Licytacje komornicze w śląskim – jakie nieruchomości kupisz od komornika?

Nieruchomości osób zmagających się z długami często trafiają w ręce komornika – ten z kolei wystawia je na sprzedaż, aby dzięki temu uiścić zobowiązania wobec wierzycieli. Właśnie wtedy pojawiają się obwieszczenia dotyczące licytacji komorniczych, w których udział może wziąć każdy. Warto jednak pamiętać, że – aby móc skorzystać z tej możliwości – trzeba wpłacić obligatoryjne wadium i dysponować wystarczającą ilością gotówki na terminową spłatę całej wymaganej kwoty w przypadku dokonania przybicia. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat!

Planujesz udział w licytacji komorniczej? O tym koniecznie pamiętaj!

Chcąc kupić nieruchomość od komornika, sprawdź aktualne licytacje komornicze w śląskim i przekonaj się, czy znajdziesz wśród nich interesującą Cię ofertę. Jeśli tak, koniecznie:

  • zapoznaj się z zapisami w księdze wieczystej,
  • umów się na spotkanie z komornikiem w celu odwiedzenia nieruchomości,
  • zweryfikuj stan techniczny, lokalizację, ewentualne konieczne do wykonania remonty i oszacuj związane z nimi koszty,
  • wpłać wadium w wymaganej wysokości (zostanie Ci ono zwrócone, jeśli nie wygrasz licytacji),
  • przyjdź na licytację i przedstaw swoją ofertę,
  • jeśli uda Ci się wygrać, wpłać całość kwoty w ustalonym przez sąd terminie.

Czy każdy może wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić nieruchomość?

Teoretycznie tak, warto jednak pamiętać, że wymagana jest wpłata wadium oraz terminowe spłacenie całej sumy za wylicytowaną nieruchomość. Z takiej inwestycji mogą więc skorzystać przede wszystkim osoby dysponujące wystarczającymi zasobami finansowymi lub mające niekwestionowaną zdolność kredytową i pewność, że uzyskają wsparcie banku, jeśli chcą nabyć dom, mieszkanie, działkę na kredyt. Warto pamiętać, że choć cena wywoławcza wynosi w pierwszym terminie 3/4, a w drugim 2/3 oszacowanej wartości rynkowej, ostateczna kwota zależy od przebiegu licytacji, liczby zainteresowanych osób oraz składanych przez nie ofert.