Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Dąbrowa Górnicza

Ruchomy aparat ortodontyczny- kiedy się sprawdzi?

Wady zgryzu u dzieci nie są czymś rzadkim. Najczęściej powstają one podczas pierwszych lat życia dziecka i są spowodowane nieprawidłowymi nawykami wieku dziecięcego czy brakiem odpowiedniej pielęgnacji zębów mlecznych. To także długie ssanie smoczka w okresie niemowlęcym i dziecięcym czy oddychanie przez usta. To często prowadzi do powstawania wad zgryzu, które należy skorygować. Odpowiedni do tego okaże się ruchomy aparat ortodontyczny.

Ruchomy aparat ortodontyczny dla dziecka- kiedy będzie odpowiedni?

Ruchomy aparat ortodontyczny dla dziecka - dowiedz się więcej od Ziombki w Stomatologii Dziecięcej w Poznaniu. Ruchomy aparat ortodontyczny leczy wady zgryzu u dzieci, głównie u tych pomiędzy 4-11 rokiem życia. Największe efekty uzyskamy stosując je u dzieci od czwartego do dwunastego roku życia. Ich używanie pomaga walczyć z wszelkimi nieprawidłowościami w zgryzie na etapie wzrostu dziecka. Są używane zazwyczaj do leczenia drobnych wad w uzębieniu, ponieważ poważniejsze odchylenia są redukowane przy pomocy stałych aparatów ortodontycznych.

Działanie i efekty ruchomego aparatu ortodontycznego 

Ich działanie i efekty są w pełni zależne od przestrzegania ich stosowania. W gestii rodzica jest przypilnowanie tego, aby aparat ortodontyczny ruchomy był używany przez dziecko na minimum 14-16 godzin w ciągu doby. Należy również pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej i aparatu. Dodatkowo konieczne są wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Tego typu leczenie może trwać nawet kilka lat, jednak efekty są w pełni zadowalające.

Ruchomy aparat stomatologiczny - jakie wady zgryzu koryguje?

Aby zauważyć oczekiwane efekty, musimy spełnić odpowiednie wymogi stosowania, takie jak między innymi odpowiedni wiek dziecka, niewielka wada zgryzu oraz zęby mieszane (stałe i mleczne). Aparat tego typu nie będzie odpowiednim wyborem do skorygowania poważniejszej wady, ponieważ nie daje on możliwości do naprostowania czy przesunięcia zębów. Dlatego tego typu praktyki są całkowicie nieskuteczne w przypadku osób dorosłych. Aby osiągnąć zadowalające efekty u dzieci należy przestrzegać czasu ich stosowania i odpowiedniej higieny jamy ustnej dziecka przez rodzica. Proces leczenia jest dość długi, jednak daje on w pełni satysfakcjonujące efekty. 

Ruchomy aparat stomatologiczny dla dziecka- budowa

Ruchomy aparat ortodontyczny zbudowany jest z płyty z akrylowej (dziecko może wybrać kolor oraz motyw) oraz części stalowej- sprężystego drutu. Wszystkie dodatkowe elementy takie jak klamry czy śruby wykonywane są ze stali nierdzewnej. Dzięki temu możliwe jest odpowiednia korekcja napięcia aparatu poprzez odpowiednie rozszerzanie lub zawężanie łuku zębowego. 

Higiena ruchomego aparatu ortodontycznego

Pielęgnacja tego typu aparatu jest niezwykle konieczna, ponieważ gromadzi się na nim płytka nazębna. Powinien być on więc dokładnie umyty po każdym użyciu przy pomocy szczoteczki i szarego mydła a następnie obficie spłukać. Nie rekomenduje się użycia pasty do zębów, ponieważ może ona  spowodować zarysowania. O odpowiedniej higienie aparatu oraz innych koniecznych kwestiach poinformuje nas wybrany stomatolog dziecięcy.

Ruchomy aparat stomatologiczny dla dziecka- czy warto go wybrać?

Zdecydowanie warto wybrać to rozwiązanie w sytuacji, gdy wada zgryzu naszego dziecka nie jest poważna i jest ono w rekomendowanym wieku. Im wcześniej zdiagnozujemy wadę i rozpoczniemy leczenie tym szybciej otrzymamy satysfakcjonujące nas efekty. Dzięki niemu możemy pozbyć się wady gryzu u dziecka bez większych problemów i komplikacji.