Drukuj

W poniedziałek 27 marca ruch w obu kierunkach na części ul. Królowej Jadwigi zostanie przełożony na przebudowaną jezdnię w kierunku Gołonoga.

Na przebudowaną jezdnię kierowcy wjadą w poniedziałek w południe. Umożliwi to zamknięcie i przebudowę jezdni w kierunku Będzina. Na tym etapie – dopóki będzie to możliwe – utrzymywany będzie wjazd i wyjazd z ul. Augustynika.

Modernizowany od końca listopada odcinek ulicy Królowej Jadwigi – od przystanku autobusowego w centrum do skrzyżowania z aleją Róż – zyskał nową kanalizację deszczową, nowa jest także konstrukcja jezdni. Wzdłuż wybudowany jeszcze zostanie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3 m.

– Ciąg wpisze się w istniejący układ między drzewami a budynkami, bez konieczności wycinania drzew – mówi Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych.

Przebudowa ul. Królowej Jadwigi jest częścią modernizacji układu drogowo-torowego między aleją Róż a granicą z Będzinem. Wcześniej rozpoczęła się przebudowa ul. Sobieskiego na odcinku między rondem w centrum a nowym rondem przy Powiatowym Urzędzie Pracy. Na zlecenie miasta i Tramwajów Śląskich prace wykonuje firma ZUE Kraków. Wartość inwestycji to 76 mln zł brutto: 31 mln zł za część tramwajową i 45 mln zł za część drogową finansową przez miasto.

Firma ZUE Kraków odpowiada także za realizację drugiego kontraktu, czyli modernizację układu drogowo-torowego między al. Róż a skrzyżowaniem z ul. Kasprzaka. Wartość inwestycji to 75,9 mln zł brutto: 22,9 mln zł za część torową i 53 mln zł za część drogową finansowaną przez miasto.

Przebudowa ulic wzdłuż głównej osi miasta zakończy się w tym roku. Wtedy też na tory wyjadą nowoczesne tramwaje.