UM Dąbrowa Górnicza: Dąbrowska Szkoła Mówców
Fundacja Altiorem oraz Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej zorganizowały turniej debat oksfordzkich dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych pod nazwą Dąbrowska Szkoła Mówców”. Turniej poprzedzony był serią szkoleń z zakresu debatowania, argumentacji oraz wystąpień publicznych. Wydarzenie realizowane w 23 placówkach od kwietnia br., wczoraj w Pałacu Kultury Zagłębia miało swój wielki finał.
Zarówno udział w szkoleniach jak i w turnieju wyposażyły uczestników w umiejętności z zakresu argumentacji, kontrargumentacji, logicznego myślenia i wystąpień publicznych. Debata oksfordzka jest przy tym optymalną platformą do rozwijania takich umiejętności. Toczy się w bezpiecznym środowisku, w którym szczególnie promowany jest wzajemny szacunek do oponentów, poszanowanie kultury dyskursu i zachowanie adekwatnej etykiety wypowiedzi. Dzięki temu, poza użyteczną wiedzą uczestnikom zaprezentowano istotne, pozytywne wartości i wzorce dotyczące prowadzenia dyskusji, których brakuje w polskiej debacie publicznej. Przekazanie tych wartości młodzieży jest wyjątkowo ważne, ponieważ to ona w niedalekiej przyszłości będzie odpowiedzialna właśnie za kształt i rozwój debaty publicznej wyjaśnia Marta Bobrowska-Juroff, pełnomocnik prezydenta miasta ds. polityki młodzieżowej i równości szans.
Najlepszymi mówcami okazali się uczniowie SP nr 30, którzy w rundzie finałowej pokonali swoich rówieśników z Zespołu Szkół nr 4 (temat debaty: Policjanci powinni być karani surowiej za wszystkie popełniane przez nich przestępstwa niż pozostali obywatele). W kategorii szkół ponadpodstawowych rywalizowali ze sobą: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz I LO (Należy zakazać publikowania sondaży podczas trwania kampanii wyborczej). I miejsce zajęli uczniowie z I LO.
Warto uczestniczyć w takich debatach, także sparingowych. To bardzo nas rozwija i uczy. Zdobywamy wiedzę w danym temacie, dyskutujemy nad tezą, jesteśmy jej przeciwnikami albo obrońcami. To nie tylko wiedza społeczna, polityczna, ale i z zakresu historii. Uczymy się wypowiadać, poprawnie argumentować, szacunku i zrozumienia dla odmiennych poglądów. Zdobyte umiejętności przydają się bardziej do życia, pracy, rozmów niż ….. niejedna lekcja w szkole mówił Jacek Lewicki, reprezentant zwycięskiej drużyny z I LO.
Udział w szkoleniu i debacie był bardzo pozytywnym, wartościowym doświadczeniem. Zajęliśmy drugie miejsce, przełamaliśmy tremę, teraz wiemy już, jak reagować na stres, jak zachować się podczas kolejnych debat, by w przyszłości je po prostu wygrać. Doświadczenie i zdobyta wiedza będą nam procentować **mówił Oskar Dziubka z IV LO ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. ** Teraz podczas pandemii, debata dała nam też nadzieję na normalność, otwarcie na innych, możliwość spotkania i dyskutowania.
W walce” o trzecie miejsce starły się Szkoły Podstawowe nr 10 i 8 oraz II i V Liceum Ogólnokształcące. Sukces w temacie W Polsce należy zlikwidować próg wyborczy do parlamentu” odniosły, w przypadku szkół podstawowych SP nr 10 a ponadpodstawowych II LO.
