Karboksyterapia, czyli mezoterapia leczniczym dwutlenkiem węgla

Karboksyterapia to zabieg medycyny estetycznej o wszechstronnym działaniu. Dzięki zastosowaniu podskórnej iniekcji dwutlenku węgla umożliwia efektywną walkę z takimi problemami, jak cellulit, rozstępy czy łysienie. Na czym polega karboksyterapia i czy rzeczywiście jest skuteczna?

Co to jest karboksyterapia?

Karboksyterapia to rodzaj mezoterapii igłowej z wykorzystaniem leczniczego dwutlenku węgla (CO2). Już w latach 30. XX wieku metoda ta służyła do leczenia zaburzeń krążenia. Terapie z wykorzystaniem medycznego CO2 zajmują wysokie miejsce w medycynie estetycznej. Jest to zabieg mało inwazyjny, bezpieczny i bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów. Dwutlenek węgla jest wydalany z organizmu w sposób naturalny jako końcowy produkt wymiany gazowej. W trakcie zabiegu karboskyterapii CO2 jest transportowany do płuc, a następnie wydalany, tak jak to się dzieje w końcowym etapie procesu oddychania.

Przeciwwskazania do karboksyterapii to m.in.:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • niewydolność serca, płuc, wątroby i nerek,
  • choroby krwi,
  • choroby układu krążenia,
  • choroby nowotworowe,
  • epilepsja,
  • jaskra.

Decydując się na karboksyterapię, trzeba pamiętać o tym, że jest to procedura medycyny estetycznej, która powinna być wykonywana przez lekarza. Na zabieg wybierz się więc do sprawdzonego gabinetu, bo nawet najskuteczniejsza terapia, nieprawidłowo wykonana, nie tylko nie naprawi urody, ale może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Na czym polega karboksyterapia?

Karboksyterapia polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu dwutlenku węgla przy użyciu cienkiej igły. Zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga znieczulenia. W Klinice Miracki w Warszawie karboksyterapia wykonywana jest przy użyciu nowoczesnego urządzenia Venusian CO2 Therapy, który zapewnia wysoki komfort i bezpieczeństwo zabiegu. Urządzenie wyposażone jest w specjalne czujniki i sensory, które monitorują procedurę i zapobiegają m.in. podskórnym wylewom. Niewielkie dawki CO2 przenikają do okolicznych tkanek i zmieniają się w kwas węglowy, który działa destrukcyjnie na komórki tłuszczowe.

Pod wpływem dwutlenku węgla rozszerzają się naczynia krwionośne i przyspieszony zostaje proces tworzenia sieci nowych naczyń w tkance podskórnej. W miejscu podawania CO2 zwiększa się przepływ krwi, a co za tym idzie, usprawnia się również transport tlenu i składników odżywczych. Zwiększa się szybkość i efektywność wszystkich procesów regeneracyjnych, zachodzących w skórze. Karboksyterapia pozwala również na mechaniczne rozbicie złogów tłuszczowych, pozytywnie wpływa na stymulację kolagenu i redukuje „pomarańczową skórką”, dlatego nazywana jest też mezoterapią na cellulit.

Karboksyterapia na cellulit i inne niedoskonałości skóry

Zabieg karboksyterapii ma wszechstronne zastosowanie. Dzięki niemu można w szybki i nieinwazyjny sposób usunąć wiele niedoskonałości. Głównym wskazaniem jest walka z cellulitem, wiotkością skóry i nadmierną tkanką tłuszczową. Stymulacja syntezy kolagenu prowadzi do wygładzenia powierzchni skóry. Ciało po zabiegu jest jędrne i sprężyste. Seria karboksyterapii na brzuch przyczynia się do zmniejszenia obwodu w talii.

Oprócz redukcji cellulitu i wyszczuplania stosuje się karboksyterapię na  rozstępy i blizny. Służy również do poprawy jędrności skóry. W zabiegach na twarz ma działanie przeciwzmarszczkowe, redukuje worki pod oczami i „kurze łapki”. Mezoterapia igłowa dwutlenkiem węgla znalazła też zastosowanie w terapii łysienia – skutecznie powstrzymuje wypadanie włosów i wspomaga odrost nowych.

Dla uzyskania optymalnych efektów konieczne jest wykonanie serii karboksyterapii. Najczęściej jest to około 10-12 zabiegów. Mezoterapia dwutlenkiem węgla może być powtarzana mniej więcej dwa razy w tygodniu. Efekty terapii uzależnione są od wielu czynników: wieku, systematyczności i regularności zabiegów, a także odpowiednio dobranej dawki gazu, prędkości podania i regulacji temperatury.

Dowiedz się więcej na temat karboksyterapii – skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.