Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej zakończył wydawanie zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów.

– Zadanie to wymagało ogromnego nakładu pracy, czasu, zaangażowania pracowników, sprawdzenia ponad 21 tysięcy ksiąg wieczystych, ustalenia stanu zagospodarowania 947 nieruchomości, zweryfikowania czy działki te spełniają wymogi ustawowe do przekształcenia. Wszystko to stanowiło ogromne wyzwanie logistyczne oraz konieczność reorganizacji pracy – mówi Wioletta Sawicka, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Przypomnijmy – 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności tych gruntów. Ustawa o przekształceniu objęła: właścicieli domów jednorodzinnych, właścicieli domów wielorodzinnych (zarówno osoby fizyczne jak i prawne, w tym spółdzielnie mieszkaniowe i deweloperów), właścicieli lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, którym przysługuje udział w użytkowaniu wieczystym gruntu, właścicieli lokali użytkowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Przekształcenie nastąpiło z mocy prawa. W Dąbrowie Górniczej prezydent miasta wydał 21 037 zaświadczeń potwierdzających ten fakt. Zaświadczenie to stanowi podstawę do ujawnienia nowego stanu zarówno w księdze wieczystej, jak i w ewidencji gruntów i budynków.

W wyniku przekształcenia nie ma już dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Za przekształcenie należy jednak zapłacić. Przez 20 lat trzeba wnosić roczną opłatę przekształceniową, równą dotychczasowej opłacie od użytkowania.

Całą opłatę za przekształcenie można wpłacić także jednorazowo i uzyskać w ten sposób bonifikatę. W Dąbrowie Górniczej wynosi ona:

  • 60% – tą maksymalną bonifikatę otrzyma właściciel, który w terminie 2 miesięcy od daty otrzymania zaświadczenia zgłosi zamiar wniesienia opłaty jednorazowej;
  • 50% w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu;
  • 40% w trzecim roku,
  • 30% w czwartym,
  • 20% w piątym
  • 10% w szóstym.

Ustalenie opłaty jednorazowej następuje na wniosek strony. Do tej pory z takimi wnioskami wystąpiło ok.7200 osób, choć cały czas napływają kolejne.

Po spłacie opłaty przekształceniowej, prezydent miasta wydaje zaświadczenie, z którym właściciele nieruchomości muszą udać się do Sądu Rejonowego do Wydziału Ksiąg Wieczystych i złożyć wniosek o zmianę wpisu w księdze.