Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Dąbrowa Górnicza

Materace w Dąbrowie Górniczej – jak dobrać twardość w zależności od wagi?

Twardość materaca to najważniejszy parametr, który zawsze dobiera się indywidualnie pod kątem wymagań konkretnej osoby. To w dużej mierze od odpowiedniej twardości zależy, czy materac będzie w stanie właściwie podeprzeć kręgosłup i utrzymać ciało w zdrowej pozycji podczas snu. Jak znaleźć odpowiedni model dla siebie i gdzie go szukać?

Jak powinno się wybierać twardość materaca?

Przy wyborze optymalnej twardości materaca przede wszystkim należy brać pod uwagę własną wagę ciała. Ktoś, kto waży stosunkowo niewiele, może korzystać z miękkiego modelu, natomiast osoba cięższa będzie potrzebować materaca twardszego, który przez wiele godzin snu utrzyma jej kręgosłup w fizjologicznej pozycji i tym samym nie narazi go na dolegliwości bólowe i rozwój różnego rodzaju schorzeń.

Większość producentów materacy, takich jak renomowana marka Hilding Anders, określa twardość swoich modeli za pomocą skali od H1 do H4.

  • H1 to określenie miękkich materacy, które najczęściej wybierane są dla dzieci. Dzieje się tak dlatego, że są one w stanie stabilnie utrzymać osobę ważącą nie więcej niż 50 kg.
  • H2 to średnio miękkie modele materacy, tworzone z myślą o osobach ważących pomiędzy 50 a 80 kg. To dobry wybór również dla osób o nieco niższej wadze, które chcą spać na twardym materacu.
  • H3 to oznaczenie modeli średnio twardych, idealnych dla osób o wadze ciała pomiędzy 80 a 100 kg. Na takie materace mogą również zdecydować się ci, którzy pomimo niższej wagi preferują twardsze materace lub zmagają się z nawracającymi dolegliwościami kręgosłupa.
  • H4 to symbol materacy bardzo twardych, z których korzystanie zalecone jest jedynie dla osób ważących więcej niż 100 kg lub posiadających stosowne zalecenie lekarskie.

Jak powinno się wybierać twardość materaca?

Jakie są konsekwencje spania na zbyt twardym lub zbyt miękkim materacu?

Jeszcze kilkanaście lat temu powszechnie uważano, że dla zdrowia kręgosłupa warto sypiać na jak najtwardszych materacach. Z biegiem czasu i postępem medycyny ortopedzi i fizjoterapeuci ustalili, że odpowiednio dobrany materac nie może być ani za miękki, ani za twardy. Żaden z nich nie będzie w stanie zapewnić właściwego podparcia kręgosłupa podczas snu, a co za tym idzie, obniży jakość nocnego odpoczynku i może być powodem pojawienia się bolesnych dolegliwości.

Za miękkie modele materacy nie są w stanie ustabilizować kręgosłupa, przez co nienaturalnie się on zakrzywia. Długotrwałe sypianie na zbyt miękkiej powierzchni może więc prowadzić do pojawiania się wad postawy, skrzywień kręgosłupa, bólu pleców i karku, a nawet poważnych schorzeń wymagających długoterminowej rehabilitacji.

Zbyt twardy model materaca rzeczywiście wymusza przyjęcie wyprostowanej pozycji ciała, co lata temu było mylone z utrzymaniem kręgosłupa w zdrowym dla niego układzie. Tymczasem twarda powierzchnia, która nie ugina się pod ciężarem ciała, a więc i nie dostosowuje się do jego kształtu, nie jest w stanie odciążyć zmęczonych mięśni znajdujących się przy kręgosłupie. Ich ból często mylony jest z bólem pochodzącym właśnie z kręgosłupa. Między innymi mięśnie szyi, które na zbyt twardym materacu są zmuszone podtrzymywać o własnych siłach łuk szyjny w naturalnym zakrzywieniu, nie regenerują się podczas nocy i pozostają w napięciu nawet po wielogodzinnym odpoczynku. Sposobem na zwiększenie miękkości i elastyczności materaca może być skorzystanie z nawierzchniowego topu, który kładzie się na dotychczas użytkowanym modelu. Materac nawierzchniowy 90x200 to propozycja jednoosobowa, która powinna być użytkowana na klasycznym modelu o tych samych wymiarach.

Czy materace Hilding są dostępne w Dąbrowie Górniczej?

Materace Hilding można zamówić z każdego miejsca Polski przez internet, jednak wiele osób preferuje osobiste przetestowanie wybranego modelu jeszcze przed zakupem. Rzeczywiście takie rozwiązanie ma wiele zalet – wygoda jest przecież kwestią bardzo subiektywną, a więc trudno w sklepie internetowym opowiedzieć o niej w krótkim opisie produktu. Tam przekazane są najważniejsze informacje na temat parametrów konkretnych modeli.

Hilding na swojej stronie internetowej udostępnia pełen spis sklepów internetowych i salonów stacjonarnych współpracujących z tą marką i sprzedających jej produkty. W Dąbrowie Górniczej znajdują się dwa salony, w których znaleźć można firmowe materace: jeden znajduje się przy ul. 11 Listopada, drugi natomiast przy ul. Królowej Jadwigi. Dokładne adresy wraz z danymi kontaktowymi do sklepów znaleźć można na stronie producenta.