią serce i budują mosty

Bezpłatne żeglowanie na Pogorii. Ruszył nabór dla dzieci i młodzieży

Dekada kolorów - jak dąbrowscy artyści świętowali swoje dziesięciolecie

Długi weekend w Dąbrowie Górniczej. Policja szykuje wzmocnione patrole

EcoQuest. Ekologiczna gra miejska w Dąbrowie Górniczej

Rondo na Wybickiego. Koniec z niebezpiecznym skrzyżowaniem w Gołonogu

Dni Dąbrowy Górniczej to nie tylko wielka scena. Niedziela należy do dzieci

Plan przy Koksowniczej i Zakawie do zmiany. Chodzi o instalacje OZE na budynkach
Przydatne dane teleadresowe
- Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej - bilety, godziny, wystawy i Kopalnia Ćwiczebna
- Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej - kontakt, obiekty i godziny otwarcia
- Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej - kontakt, godziny, wydziały i dojazd
- Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej - adres, telefon i godziny obsługi
- WORD Dąbrowa Górnicza - egzaminy na prawo jazdy, zapisy, opłaty
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej - kontakt, godziny, świadczenia
