Już 16 szkół z terenu Dąbrowy Górniczej przyłączyło się do kampanii „Piję wodę z kranu” Dąbrowskich Wodociągów. Uczniowie mogą korzystać w szkole z dystrybutora wody bez ograniczeń. Dąbrowskie Wodociągi promują zdrowe odżywianie wśród najmłodszych i przekonują, że przyłączając się do akcji chronimy środowisko ograniczając produkcję plastiku.
– Dąbrowskie Wodociągi od wielu lat prowadzą projekty ekologiczne i edukacyjne skierowane do najmłodszych mieszkańców naszego miasta, ponieważ społeczna odpowiedzialność i zaangażowanie w sprawy lokalnego otoczenia wpisane są w kulturę organizacyjną naszej firmy. Jesteśmy otwarci na wszystkie szkoły i przedszkola z Dąbrowy Górniczej. Chcemy jak najszerzej promować ideę picia wody z kranu, która jest nie tylko zdrowa, ale także chroni środowisko przed zbędnym plastikiem – podkreśla Andrzej Malinowski, prezes zarządu Dąbrowskich Wodociągów.
Jedną z placówek, które dołączyły do projektu w tym roku jest Szkoła Podstawowa nr 30 na Mydlicach.
– Współpracę z Dąbrowskimi Wodociągami zaczęliśmy kilka lat temu od Strażnika Czystej Wody. To ekologiczny projekt, w którym uczniowie odwiedzają oczyszczalnię i poznają tajniki działania wodociągów. Wówczas dzieci, ale też my, nauczyciele, przekonaliśmy się, że woda z kranu jest bezpieczna i zdrowa. Dlatego kiedy Dąbrowskie Wodociągi zaproponowały instalację dystrybutora, zdecydowaliśmy się dołączyć do projektu – mówi Violetta Suwała-Musielak, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 30. I dodaje: – Dystrybutory mają oryginalny wygląd, są w barwach Dąbrowskich Wodociągów, a dzięki żywym kolorom są łatwe do znalezienia w szkole. Z dystrybutora korzystają dzieci i nauczyciele, a nawet rodzice. Natomiast ze sklepiku eliminujemy słodkie napoje zawierające niezdrowe składniki. A wszystko w myśl zasady: w zdrowym ciele zdrowy duch.
Decyzja szkoły o przystąpieniu do projektu spodobała się uczniom.
– Dystrybutor to bardzo dobry pomysł, bo zawsze kiedy chce nam się pić możemy na przerwie nalać sobie wody. I zamiast kupować napoje albo przynosić je z domu teraz wystarczy tylko bidon w plecaku – mówi Emilia Chełmowska.
Jej koleżanka Maja Sobieska dodaje: – Kiedyś nie piłam wody. Ale w pewnym momencie moi rodzice przestali mi kupować słodkie napoje i przyzwyczaiłam się. Bo woda jest najlepsza na pragnienie.
Maja zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt: – Picie wody z kranu to ekologia, bo wtedy nie używamy jednorazowych butelek z plastiku.
– Warto podkreślić, że woda w dąbrowskich kranach pochodzi w 80 procentach z ujęć głębinowych. Woda ujmowana jest z odwiertów w warstwie triasowej i jest bogata w biopierwiastki takie jak magnez, wapń, sód, i potas. Jakość wody jest regularnie badana w nowoczesnym akredytowanym laboratorium Dąbrowskich Wodociągów. Laboranci wykonują miesięcznie ok. 1300 analiz próbek wody, które pobierane są na początku, w środku i na końcu sieci wodociągowej. W laboratorium oznacza się parametry jakościowe wody, a także wykonuje badania smaku i zapachu. Dąbrowską wodę można pić bez obaw prosto z kranu – podkreśla Andrzej Malinowski, prezes zarządu Dąbrowskich Wodociągów.
6