Młodzież z dąbrowskiego Ekonomika już po raz drugi wzięła udział w dwutygodniowych praktykach w Irlandii. Uczniowie kształcący się w zawodach: technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik żywienia i usług gastronomicznych w terminie 17 listopada – 1 grudnia 2018 odbywali praktyki zawodowe w nadmorskim miasteczku Youghal w hotelach, restauracjach, biurach podróży, a także w lokalnej Izbie Turystyki i Handlu.
Uczniowie mieszkali u rodzin goszczących dzięki czemu mogli poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje irlandzkie oraz szlifować język angielski w codziennych sytuacjach komunikacyjnych. W czasie wolnym młodzież uczestniczyła w kursie języka angielskiego oraz w ciekawych wycieczkach krajoznawczych. Sami uczniowie postrzegają staż w samych superlatywach. Podkreślają, że możliwość udziału w praktykach za granicą sprawiła, że pokonali bariery językowe, a ich szanse na rynku pracy z pewnością wzrosły. – zobacz więcej o projekcie
Już w marcu 2019 kolejna grupa uczniów z dąbrowskiego Ekonomika wylatuje na staż do Irlandii. Młodzież czeka jeszcze etap rekrutacji, kurs języka angielskiego oraz spotkania w ramach przygotowania kulturowego i pedagogicznego.
Dwutygodniowe praktyki organizowane były w ramach projektu „Dziś praktykant, jutro pracownik” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
Podzielili się doświadczeniami
A po powrocie młodzież, która odbywała praktyki w Irlandii przygotowała spotkanie z uczniami klas hotelarskich, gastronomicznych i turystycznych. Przy pomocy opiekunów, którzy im towarzyszyli oraz koordynatorów projektu uczniowie przygotowali event podczas którego podzielili się swoimi doświadczeniami z udziału w projekcie.
Uczniowie przedstawili krótką fotorelację z podróży oraz opowiedzieli o swoich doświadczeniach zawodowych w Irlandii. Czynny udział w spotkaniu wzięli również opiekunowie- pani Guzera przybliżyła irlandzkie tradycje świąteczne, a pan Rabsztyn opowiedział o tajnikach irlandzkiej kuchni.
Na zakończenie wszyscy mieli okazję spróbować pysznych tradycyjnych irlandzkich scones’ów z bitą smietaną i konfiturą oraz wypić filiżankę, słodkiej irlandzkiej kawy. Poczęstunek przygotowała młodzież pod czujnym okiem profesora Rabsztyna.