Drukuj

Dąbrowscy koszykarze nie przerwali zwycięskiej serii Stali Ostrów Wielkopolski i ulegli na wyjeździe ostrowianom 76:85. W środę przed MKS-em domowy mecz w ramach Alpe Adria Cup.

Sobotni mecz rzutem za 3 pkt. otworzył Trevon Bluiett. MKS w początkowej fazie gry próbował narzucić mocny, fizyczny basket. W organizacji gry obronnej dąbrowianie starali się udzielać sobie wzajemnej pomocy i to przynosiło wymierne efekty. Po stronie gospodarze zgodnie z przewidywaniami świetnie prezentował się Damian Kulig, który podczas pierwszej kwarty zdobył 9 pkt. „Żółto-niebiescy” nabierali coraz większej pewności siebie i pomimo dobrej postawy na atakowanej tablicy Krampelja i Tassa, kontrolowali przebieg spotkania i pierwszą część gry zakończyli prowadząc 20:15.

W II kwarcie gospodarze mocno napierali na rywali. W dalszym ciągu rewelacyjnie prezentował się Damian Kulig, a do tego bardzo energetyczni byli Thomas i Djurišić, którzy mocno kończyli „z góry”. Podopieczni trenera Winnickiego wykazywali trudności w organizacji gry ofensywnej, pojawiały się proste straty i brak skuteczności w rzutach z dystansu. BM Stal starała się zdominować rywala, jednakże dzięki kolejnym rzutom zza linii 6,75 m autorstwa Bluietta (w II kwarcie trafił trzy rzuty za 3 pkt.) dąbrowscy koszykarze pozostawali w grze i na przerwę schodzili przegrywając 32:38.

Po przerwie obie ekipy wykazywały dużą ochotę do gry. Tempo gry zdecydowanie przyspieszyło i obie drużyny prowadziły szybką wymianę ciosów. Bluiett w dalszym ciągu kontynuował swój festiwal strzelecki (w całym meczu zdobył 27 pkt. trafiając 5 rzutów za 3 pkt.), a po stronie gospodarzy dobre momenty odnotował Snider (zdobył 8 pkt. w 2 min). Dąbrowianie za wszelką cenę starali się uniemożliwić rywalom nabranie rozpędu, stawiali twarde warunki fizyczne, co niestety zaowocowało szybkim skompletowaniem 5 fauli w niecałe 4 min. Pomimo starań MKS-u, podopieczni trenera Urbana zdołali jednak złapać swój rytm i wypracowali dwucyfrową przewagę, którą utrzymali do końca III kwarty – 62:51.

W ostatniej części gry zawodnicy z Dąbrowy nie zamierzali składać broni, Bluiett i Verge Jr. starali się raz po raz atakować kosz rywala. Gospodarze jednak zachowali „chłodne głowy” i konsekwentnie utrzymywali wypracowaną przewagę. MKS widząc trudności z egzekucją rzutów 3 pkt. starał się kierować więcej piłek bezpośrednio pod kosz przeciwników, gdzie całkiem dobrze radzili sobie Krampelj oraz Tass. W ostatnich akordach spotkania mocno uaktywnił się również Verge Jr., który ufając swoim indywidualnym umiejętnością podejmował akcję jeden na jeden. Koszykarze BM Stali Ostrów Wielkopolski pokazali jednak mentalność zwycięzcy i zakończyli mecz rezultatem 85:76.

Najlepszym graczem gospodarzy był Damian Kulig z 24 punktami i 9 zbiórkami. Trevon Bluiett zdobył dla gości 27 punktów, 8 zbiórek i 4 asysty.

Oprócz zmagań w Energa Basket Lidze, MKS bierze również udział w europejskim pucharze.

W środę, 19 października, w hali „Centrum” MKS podejmie KK Furnir. Mecz drugiej kolejki Alpe Adria Cup rozpocznie się o godz. 18. Bilety dostępne na stronie mksdabrowa.pl

W pierwszym spotkaniu Alpe Adria Cup MKS Dąbrowa Górnicza uległ na wyjeździe Unger Steel Gunners Oberwart. Dąbrowscy koszykarze przeważali przez większość spotkania, jednak na finiszu pojedynku do głosu doszli gospodarze. Zniwelowali straty, wysunęli się na prowadzenie i zdominowali wydarzenia na boisku. Ostatecznie wygrali 74:71.

Koszykarze z Dąbrowy występują w grupie A. Ich rywalami są KK Furnir z Chorwacji, austriacki Unger Steel Oberwart Gunners, a także BK Pardubice z Czech. W rozgrywkach bierze udział 16 zespołów podzielonych na cztery grupy. Ekipy, które po fazie grupowej uplasują się na miejscach 1 i 2, otrzymają prawo gry w kolejnej rundzie.

Sezon 2022/2023 jest drugim, w którym dąbrowianie grają w Alpe Adria Cup. Zadebiutowali w minionym sezonie. Ich grupowymi rywalami byli Spišskí Rytieri ze Słowacji, KK Velika Gorica z Chorwacji i BK IMMOunited Dukes Klosterneuburg z Austrii. MKS wywalczył awans do ćwierćfinału, w którym lepsi okazali się Austriacy z BC GGMT Vienna.

***
Energa Basket Liga
BM Stal Ostrów Wielkopolski – MKS Dąbrowa Górnicza 85:76 (20:15; 18:17; 24:19; 23:25)

MKS Dąbrowa Górnicza: Trevon Bluiett – 27 pkt., Alonzo Verge Jr. – 23 pkt., Martin Krampelj – 12 pkt., Matthias Tass – 12 pkt., Jarosław Mokros – 2 pkt., Joseph Chealey – 0 pkt., Patryk Wilk – 0 pkt., Wiktor Rajewicz – 0 pkt., Marcin Piechowicz – 0 pkt., Kacper Radwański – 0 pkt.

BM Stal Ostrów Wielkopolski: Damian Kulig – 24 pkt., Adonis Thomas – 16 pkt., Nemanja Djurišić – 10 pkt., Quentin Snider – 9 pkt., Jakub Garbacz – 8 pkt., Ojars Silins – 7 pkt., Aigars Skele – 6 pkt., Aleksander Załucki – 5 pkt., Filip Siewruk – 0 pkt.