Ubezpieczenie AC — dlaczego warto je mieć? Jak znaleźć najlepsze?

Spośród dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, które pozwalają zwiększyć zakres ochrony pojazdu, jednym z najbardziej kompleksowych jest AC. Może ono zabezpieczać auto na wypadek szkód wyrządzonych z winy kierowcy, ale również tych, które powstały w wyniku kradzieży, działania żywiołów, czy przez osoby trzecie. Dlaczego warto mieć ubezpieczenie AC i jak znaleźć najlepsze? Podpowiadamy.

Czym jest AC i co obejmuje?

Autocasco jest to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które gwarantuje wypłatę odszkodowania zarówno wtedy, kiedy kierowca będzie sprawcą wypadku i uszkodzi swoje auto ale i wówczas, gdy pojazd zostanie skradziony lub uszkodzony wskutek działania różnych sił. Każda firma ubezpieczeniowa oferuje inny zakres tej polisy.

Najczęściej spotykane opcje AC to Mini Casco nazywane również Smart Casco, które zazwyczaj gwarantuje wypłatę odszkodowania jedynie po kradzieży auta, lub gdy szkody zostaną wyrządzone wskutek działania sił natury. Ze względu na swój niewielki zakres ochrony, jest znacznie tańsze od standardowej polisy. Z kolei opcja all risk gwarantuje najszerszy zakres ochrony, obejmujący wszystkie te ryzyka, które nie są wyszczególnione jako wyłączenia odpowiedzialności w Ogólnych Warunkach Umowy. Z tego powodu chroni pojazd nawet w bardzo nietypowych sytuacjach.

Dlaczego warto mieć AC?

Kierowca musi sam przekalkulować, czy w jego konkretnym przypadku zakup ubezpieczenia AC jest opłacalny. Jednak zwłaszcza właściciele nowych pojazdów zabezpieczają je przy pomocy tego produktu, ponieważ suma, którą muszą wydać na polisę, w razie jakiejkolwiek awarii samochodu wielokrotnie im się zwróci. Dodatkowo warto zastanowić się, czy w razie uszkodzenia auta lub jego kradzieży będzie nas stać na pokrycie tych kosztów z budżetu domowego.

Jak znaleźć najlepsze AC?

Wybierając najlepsze AC, warto skorzystać narzędzia, które oferuje porównanie ubezpieczeń ac. Specjalny kalkulator pozwala na obliczenie ceny polisy bez wychodzenia z domu, w ciągu zaledwie kilku minut. Przed rozpoczęciem takiej kalkulacji, należy przygotować dowód rejestracyjny pojazdu i prawo jazdy, ponieważ będą one pomocne podczas uzupełniania informacji w formularzu.

Najlepsze porównywarki pozwalają na wygodne sprawdzenie oferty poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych, a także zakresu polisy AC. Dzięki temu, w szybki i prosty sposób możemy znaleźć produkt, który spełnia nasze wymagania i za pomocą strony internetowej od razu go kupić. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z takiego kalkulatora jest bezpłatne i niezobowiązujące.