Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Dąbrowa Górnicza

Właściciele psów podczas spacerów będą musieli się mieć na baczności. O większą uwagę będą musieli się postarać przewoźnicy oraz sprzedawcy posiadający w swojej ofercie wybory tytoniowe. Od 10 kwietnia wchodzi w życie nowe rozporządzenie rządu z 26 marca 2021 r. dotyczące zmiany wysokości grzywien za niektóre wykroczenia. Sami zobaczcie jakie.

Właściciele czworonogów

Spacerując z psiakiem musimy pamiętać, aby w przestrzeni publicznej był on pod naszą opieką na smyczy. W przeciwnym razie właścicielowi może grozić kara w wysokości od 50 do aż 250 zł. Z kolei posiadacze psiaka rasy niebezpiecznej mogą spodziewać się aż 500 zł mandatu karnego za brak kagańca lub spuszczanie psa ze smyczy w przestrzeni publicznej. Karami objęci są także właściciele trzymający zwierzęta w ogrodach. Należy pamiętać, żeby pies nie był przywiązany do budy łańcuchu, ale żeby zadbać o ogrodzenie tak, by psiak nie mógł się przez nie wydostać. W przeciwnym razie właścicielowi będzie także grozić wysoka grzywna.

Przewoźnicy

Z kolei przewoźnikom grożą kary za brak czystości i higieny pojazdów np. brak czystości w toaletach w przypadku pociągów czy brak czystości w pojazdach komunikacji miejskiej. W tym wypadku kierującemu pojazdem grozi grzywna od 100 do 250 zł. Kary te także przewidziane są dla taksówkarzy.

Sklepy sprzedające wyroby tytoniowe

Podwyższone kary przewidziane są także handlowcom, którzy sprzedadzą wyroby tytoniowe młodzieży do lat 18. Pod lupę dostał się także możliwość złamania zakazu sprzedaży takich wyrobów na terenie placówek sportowych i leczniczych. Bardziej restrykcyjnie będzie przestrzegany nakaz umieszczania przez sklepikarzy informacji o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych i alkoholowych osobom poniżej 18 roku życia, a także brak informacji w środkach transportu o zakazie palenia.

Kary te mogą być jeszcze wyższe, jeśli zostanie skierowane postępowanie karne do sądu. Wtedy grzywny mogą sięgać kilku tysięcy złotych.