Drukuj

W jakim punkcie jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, jak przyciągać tu inwestorów, zatrzymać mieszkańców i rozwijać miasta? O tym rozmawiali uczestnicy debaty „Pytania o przyszłość regionu. Metropolia. Infrastruktura. Wsparcie samorządów dla biznesu”, zorganizowanej w ramach Property Forum Śląsk.

Uczestnikami dyskusji byli samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele biznesu. Podzielili się spostrzeżeniami na temat wyzwań stojących przed regionem, jego potencjału i szans rozwojowych.

– GZM organizowała się od podstaw. Wcześniej stowarzyszone ze sobą były tylko miasta na prawach powiatu. Metropolię, na mocy ustawy, stworzyło 41 gmin, również mniejszych, stąd musimy się mierzyć z nowymi wyzwaniami – zauważyła Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu GZM.

Sprawny transport

Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, podkreślił że metropolia, tworzona przez tak wiele miejscowości, to zbiór różnorodnych, często sprzecznych interesów. Dlatego tak istotny jest dialog, współpraca i wspólne wypracowywanie kompromisowych rozwiązań.

– Szczególną rolę odgrywa transport publiczny – jego liderem i głównym organizatorem powinien być GZM, uwzględniający potrzeby mieszkańców wszystkich części aglomeracji. Sprawna i skuteczna komunikacja to możliwość wygodnego przemieszczania się do pracy, na uczelnię czy na wydarzenia kulturalne – stwierdził Marcin Bazylak.

Kształcenie dostosowane do rynku pracy, tworzenie dobrych warunków do życia

– Miasta metropolii muszą mieć dobrą ofertę edukacyjną. Szkoły i uczelnie powinny kształcić zgodnie z potrzebami biznesu, powinny odpowiadać na potrzeby pracodawców: firm usługowych, technologicznych czy produkcyjnych. Mieszkańcy oczekują również wysokiej jakości życia, coraz większą wagę przykładają do ochrony środowiska, cenią zieleń w mieście – powiedziała Jolanta Jaworska, wiceprezes ABSL, dyrektor ds. publicznych i regulacyjnych IBM Polska & Kraje Bałtyckie

– W regionie żyje i pracuje coraz więcej obcokrajowców, przyjeżdżają tu nie tylko pracownicy, ale też ich całe rodziny. Stąd konieczność integracji m.in. najmłodszego pokolenia, tworzenia szkół międzynarodowych – dodał Marcin Bazylak.

Uczestnicy debaty byli zgodni, że biznes to swoisty motor napędowy wszystkich miast. Ważną rolę odgrywają zarówno duzi inwestorzy, jak i przedsiębiorcy działający w mniejszej skali.

– Przedsiębiorczość stanowi o rozwoju miast. Bardzo ważny jest kontakt z inwestorem i przedsiębiorcą. W dąbrowskim urzędzie od wielu lat z powodzeniem działa zespół, który zajmuje się m.in. prezentacją ofert inwestycyjnych, ale też wsłuchuje się w oczekiwania prowadzących działalność gospodarczą – mówił Marcin Bazylak.

Elastyczność w nowych czasach

– Możemy wskazać miasta liderów i miasta, które muszą dopiero wejść na ścieżkę szybszego rozwoju. To głównie miejsca, które mierzą się ze spuścizną poprzemysłową. Mieszkańcy, szczególnie młodzi, muszą mieć umiejętność adaptacji do zmian, ciągłego uczenia się, nabywanie nowych kompetencji – stwierdził dr hab. Adam Drobnika, kierownik Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Gospodarka regionu to odzwierciedlenie globalnych trendów, wpływają na nią też nieprzewidziane sytuacje, jak np. pandemia.

– Pandemia przemodelowała wiele biznesów, dla jednych stała się szansą, innym utrudniła działalność. Sporo problemów pojawiło się np. z transportem komponentów na dużą odległość. Dlatego wielu producentów stawia teraz na skrócenie łańcuchów dostaw i decyduje się na lokowanie poszczególnych elementów związanych z ich działalność w Europie. Stwarza to szansę na więcej inwestycji na miejscu, również w tym regionie – podkreślił Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate

– W Katowickiej Specjalnej Strefie Inwestycyjnej dominują firmy z branży motoryzacyjnej, coraz większą rolę odgrywa działalność związana z elektromobilnością. Taka jest konsekwencja transformacji energetycznej – powiedział Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zdaniem uczestników dyskusji samorządowcy i środowiska biznesowe muszą dalej podejmować wspólny wysiłek i tworzyć dobre warunki do codziennego funkcjonowania i rozwoju regionu. Jest to szansa, żeby mieszkańcy stąd nie wyjeżdżali, ale widzieli tu dla siebie perspektywy i decydowali się na życie w tym miejscu.

Organizatorem debaty, która odbyła się w Katowicach, było Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości S.A.

***
41 miast i gmin
o łącznej powierzchni 2,5 tys. km kw., w których mieszka 2,3 mln mieszkańców, działa 240 tys. firm i przedsiębiorstw, wytwarzających ok. 8 proc. PKB naszego kraju. To Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – pierwsza metropolia w Polsce. Realizację ustawowych zadań rozpoczęła 1 stycznia 2018 roku.

Najważniejszym celem dla GZM jest podejmowanie działań poprawiających jakość i komfort życia mieszkańców poprzez wprowadzanie wspólnych rozwiązań. Można to osiągnąć, wykorzystując potencjał gmin członkowskich, pobudzając kreatywność mieszkańców oraz inspirując zmiany, umożliwiające przyspieszenie procesów gospodarczych i społecznych, prowadzących do stworzenia ośrodka wzrostu, mogącego konkurować z innymi obszarami metropolitalnymi w kraju i na świecie.

Specjalnie ustawa, na mocy której Metropolia GZM powstała, określiła listę zadań, do których realizacji została powołana. Należą do nich transport publiczny, rozwój społeczno-gospodarczy, kształtowanie ładu przestrzennego i promocja.

W skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wchodzi 41 miast i gmin znajdujących się w centrum województwa śląskiego. Umownie zostały podzielone na pięć podregionów:

  • bytomski: Bytom, Ożarowice, Piekary Śląskie, Radzionków, Świerklaniec, Tarnowskie Góry, Zbrosławice;
  • gliwicki: Gliwice, Gierałtowice, Knurów, Pilchowice, Pyskowice, Rudziniec, Sośnicowice, Zabrze;
  • katowicki: Katowice, Chorzów, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice;
  • sosnowiecki: Sosnowiec, Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Mierzęcice, Psary, Siewierz, Sławków, Wojkowice;
  • tyski: Tychy, Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Wyry.

Siedzibą władz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii są Katowice. Informacje na temat działalności GZM i wydarzeń z poszczególnych miejscowości na stronie metropoliagzm.pl