W Dąbrowie Górniczej zamontowano kolejnych 145 budek lęgowych dla wielu gatunków ptaków oraz nietoperzy.

Dąbrowski magistrat zlecił montaż budek lęgowych dla gatunków takich jak: wróbel, sikora, kopciuszek, pliszka siwa, pleszka, muchołówka szara oraz puszczyk. Swoje domki otrzymały także nietoperze oraz popularne jerzyki. Można je znaleźć m.in. na Placu Hutnika, w Parku Zielona, w okolicy Pogorii II, a także na terenach leśnych dzielnicy Antoniów, na terenie dąbrowskich przedszkoli, czy w Błędowie.

Pomagajmy pierzastym przyjaciołom

Zima to trudny czas dla ptaków, dlatego warto wiedzieć, jak je mądrze dokarmiać, aby im nie zaszkodzić. Pamiętajmy, że podczas łagodnej zimy ptaki same potrafią znaleźć pożywienie. Zaczynamy je dokarmiać dopiero wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takie źródła pożywienia, dlatego też jeśli zdecydujemy się na dokarmianie ptaków, musimy robić to regularnie i konsekwentnie.

Czym nie należy dokarmiać ptaków?

Pamiętajmy, że chleb zawiera sól, konserwanty oraz przyprawy, a te są bardzo szkodliwe dla ptaków. Nie wolno również dawać ptakom nieugotowanej kaszy pęczak oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren, a także prażonej kaszy gryczanej. Szczególnie niebezpieczny jest pokarm zepsuty np. spleśniały chleb.

 

Czym można karmić ptaki zimujące?

Ptaki wodne, takie jak kaczki czy łabędzie można dokarmiać tylko w czasie silnych mrozów – najlepiej ziarnami zbóż (np. pszenicy), mieloną kukurydzą, specjalne granulaty dla ptaków wodnych, drobno pokrojone warzywa (surowe lub ugotowane).

Nasze zimujące ptaki, takie jak sikorki i dzięcioły, karmimy nasionami rzepaku i słonecznika, możemy powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny, ale nie może ona wisieć dłużej niż dwa tygodnie, krukowate natomiast ucieszą się z orzechów włoskich.

Na pobliskie krzewy można nadziać jabłka, które są przysmakiem kosów i kwiczołów, chętnie zjedzą także owoce rokitnika, jarzębiny, borówki, albo rodzynki czy suszone morele. Gołębie, wrony i kawki można dokarmiać pszenicą i kaszą (z wyjątkiem prażonej kaszy gryczanej). Możemy również wywieszać na balkonach lub drzewach zimowe kule w specjalnej siateczce, które są bogate w nasiona i tłuszcze. Nie zapominajmy o też o wystawianiu ptakom świeżej, czystej wody.

Ptasia „stołówka” powinna być ustawiona w zacisznym miejscu, tak aby nie miały do niej dostępu drapieżniki. Dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną, najczęściej na początku marca, kiedy ptaki są już w stanie łatwo zdobyć samodzielnie pożywienie.