Drukuj

W Miejskim Centrum Informacji w Dąbrowie Górniczej można otrzymać nasiona traw i kwiatów miododajnych. Dla mieszkańców przygotowano ok. 500 torebek z mieszkanką, dzięki której każdy będzie mógł zazielenić swoją okolicę. Łącznie powstać może 5000 metrów kwadratowych kwietnego azylu dla zapylających owadów.

W torebkach znajduje się mieszanka głównie wieloletnich roślin, kwitnących już po kilku tygodniach od wysiewu. Dzięki temu kolejne tereny staną się bardziej przyjazne owadom zapylającym i jednocześnie miłe dla oczu mieszkańców. Nie trzeba mieć ogrodu czy własnej działki. Łąkę można zasiać na balkonie, w skrzynce lub donicy.

Dlaczego warto założyć własną łąkę kwietną?

Łąki kwietne mają swoje niezaprzeczalne walory estetyczne. Prezentują się dużo bardziej imponująco niż tradycyjny, równo przystrzyżony trawnik. Balkon lub taras ozdobiony łąką kwietną wyróżni się na tle tych, udekorowanych pelargoniami.

Ponadto łąki kwietne mają właściwości antysmogowe. Moc oczyszczania powietrza z cząsteczek PM 2,5 jednego metra kwadratowego łąki kwietnej porównywalna jest z mocą jednego drzewa.

Łąka jest mało wymagająca. Nie trzeba do jej wzrostu korzystać z pestycydów, ani dużych ilości wody. Systemy korzeniowe łąk kwietnych są dostosowane do zatrzymywania wody i przeciwdziałania suszy. Dlatego rośliny łąk kwietnych są odporne i wytrzymałe. Łąki to nie tylko pięknie pachnące kwietne kobierce, które cieszą oczy i dają ukojenie. To przede wszystkim, bardzo różnorodne, tętniące życiem zbiorowiska roślinne, które są schronieniem dla drobnych zwierząt, jak żaby, jeże czy jaszczurki. Stanowią także bazę pokarmową dla owadów zapylających, takich jak pszczoły czy motyle. Dzięki różnym porom kwitnienia roślin, łąka tętni życiem przez wiele miesięcy.

Nasiona odbierać można w Miejskim Centrum Informacji w Dąbrowie Górniczej, usytuowanym w CH Pogoria w godzinach otwarcia punktu (pn-pt 11-19, sb 10-17).

Akcja potrwa do wyczerpania zapasów.