Spotkanie z kobietami, które pokonały raka i wykłady ekspertów zajmujących się chorobami nowotworowymi, a do tego ćwiczenia z fantomami i zdrowe przekąski– w Fabryce Pełnej Życia odbyły się pierwsze warsztaty profilaktyczne dla młodzieży, w ramach miejskiej kampanii „Tik Tak Tik RAK − wczesne wykrycie daje ci życie”. Uczestniczyli w nich uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego.

− Zależy nam, by o profilaktyce i konieczności samokontroli mówić do jak najszerszej grupy mieszkańców, od uczniów szkół średnich po seniorów. Ponieważ problem raka dotyczy coraz młodszych osób, zaprosiliśmy na nasze warsztaty profilaktyczne właśnie was. Chcemy pokazać, jak ważny jest styl życia, jak bardzo możecie wpłynąć na stan waszego zdrowia w przyszłości – witała uczniów Bożena Borowiec, zastępca prezydenta miasta.

W medyczne aspekty chorób nowotworowych wprowadził uczniów prof. dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, znakomity ginekolog, onkolog i seksuolog, kierownik Oddziału Ginekologii i Położnictwa w PZZOZ w Czeladzi. Podkreślał też kluczową rolę profilaktyki w walce z rakiem.

– Dziewczyny badajcie się i dbajcie o siebie. Panowie, również bądźcie czujni, ta choroba może zdarzyć się w każdym wieku – mówił prof. Krzysztof Nowosielski.

Swoją historią walki o profilaktyczną mastektomię podzieliła się z uczestnikami spotkania Katarzyna Stachowicz, radna sejmiku wojewódzkiego. Przekonywała młodzież, że nigdy nie jest za wcześnie, by się badać, zdrowo odżywiać i uprawiać sport, bo choroby nowotworowe dotykają coraz młodsze osoby.

– Profilaktyka to podstawa. Gdyby nie badania, które zaniepokojona zrobiłam bardzo wcześnie, dziś mogłoby mnie tu nie być – przyznała Gabriela Nowak, uczestniczka debaty, absolwentka dąbrowskiego „Plastyka”, autorka plakatów promujących kampanię „Tik Tak Tik Rak”.

Opowiedziała też historię swojej choroby, która stała się dla niej inspiracją do stworzenia serii plakatów, które dziś ilustrują kampanię.

– Jestem kolejnym przykładem na to, że rak nie musi być wyrokiem. Po diagnozie, a nawet po leczeniu życie może być ciekawsze i barwniejsze – opowiadała kolejna uczestniczka spotkania, amazonka Agnieszka Kurasz, którą znajomi nazywają „Paryżanką”, gdyż w trakcie leczenia zaczęła uczestniczyć w pokazach mody dla kobiet po mastektomii, również w Paryżu.

Podczas spotkania w Fabryce Pełnej Życia Będzińskie Stowarzyszenie Amazonek przeprowadziło na fantomach warsztaty z badania piersi, ucząc młodzież prostych technik samokontroli, a Stowarzyszenie Razem w Przyszłość i Czerwone Szpilki − warsztaty różowej wstążki.

Z kolei uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ekonomicznych, przeszkoleni przez dietetyka z Fundacji Oko w Oko z Rakiem oraz przy wsparciu Katarzyny Stachowicz pokazali, jak w prosty sposób zrobić zdrową przekąskę. W przerwie uczestnicy warsztatów zobaczyli pokaz mody w wykonaniu uczniów „dąbrowskiego ekonomika”.

W debacie na temat nowotworów udział wzięli: Bożena Borowiec – zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, Katarzyna Stachowicz – radna sejmiku wojewódzkiego, Gabriela Nowak − autorka plakatów promujących kampanię „Tik Tak Tik Rak”, Agnieszka Kurasz – amazonka. Akcję wspiera Fundacja Oko w Oko z Rakiem i Zagłębiowskie Centrum Onkologii.

***

W ramach kampanii „Tik Tak Tik Rak” w Dąbrowie Górniczej przez cały rok odbywać się będą imprezy propagujące profilaktykę w walce z rakiem. Kolejne warsztaty dla młodzieży z pozostałych dąbrowskich szkół średnich zaplanowane są na koniec marca i początek kwietnia. Został również ogłoszony konkurs plastyczny adresowany do uczniów szkół średnich na plakat o tematyce profilaktycznej.

A w najbliższą niedzielę, w Dzień Kobiet, na plaży Pogorii III odbędzie się kolorowy bieg „Aktywne kobiety kobietom”, który również będzie okazją, by przypomnieć, jak ważna jest profilaktyka raka.