UM Dąbrowa Górnicza: Sukcesy dąbrowskiej projektantki
Dąbrowianka Martyna Piątek została zwyciężczynią jedenastej edycji Mazda Design Experience 2020/21. Jury zdecydowało jednogłośnie, że jej projekt for/rest” najpełniej zrealizował założenia konkursowe, a jego siłą jest prostota, czystość przekazu i skłanianie do kontaktu z naturą. Projektantka otrzymała nagrodę Grand Prix oraz dodatkowe wyróżnienie DesignNature Dot ufundowane przez znanych polskich projektantów Gosię i Tomka Rygalików.
Konkurs Mazdy trwał dwa lata i różnił się od poprzednich edycji. Do tej pory organizatorzy podawali konkursowe hasło, a spośród nadesłanych prac wybierali najlepszą. Teraz jurorzy, na podstawie przedstawionych portfolio, ze 150 zgłoszeń wybrali szóstkę finalistów, dla których zorganizowali dwa warsztaty projektowe.
W Kampusie Kreatywnym Design Nature w Sobolach młodzi projektanci poznawali zalety korka, który mieli wykorzystać do wykonania swojej pracy, a pod okiem projektantów i jurorów zdobywali doświadczenie niezbędne do wykonania konkursowego zadania, to jest zaprojektowania i wykonania przedmiotu, który można będzie wykorzystać do rekreacji fizycznej i mentalnej. Potem w Europejskim Centrum Designu Mazdy w Oberursel przyswajali filozofię projektową japońskiej firmy. Praca Martyny okazała się najlepsza.
for/rest” to mobilna stacja do kąpieli leśnych” tak swój projekt określa sama autorka ma skłaniać do wyciszenia i kontaktu z naturą, zgodnie z japońską praktyką polegającą na uważnych, refleksyjnych spacerach po lesie i przebywaniu w zadrzewionych miejscach. To mobilne siedzisko, całkowicie wykonane z korka tkaniny korkowej i korkowego wypełnienia pochodzących z recyklingu rozdrobnionych korkowych odpadów.
Mazda Design Experience 2020/21 to dla mnie ważny projekt i ważny konkurs, prestiżowy w środowisku projektantów. Dał mi możliwość poznania uznanych na rynku projektantów oraz współfinalistów i ich metod pracy. Samo zwycięstwo zaś było przede wszystkim ogromnym wyróżnieniem i nobilitacją. Dało mi też pozytywny zastrzyk energii i sygnał, że nie należy bać się myślenia poza schematami”. Mam nadzieję, że będzie dla mnie także początkiem nowych ciekawych doświadczeń projektowych mówi Martyna Piątek.
Mimo młodego wieku, Martyna ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, jej prace były wystawiane w wielu polskich miastach, także poza granicami kraju. Projektantka uważa, że podstawą dobrego designu są ludzkie emocje, a najlepszą inspirację stanowi sama natura.
Przykładem takiego podejścia do tworzenia jest jej dyplomowy projekt Pamiętam”, robiący ogromne wrażenie na odbiorcach. Powstał jako manifest przeciwko nieodpowiedzialnej produkcji zniczy z tworzyw sztucznych oraz wyraz niezgody na bezrefleksyjną i spłyconą metodę wyrażania pamięci o bliskich zmarłych.
W tym projekcie nie ma tradycyjnego znicza. Świeca przyjmuje postać arkusza papieru pokrytego woskiem, który spala się na grobie w dedykowanym naczyniu ceramicznym. Na arkuszu zapisać można symboliczną wiadomość do zmarłego. Płonie on przez kilka minut podczas naszej obecności przy grobie, przez co koncentrujemy się na kontakcie ze zmarłym tu i teraz” wyjaśnia projektantka.
Dla Martyny ważny jest każdy projekt, choć każdy w inny sposób. Projekt Pamiętam” ma wymiar bardzo osobisty, był długo przygotowywany, wymyślony i zrealizowany przez dąbrowiankę od początku do końca, zyskał bardzo dobre recenzje.
Jak mówi projektantka czasami dobrze jest mieć dużo wolności podczas tworzenia projektu, chociaż założenia postawione z góry też są ważne. Pracując w określonych ramach, np. wykorzystując wskazany materiał, jak było to w przypadku Mazdy, projektant od początku wie, jak rozplanować swoją pracę.
Martyna projektuje przedmioty z różnych dziedzin meble, biżuterię, oświetlenie. Najważniejsza dla niej, jako projektanta przedmiotów użytkowych jest funkcjonalność, czyli to, jak projekt posłuży odbiorcy i czy dobrze spełni swoje przeznaczenie. Na równi z funkcjonalnością ważny jest też aspekt ekologiczny, czyli etyka produkcji, a projektowany obiekt koniecznie musi być przyjazny środowisku. Do tego dochodzi estetyka, która powinna być czynnikiem uzupełniającym, czymś, co zwraca uwagę i wzbudza u klienta pozytywne emocje.
Martyna Piątek swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła w dąbrowskim Plastyku. Bardzo ciepło wspomina szkołę, która poszerzyła jej spojrzenie na świat, pokazała możliwości i różne drogi realizacji własnych pomysłów.
Był to dla mnie, pomimo dużej ilości obowiązków, beztroski czas. Plastyk dał mi podstawy, pozwolił nabyć wiele umiejętności warsztatowych, poznać różnorodność materii. Znajomość historii sztuki pomogła w późniejszym etapie poznawania historii wzornictwa to ważne aby znać kontekst czasu i miejsca powstających stylów itd. Dyplom realizowałam z litografii, w pracowni grafiki warsztatowej. Zainteresowania skierowały mnie ku architekturze wnętrz, a potem płynnie przeszłam w kierunku projektowania mebla i wzornictwa przemysłowego wspomina projektantka.
Życzymy Martynie kreatywnych pomysłów, fantastycznych projektów i kolejnych wygranych w prestiżowych konkursach. Liczymy, że będziemy mieli szanse o nich napisać.
Martyna Piątek projektantka, magister sztuki. Urodziła się w Dąbrowie Górniczej. Uczęszczała do SP nr 31 i Gimnazjum nr 9 w Ząbkowicach, potem do Liceum Plastycznego. Studia licencjackie ukończyła na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, potem wzornictwo na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie zajmuje się wzornictwem przemysłowym w firmie Blank Studio w Tychach, gdzie razem ze współpracownikami projektuje systemy informacji wizualnej.
Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej projektantki: https://www.martynapiatek.com/
Lucyna Stępniewska
Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/sukcesy-dabrowskiej-projektantki/
Autor: krystian