Za 8 miesięcy ma być gotowa dokumentacja projektowa i pozwolenie na budowę pierwszego etapu nowego centrum miasta, na terenie Fabryki Pełnej Życia. To kolejny ważny krok do pełnej realizacji tego dużego i ambitnego przedsięwzięcia.
Wczoraj podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim dla pierwszego etapu realizacji inwestycji „Fabryka Pełna Życia – nowe centrum Dąbrowy Górniczej w rejonie ulic: Kościuszki, Kolejowej i Konopnickiej”. Za 2 mln 347 tys. zł, projekt sieci i budynków wokół nowego rynku przygotuje pracownia Analog. Na jego podstawie będą wykonywane prace budowlane.
Fabryka Pełna Życia jest największym przedsięwzięciem rewitalizacyjnym w Dąbrowie Górniczej. Jego celem jest metamorfoza śródmieścia, której motor napędowy stanowi zagospodarowanie terenu po zakładzie Defum. Obszar ma zmienić się w miejsce tętniące życiem, pełne zieleni, połączone z rejonem dworca kolejowego i Pałacem Kultury Zagłębia.
Jego wielkim potencjałem, oprócz położenia w centrum miasta, są dawne hale fabryczne, które mogą zmienić swój dotychczasowy charakter na miejsce dla gastronomii, rekreacji, wydarzeń kulturalnych czy prowadzenia biznesu. Całość może zostać uzupełniona zabudową mieszkaniową.
Wizualizacja zabudowanego i zagospodarowanego terenu Fabryki Pełnej Życia
Koncepcja Fabryki Pełnej Życia powstawała na podstawie rozmów z mieszkańcami, konsultacji z przedsiębiorcami i opinii ekspertów – urbanistów, architektów, ekonomistów. Zaplanowano ją jako miejsce spotkań, odpoczynku, edukacji regionalnej, gdzie będzie można zobaczyć film, obejrzeć wystawę, napić się kawy i zjeść coś dobrego. Ma być łatwo dostępna, przyjazna pieszym, bez barier dla starszych i niepełnosprawnych, dysponować bogatą ofertą wydarzeń kulturalnych, działań społecznych i ekologicznych.
W Fabryce Pełnej Życia ma znaleźć się:
- Zielony rynek
- 13 zielonych tarasów na dachach
- Browar z restauracją
- 20 lokali gastronomicznych
- 5 budynków biurowo-usługowych
- Hotel z 35 pokojami
- 9 budynków mieszkalnych
- Wieża widokowa
- Zielony pasaż
- Multimedialne centrum konferencyjno-wystawowe
- Wypożyczalnia rowerów miejskich i rowerów elektrycznych
- Stacje ładowania samochodów
- 650 miejsc parkingowych
Teren dawnego Defum zmienia się od kilku lat. W 2019 r. oddano do użytku odbudowany budynek dawnego warsztatu elektrycznego, w którym odbywają się m.in. spotkania, konferencje, szkolenia czy wystawy. W zeszłym roku wyburzono budynek dawnego biurowca i na nowo zaaranżowano otoczenie, w którym m.in. przybyło zieleni, powstało piaszczyste boisko do siatkówki, stanęło pięć punktów gastronomicznych, organizowane są koncerty, giełda staroci czy zloty food-trucków. Więcej informacji na stronie fabrykapelnazycia.eu/o-fabryce/projekt/
PK