Czasem słysząc pierwszy raz jakieś stwierdzenie myślimy sobie "o co chodzi, po co komuś to w ogóle potrzebne, gdzie się z tego korzysta?". Dla dużej większości społeczeństwa fraza ‘zakuwanie przewodów hydraulicznych’ nasuwa podobne skojarzenia. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest zakuwanie węży, warto dowiedzieć się najpierw kto i dlaczego może tego potrzebować.

Wszędzie tam, gdzie pracują maszyny potrzebujące do działania cieczy (oleje, woda itp.) lub sprężonych gazów, w jakiś sposób musi odbywać się przepływ tych roztworów. Do tego właśnie służą wcześniej wymienione przewody. Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest bezpieczeństwo obiegu płynów i gazów. Tutaj rozwiązuje się nasza zagadka, ponieważ aby je zapewnić, zakuwa się przewody hydrauliczne.

Na czym polega ten proces?

Cała procedura zakuwania węży hydraulicznych nie należy do bardzo skomplikowanych. Na początku dostosowujemy przewód do wymaganej długości zwyczajnie go przycinając. Następnie wkładamy pasujące końcówki wykonane z metalu oraz zaciskowe tuleje. Na samym końcu, kiedy wszystko jest już odpowiednio przygotowane, zaciskamy całość w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo instalacji. Do tego celu korzystamy ze specjalnej maszyny, którą jest zakuwarka.

Czy każdy przewód jest taki sam?

Jeśli musielibyśmy złączyć węże w instalacji, co wzięlibyśmy pod uwagę? Podstawowym kryterium będzie przeznaczenie maszyny i warunki w jakich pracuje. Zakuwanie przydaje się w wielu branżach, m.in. w budownictwie, rolnictwie, górnictwie czy leśnictwie. Z tego można wywnioskować, że przewód musi być dostosowany do warunków, w jakich będzie wykorzystywany. Przystosowanie węża wymaga doświadczenia, ponieważ musimy wziąć pod uwagę odpowiedni materiał, średnicę, ilość warstw i splotów czy zakres dopuszczalnych temperatur. Musi on również spełniać obowiązujące normy, co w przemyśle jest bardzo istotną kwestią.

Kiedy już mamy odpowiedniego węża, czas na końcówki. Tutaj również powinniśmy spędzić trochę czasu na dobraniu jak najlepszych części. Przy wyborze zwrócimy uwagę na długość gwintu czy średnicę. Istotnym czynnikiem jest również sposób montażu. Jeśli jesteśmy w stanie zapłacić więcej, lepszym rozwiązaniem będą końcówki skręcane. Jeśli będziemy chcieli rozebrać instalację, będzie można z nich skorzystać ponownie. Montaż stały, choć tańszy, jest wykonywany tylko raz. Aby zdemontować końcówkę, musi ona zostać rozcięta.

Zakuwanie przewodów hydraulicznych – co to jest i na czym polega?