Trwa ogólnopolska akcja drogówki pn. Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie. W dniach 24-29 grudnia 2019 roku, a więc w okresie zwiększonego natężenia ruchu drogowego, policjanci dbają o bezpieczeństwo na drogach. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących do służby skierowano więcej policjantów. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Zadbajmy więc, aby nadchodzące Święta były spokojne i bezpieczne.
Już dziś o 6.00 rozpoczęła się akcja drogówki pn. Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie. Zakończy się w poniedziałkowy poranek. Podczas przedłużonego świątecznego weekendu nad bezpieczeństwem użytkowników dróg jak zawsze czuwają policjanci ruchu drogowego. Od wtorku na trasach wylotowych z miast pojawiło się więcej patroli. Mundurowi sprawdzają, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolują także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach obecne są także radiowozy nieoznakowane wyposażone w videorejestratory.
Emocje związane z okresem przedświątecznym oraz samymi Świętami Bożego Narodzenia powodują, że wszyscy się spieszymy, jesteśmy roztargnieni i ciągle brakuje nam czasu. Na drogach pojawia się więcej niż zwykle pojazdów i pieszych. To wszystko, w połączeniu ze zmiennymi, niekorzystnymi o tej porze roku warunkami drogowymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, może powodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
W trosce o bezpieczeństwo podróżujących apelujemy do kierujących o rozwagę. Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Jak zawsze nie będzie pobłażliwości dla osób drastycznie naruszających przepisy ruchu drogowego. Ci, którzy jeżdżą brawurowo, powinni pamiętać, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym traci się prawo jazdy. Przypominają również, jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą, bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka. Jest to ważne zwłaszcza w okresie trudnych warunków atmosferycznych – śliskiej, mokrej lub oblodzonej jezdni, a także szybko zapadającego zmroku i często występującego zamglenia. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.
Warto również podkreślić fakt, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy. W wielu przypadkach przez ich lekkomyślność koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego.