Drukuj

Dąbrowa Górnicza przystąpiła do projektu realizowanego w ramach Programu Unii Europejskiej LIFE pn.: „Śląskie. Przywracamy błękit”. Jej głównym założeniem jest jakość i czystość powietrza, jednakże nie zapominamy też o innych aspektach życia z poszanowaniem środowiska. Celem jest podjęcie ambitnych i zdecydowanych działań, które mają poprawić jakość środowiska w naszym województwie, m.in. poprzez wzmocnienie działań programowych, edukacyjnych oraz popularyzowanie proekologicznych praktyk.

Ponieważ jednym z głównych punktów projektu jest stworzenie systemu wsparcia doradczego, w Dąbrowie Górniczej – zgodnie z założeniem projektu – zatrudniono ekodoradcę. Naszym ekodoradcą jest pan Robert Gabrek.

Zadaniem Ekodoradcy jest m.in.:

  • udzielanie informacji na temat możliwości pozyskania dotacji na wymianę kotłów i pieców na paliwo stałe, instalację odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizację budynku lub jego części;
  • wsparcie wnioskodawców w zakresie przygotowywania wniosków o dofinansowanie;
  • koordynacja działań informacyjno-edukacyjnych realizowanych w ramach projektu;
  • prowadzenie edukacji mieszkańców w zakresie poprawy jakości powietrza;
  • udział w kontrolach palenisk realizowanych na terenie gminy.

Jak skorzystać z pomocy ekodoradcy?

Z usług ekodoradcy mieszkańcy naszego miasta mogą skorzystać w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej przy ul. Granicznej 21.

  • poniedziałek w godzinach od 8.00 do 15.00
  • wtorek w godzinach od 8.00 do 15.00
  • środa w godzinach od 8.00 do 15.00
  • czwartek w godzinach od 8.00 do 17.30
  • piątek w godzinach od 8.00 do 12.30 lub pod numerem telefonu: 32 295 68 13, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ekodoradcę będzie można spotkać także podczas spotkań z mieszkańcami, konferencji ekologicznych czy na imprezach miejskich, gdzie będzie przybliżać tematykę związaną z ograniczeniem niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie.

„JESIEŃ Z EKODORADCĄ” – harmonogram spotkań z mieszkańcami

Spotkania informacyjne z Ekodoradcą odbędą się w godz. od 16:00 do 17:30 według harmonogramu poniżej:

29 września 2022 r. – Świetlica Środowiskowa w Łęce

13 października 2022 r. – Świetlica Środowiskowa w Antoniowie

27 października 2022 r. – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Błędowie

10 listopada 2022 r. – Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 8 w Strzemieszycach Wielkich

24 listopada 2022 r. – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Tucznawie

W trakcie spotkania omówione zostaną szczegółowo: informacje dotyczące „Uchwały antysmogowej”, możliwości skorzystania z dotacji na źródło ciepła, z ulgi termomodernizacyjnej, jak również z programu „Czyste powietrze”.

 

Projekt zintegrowany LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”
Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
LIFE20 IPE/PL/000007 – LIFE-IP AQP-SILESIAN-SK