Pomimo wytężonych działań policjantów, reagowaniu świadków i rosnącego braku społecznego przyzwolenia nietrzeźwi kierujący to nadal zbyt częsty widok na naszych drogach. Tylko w ciągu ubiegłego weekendu dąbrowscy policjanci zatrzymali 3 kierujących pod wpływem alkoholu. Przypominamy, że nietrzeźwy kierowca na drodze jest śmiertelnym zagrożeniem.
Pomimo policyjnych apeli i informacji o konsekwencjach związanych z jazdą po alkoholu, ciągle nie brakuje tych, do których żadne ostrzeżenia nie docierają. Miniony weekend okazał się niebezpiecznym na drogach naszego miasta, kiedy to policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców, gdzie dwóch z nich miało ponad 1,5 promila alkoholu, co stanowi znaczące zagrożenie dla bezpieczeństwa innych użytkowników dróg. Trzeci kierowca miał blisko 0,5 promila alkoholu. Każda osoba, która piła wcześniej alkohol i decyduje się wsiąść za kierownicę, jest ogromnym zagrożeniem na drodze. Dąbrowscy policjanci podczas rutynowej kontroli w sobotnie popołudnie zauważyli, że kierujący mężczyzna zachowuje się podejrzanie. Przeprowadzone badanie wykazało, że 36-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej miał blisko 0,5 promila alkoholu we krwi. W sobotnią noc Dyżurny dąbrowskiej policji otrzymał zgłoszenie od świadka z informacją o podejrzeniu nietrzeźwego kierującego na jednej z ulic w centrum miasta. Funkcjonariusze niezwłocznie zareagowali i po krótkiej chwili byli na miejscu. Okazało się, że 41-letni mężczyzna miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Nie bądźmy obojętni i reagujmy. Świadkowi dziękujemy za działanie w myśl kampanii: „Nie reagujesz, akceptujesz”. W niedzielne popołudnie na jednej z głównych ulic w Dąbrowie Górniczej policjanci Wydziału Ruchu Drogowe zatrzymali pojazd do kontroli drogowej, którym kierował 48-letni mężczyzna. Alkomat wykazał, że kierowca prowadził swój samochód, będąc pod wpływem ponad 1,5 promila alkoholu.
Pamiętaj!!!
Policja przypomina, że za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu grozi:
-
grzywna nie niższa niż 2500 złotych (maksymalna to 30 tysięcy złotych) lub areszt do 30 dni;
-
zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
-
10 punktów karnych.
Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu, gdy jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, jest przestępstwem, za które grozi:
-
grzywna uzależniona od dochodu (od 10 do 540 stawek dziennych; od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat;
-
zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat;
-
od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.