Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza na Festiwal "Oblicza",

Razem z nami odkryj oblicza literatury i jej odbicia w różnych dziedzinach kultury - teatrze, filmie, muzyce i sztuce.

 

Harmonogram wydarzeń:

Miejsce realizacji: Biblioteka Główna (ul. T. Kościuszki 25)

Literackie Lego

prowadzenie: Bas Tajpan (Damian Krępa)

Termin: 17 października, 18:00-19:30

Czy literatura to tylko książka w dłoni, a w książce atrakcyjne i pożądane wersy? Oczywiście, że nie! Odniesienia do literackich klasyków i tych mniej oczywistych skojarzeń są wszędzie. Również podczas zabawy najbardziej popularnymi klockami na świecie. Damian Krępa, czyli znany dąbrowski muzyk Bas Tajpan, udowodni to podczas spotkania z młodymi sympatykami biblioteki i dobrej zabawy. Kreatywność, literackie skojarzenia oraz tworzenie z klocków Lego – te trzy elementy będą rządziły podczas październikowego wieczoru w dąbrowskiej Bibliotece przy T. Kościuszki 25.

Koncert Karola Foltyńskiego

Termin: 18 października, godz. 18:00

Podczas koncertu pn. "Wszystko jest poezją" będzie można usłyszeć autorską muzykę do wierszy poetów znanych i nieznanych.

Spotkanie autorskie z dąbrowską pisarką Anną Cieplak

Termin: 19 października, godz. 18:00

Anna Cieplak jest jedną z najzdolniejszych pisarek młodego pokolenia. Pochodzi z Dąbrowy Górniczej. Jest laureatką Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść „Ma być czysto”. W swoim dorobku ma również pozycje: „Zaufanie” (2015), „Lata powyżej zera”, (2017) oraz „Lekki bagaż” (2019). Znalazła się w gronie nominowanych do Literackiej Nagrody "Nike". Nominację otrzymała za książkę "Rozpływaj się". To mocna, wyrazista i aktualna powieść o Polsce w Unii Europejskiej i osieroconym pokoleniu – młodych osobach, zmuszonych dorastać bez dorosłych, którzy za chlebem wyjechali na Zachód

Spotkanie autorskie z Januszem Leonem Wiśniewskim

Termin: 20 października, godz. 18:00
Janusz Leon Wiśniewski - Człowiek, który wymyka się wszelkim standardom. Rybak dalekomorski, magister fizyki, doktor informatyki i doktor habilitowany chemii (program komputerowy jego autorstwa stosuje większość najważniejszych firm chemicznych w świecie). Naukowiec i pisarz. Debiutancka "Samotność w Sieci" stała się w hitem Polsce i w Rosji, została sfilmowana i przetłumaczona na wiele języków. Autor zbioru opowiadań "Zespoły napięć", powieści "Los powtórzony",  tomików esejów "Intymna teoria względności", "Molekuły emocji", "Sceny z życia za ścianą", "Czy mężczyźni są światu potrzebni?", "Zbliżenia", oraz naukowej bajki dla dzieci "W poszukiwaniu Najważniejszego: bajka trochę naukowa". Z Małgorzatą Domagalik napisał dwie powieści epistolograficzne: "188 dni i nocy" oraz "Między wierszami". Większość jego książek trafiła na listy bestsellerów. Ponadto, a może przede wszystkim ojciec dwóch córek: Joanny i Adrianny. Dąbrowę Górniczą odwiedza często i chętnie. Tak stanie się i tym razem. Podczas spotkania opowie o swoich najnowszych pomysłach literackich i zdradzi przemyślenia o obecnej, coraz bardziej skomplikowanej rzeczywistości.

 

Warsztaty „Literatura twoim obliczem – booktalking”.

Prowadzenie: Andrzej Wilanowski

Termin: 20 październik, godz. 10:00 (czas trwania: 75-90 minut)

Jak czytasz, tak mówisz –  jak mówisz, tak czytają.

Szukaj inspiracji i bądź inspiracją dla innych. Świat literatury w krótkich słowach, a więc warsztaty z booktalkingu, formy atrakcyjnego polecenia książkowego, z refleksją o autoprezentacji i sile słowa mówionego, o roli literatury i jej wypływie na nasz język i wizerunek, bo jak cię słyszą, tak cię piszą!

Warsztaty dla zorganizowanej grupy 15 osobowej, adresowane do młodzieży (klasy 8 szkół podstawowych, klasy 1 i 2 szkół średnich).

grupa odbiorców: młodzież (klasa 8 lub 1-2 liceum)

Zapisy grup do 13.10 pod numerem tel. 32 639 03 01

 

Miejsce realizacji: Pałac Kultury Zagłębia (plac Wolności 1)

 

Warsztaty „Muzyka w utworach literackich, poezji. Poezja w muzyce”.

Termin: 18 października, godz. 10:00 (czas trwania: 60 minut)

Prowadzenie: Karol Foltyński

Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat mające na celu uwrażliwienie na dźwięk i tło muzyczne w słowie czytanym.
grupa odbiorców: dzieci i młodzież

Strefa animacji dla dzieci
Termin: 22 października, godz. 11:00-14:00

W programie:  teatrzyk Kamishibai, głośne czytanie bajek, budowle z klocków LEGO XXL inspirowane książkami, warsztaty plastyczno-literackie  z tworzenia książki sensorycznej, puzzle literackie, kolorowanki z postaciami literackimi.

Szlak cytatów literackich wiodący z PKZ do MBP

Pierwsze 10 osób, które odgadną pochodzenie cytatów i napiszą poprawne odpowiedzi w mailu, dostaną nagrody książkowe. Szczegóły wkrótce.

 

Plakat Oblicza MBP 1