Słowa uznania należą się wszystkim uczestnikom Dąbrowskiej Szkoły Mówców. Nie tylko za merytoryczne przygotowanie spójne, logiczne wypowiedzi, dobór argumentów, ale pokonanie tremy, stresu, które wiążą się z wejściem na scenę i mówieniem do publiczności, tym bardziej, że wszystkie szkolenia odbywały się on-line. Takich mówców, jakich dzisiaj słyszałem, życzyłbym sobie w debacie publicznej **mówił Marcin Bazylak, prezydent miasta. ** Dyskusje na interesujące tematy wciągają, angażują, doskonalą. To szkoła życia. Cieszę się, że dąbrowska młodzież tak mocno zaangażowała się w ten projekt, teraz jest jego pierwsza edycja, wierzę, że w przyszłości będą kolejne.
Poza dwiema drużynami, zespoły uczestniczące w turnieju to debiutanci. Wypadli rewelacyjnie. Młodzież podeszła do projektu entuzjastycznie, świetnie się przygotowała, widać było duże zaangażowanie nie tylko uczestników, ale też nauczycieli i rodziców. Finał debaty szkół podstawowych był na poziomie akademickim podsumowują wydarzenie Kamil Berych i Jakub Płonka z Fundacji Altiorem, organizacji pozarządowej, której nadrzędnym celem jest poprawa poziomu debaty publicznej w Polsce. Nasze szkolenia, a potem praktyczne turnieje pozwalają uczestnikom nabyć umiejętności, które będą mogli wykorzystać także w innych momentach życia, np. podczas przygotowywania się do matury, egzaminu ustnego bądź rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki temu nawet osoby, które nie wzięły udziału w turnieju, otrzymały narzędzia przydatne do dalszej edukacji, a później i życia zawodowego.
Zwycięskie drużyny otrzymały specjalne statuetki, uczestnicy nagrody książkowe i bony pieniężne. Obecny na turnieju Rafał Adamczyk, poseł na Sejm RP zaprosił wszystkich finalistów na wycieczkę do Warszawy i odwiedzenie gmachu parlamentu.
Uczestnicy finału Dąbrowskiej Szkoły Mówców:
Szkoły Podstawowe:
4 miejsce Szkoła Podstawowa nr 8 im. Adama Mickiewicza
Kacper Sekuła
Szymon Piasecki
Dominika Trzebińska
Michał Sambor
opiekun: Anna Śliwa
3 miejsce Szkoła Podstawowa nr 10 im. Kornela Makuszyńskiego
Aleksandra Gołąc
-Weronika Łagosz
Milena Oramus
Alicja Wiekiera
opiekun: Joanna Prychodko i Agnieszka Rozińska
2 miejsce Szkoła Podstawowa nr 34 w Zespole Szkół nr 4 im. Królowej Jadwigi
Amelia Jakubiec
Amelia Podgórska
Maja Musialik
Joanna Trzebińska
opiekun: Joanna Sordyl
1 miejsce Szkoła Podstawowa nr 30 im. Emilii Zawidzkiej
Emilia Hamowska
Maja Sobiecka
Tymoteusz Górniak
Kinga Klimosz
opiekun: Katarzyna Łukasik-Majewska
Szkoły Ponadpodstawowe:
4 miejsce V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego
Jan Madejczyk
Julia Góralska
Julia Olewicz
Hanna Zięba
opiekun: Ewelina Bałdyga
3 miejsce II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Weronika Hat
Julia Pasamonik
Mateusz Domagała
Mateusz Dyndat
opiekun:Marta Archman-Orczykowska
2 miejsce Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
Oskar Dziubka
Julia Kaczor
Maria Stojek
Tymoteusz Zawada
opiekun: Renata Krupa i Joanna Wilmowska
1 miejsce I Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego
Jacek Lewicki
Paulina Paszewska
Kamil Smędzik
Aleksandra Serzysko
opiekun: Małgorzata Hat
Lucyna Stępniewska
Finał Dąbrowskiej Szkoły Mówców”, turnieju debat oksfordzkich dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych
Finał Dąbrowskiej Szkoły Mówców, turnieju debat oksfordzkich dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)
Zobacz galerię
Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/dabrowska-szkola-mowcow-2/
Autor: krystian