Ceny mieszkań w Dąbrowie Górniczej: 7 133 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Dąbrowie Górniczej - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Dąbrowie Górniczej wynosi 7 133 zł/m², o 1 165 zł, czyli 19,5%, więcej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują jednak rynek podzielony: lokale deweloperskie kosztują więcej niż używane, a poziom cen zależy zarówno od lokalizacji, jak i metrażu.

Redakcja dabrowski24.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Dąbrowie Górniczej: najważniejsze liczby

5 508-8 848 zł/m² to przedział obejmujący połowę transakcji. Mediana całkowitej ceny wynosi 330 000 zł, a powierzchni 47 m². Te miary pokazują różne aspekty zakupu: stawkę jednostkową, budżet oraz wielkość lokalu.

Infografika: ceny mieszkań w Dąbrowie Górniczej
Infografika: ceny mieszkań w Dąbrowie Górniczej

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)8 878
wtórny5 964

48,9% wynosi premia cenowa rynku pierwotnego. Może ona odzwierciedlać nie tylko nowość budynku, lecz także lokalizację inwestycji i strukturę sprzedawanych mieszkań. Przy porównywaniu budżetów warto uwzględnić również wydatki na wykończenie lub remont.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)7 098
35-45 m² (małe 2-pok.)7 896
45-55 m² (2-pok.)6 538
55-70 m² (3-pok.)7 019
70-90 m² (duże 3-4 pok.)6 926
90-120 m² (największe)9 037 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

7 896 zł/m² dla mieszkań o powierzchni 35-45 m² przewyższa stawkę za kawalerki. Nie występuje tu prosta zależność, według której każdy kolejny przedział powierzchni oznacza niższą cenę metra. Znaczenie ma także udział nowych lokali w poszczególnych segmentach.

Ceny wg metrażu - Dąbrowa Górnicza
Ceny wg metrażu - Dąbrowa Górnicza

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

8 305 zł/m² daje rejonowi Legionowo najwyższą pozycję w zestawieniu. Rozdzielenie rynków pozwala zobaczyć, jak na poziom cen poszczególnych okolic wpływa oferta deweloperska.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Legionowo8 305
Zając7 972
Łęknice7 914 *
Działki6 426
Reden6 363
Śródmieście6 282
Smugi5 960
Cegielniana5 946 *
Mydlice5 940
Ząbkowice5 925 *
Kłoda5 691 *
Dębnik4 877 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Dąbrowa Górnicza
Mapa cen mieszkań - Dąbrowa Górnicza

Ceny wg części miasta - Dąbrowa Górnicza
Ceny wg części miasta - Dąbrowa Górnicza

Osobno dla rynku pierwotnego i wtórnego. Te same części miasta liczone wyłącznie dla mieszkań od dewelopera i wyłącznie dla mieszkań używanych; kreska oznacza, że w rejestrze zabrakło transakcji danego rynku w tej części miasta.

Rejonpierwotny zł/m²wtórny zł/m²
Legionowo8 8916 410
Zając8 7987 044
Działki8 0876 112
Reden-6 363
Śródmieście-6 282
Smugi-5 960
Mydlice-5 956

Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Dąbrowa Górnicza
Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Dąbrowa Górnicza

Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Dąbrowa Górnicza
Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Dąbrowa Górnicza

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wykaz ulic pokazuje 8 994 zł/m² przy ul. Przemysłowa, 8 938 zł/m² przy ul. Kazimierza Srokowskiego i 5 651 zł/m² przy ul. Kasprzaka. Przy ul. Królowej Jadwigi mediana wynosi 5 336 zł/m².

Ceny działek w Dąbrowie Górniczej

152 zł/m² wynosi mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 1 650 m². Przy wyborze gruntu poza ceną znaczenie mają przeznaczenie terenu, uzbrojenie i dostęp do drogi.

Najświeższe wiadomości z Dąbrowy Górniczej czekają na stronie głównej dabrowski24.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 330 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi 6 600 zł, jeżeli kupującemu nie przysługuje zwolnienie dotyczące pierwszego mieszkania. Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 2 571 zł, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej 300 zł. Taksa podlega negocjacji. Przy zakupie od dewelopera cena zawiera VAT, a PCC nie występuje.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 4 079 zł/m² w 2020 r. do 7 133 zł/m² obecnie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, to 75%, przy średnim tempie 9,8% rocznie. Wykres przedstawia przebieg zmian w czasie.

Trend cen - Dąbrowa Górnicza
Trend cen - Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

6 875 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa śląskiego. Dąbrowa Górnicza przekracza ją o 258 zł/m².

Dąbrowa Górnicza wg GUS: mediana w IV kw. 2024 wyniosła 5 757 zł/m², wobec 5 870 zł/m² rok wcześniej, co oznacza spadek o 1,9%.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Dąbrowa Górnicza-7 133-
Siewierz13 km7 178+0,6%
Sosnowiec14 km6 230-12,7%
Będzin15 km5 609-21,4%
Czeladź18 km4 851-32,0%

Komentarz analityczny

19,5% bieżącej dynamiki przewyższa średnie tempo 9,8% rocznie od 2020 r. Lokalny poziom cen podnoszą mieszkania deweloperskie, dlatego mechanizmu wzrostu należy szukać zarówno w popycie, jak i strukturze sprzedawanych lokali.

W Polsce ceny mieszkań w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku, w tym o 6,5% na rynku pierwotnym i 6,1% na wtórnym (źródło: GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). Ogólnopolski wzrost stanowi tło dla lokalnego zróżnicowania, nie wyjaśnia jednak samodzielnie premii za nowe mieszkania.

5,98% wyniosło we wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet: jego obniżenie może zwiększać możliwości zakupowe, a utrzymanie wysokich obciążeń sprzyjać wyborowi tańszych lokali używanych.

Co dalej z cenami? Jeśli popyt będzie rósł szybciej niż dostępna oferta, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli podaż zwiększy wybór kupujących, pole do negocjacji może się poszerzyć. Twarda prognoza nie jest podstawą tego opracowania.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Dąbrowie Górniczej?

Mediana wynosi 7 133 zł/m², a połowa transakcji mieści się w przedziale 5 508-8 848 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Dąbrowie Górniczej rosną, czy spadają?

Mediana jest o 1 165 zł/m², czyli 19,5%, wyższa od średniej z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższa mediana w tabeli to 8 305 zł/m² dla rejonu Legionowo, najniższa 4 877 zł/m² dla rejonu Dębnik.*

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Dąbrowie Górniczej?

Dla powierzchni 25-35 m² mediana wynosi 7 098 zł/m², a dla 35-45 m² jest to 7 896 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 8 878 zł/m² i 5 964 zł/m², a premia rynku pierwotnego to 48,9%.

Ile kosztuje działka w Dąbrowie Górniczej?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 152 zł/m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 612 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 2 stycznia 2026 do 7 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (215 transakcji) i wtórny (397); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-09-07; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji