Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć angielskiego?

Marzysz o tym, aby Twoje dziecko za kilka lat swobodnie porozumiewało się po angielsku. Zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest znajomość języka obcego nie tylko dla swobodnego poruszania się po świecie, ale i szans na atrakcyjną karierę zawodową. Co jednak robisz, kiedy ze strony dziecka nie ma ani zapału, ani chęci do pracy? Poznaj sposoby na to, by bez presji zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego.

Dziecko nie chce się uczyć? Zmień punkt widzenia

Zanim zaczniesz myśleć o zmianie kursu angielskiego dla dziecka albo o szukaniu nowego korepetytora, spróbuj przez chwilę spojrzeć na problem z punktu widzenia dziecka. To, że Ty jako osoba dorosła zdajesz sobie sprawę z wagi znajomości języka angielskiego we współczesnym świecie, nie znaczy, że Twoje dziecko może postrzegać naukę tego języka obcego jak kolejny punkt na liście. Niechęć do nauki może wynikać z bardzo różnych przyczyn. Jeśli chcesz efektywnie rozwiązać problem, spróbuj wsłuchać się w głos dziecka i ustalić, czy problem wynika z:

  • nudy na zajęciach, poczucia braku rozwoju, czy wręcz przeciwnie – nienadążania za resztą grupy, 
  • poczucia, że kolejne ćwiczenia i mechanicznie powtarzane przykłady nic nie dają,
  • niskiej samooceny i poczucia dziecka, że i tak nie będzie w stanie nauczyć się języka, 
  • przemęczenia, złego samopoczucia lub innych problemów zdrowotnych.

Ostatni przykład wymaga zupełnie innych działań, które wykraczają poza samą edukację. Większość przyczyn ma jednak źródła w podejściu do języka lub całego nauczania i tutaj możesz stosunkowo szybko wiele zdziałać. 

Inspirujące zajęcia z angielskiego w Dąbrowie Górniczej

Bardzo często źródłem problemu i niechęci dziecka do nauki angielskiego są same zajęcia. Oczywiście są nauczyciele, którzy wychodzą ze schematu i szukają nowych rozwiązań edukacyjnych, większość jednak uczy w oparciu o standardowe metody, które sporą część dzieci nudzą, zniechęcają do nauki. Języka angielskiego można jednak uczyć z humorem, bawiąc się, śpiewając, skacząc, rozmawiając z dzieckiem, inspirując je, zachęcając do twórczego myślenia. Na takim kursie dziecko może odkryć zupełnie nowy wymiar nauki!

Postaw na dobry kurs angielskiego dla dzieci w Dąbrowie Górniczej i przekonaj się, jak wiele może się zmienić: https://earlystage.pl/pl/szkola/dabrowa-gornicza

Twórcy marek takich jak Early Stage podkreślają również, że bardzo ważny w pokonywaniu niechęci do nauki jest growth mindset. Dziecko nie musi bać się błędu, nie powinno być przekonane, że albo jest mądre, albo nie, zamiast tego może myśleć o nauce jako inspirującej przygodzie, gdzie popełnia się błędy, ale nie są one porażką, tylko koniecznym elementem rozwoju. 

Dobrze przygotowani lektorzy potrafią tak formułować informacje zwrotne, aby budować pewność siebie uczniów, a jednocześnie motywować do dalszej nauki. Ty w domu możesz tę tendencję wzmacniać, włączając angielski do codziennych aktywności. Świetnym pomysłem z pewnością jest także nawet krótki city break do jednego z angielskich miast. Więcej wskazówek znajdziesz tutaj: https://earlystage.pl/blog/2022/02/02/gdy-dziecko-nie-chce-chodzic-do-szkoly/