Drukuj

Dzień bez samochodu (22 września) to doskonała okazja, aby porozmawiać o tym, jak zmieniamy komunikację w Dąbrowie Górniczej. Tego dnia zapraszamy na warsztaty i debatę w ramach projektu Miasta Idei.

Warsztaty bezpiecznej jazdy

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności pełnoletnich mieszkańców zapraszamy na warsztaty bezpiecznej jazdy na hulajnogach elektrycznych, które odbędą się 22 września o godz. 14.30 w Fabryce Pełnej Życia. Organizatorem wydarzenia jest operator hulajnóg elektrycznych Bolt.

Zależy nam, aby nasi użytkownicy korzystali z tych pojazdów w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującymi przepisami – zaznaczają przedstawiciele firmy.

W trakcie wydarzenia w namiocie Bolt odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy otrzymają kluczowe informacje na temat zasad bezpiecznej jazdy i poprawnego parkowania hulajnóg w mieście. Będzie też okazja bezpłatnie wypróbować hulajnogi Bolt, pokonać tor przeszkód i wraz z ekspertami poćwiczyć odpowiedzialną jazdę i parkowanie. W warsztatach mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 18 lat.

W stronę lepszej komunikacji

Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach, które rozpoczynają się o godz. 15.30, zarejestruj się: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Uczestnicy spotkania zmierzą się z wyzwaniami dotyczącymi codziennej mobilności, o których mówią eksperci. Da się je streścić w trzech słowach: ulepsz, zastąp, unikaj. Jak ulepszać codzienne podróże? Czym można zastąpić samochód? Czy w ogóle musimy gdzieś jechać?

Spotkanie moderować będzie redaktor Przemysław Jedlecki, z którym przyjrzymy się alternatywom dla codziennych sposobów podróżowania, szczególnie w kontekście trwającej przebudowy układu drogowego w Dąbrowie Górniczej, powstających nowych odcinków dróg rowerowych, chodników i przejść dla pieszych w poziomie jezdni.

Podczas spotkania przekonamy się, że kluczem do sprawnego poruszania się po mieście są także codzienne decyzje każdego z nas: jechać samochodem, rowerem czy tramwajem? Iść pieszo czy w ogóle zostać w domu? Suma decyzji mieszkańców ma wpływ na jakość i przebieg naszych codziennych podróży.

Po części warsztatowej, o godz. 17.30 zapraszamy na debatę z udziałem Marcina Bazylaka, prezydenta Dąbrowy Górniczej, dr Anny Urbanek z Uniwersytetu Ekonomicznego, dr Agnieszki Labus z Politechniki Śląskiej oraz dra Andrzeja Soczówki z Instytutu Kolejnictwa.

Darmowa komunikacja miejska

Tradycyjnie już 22 września kierowcy mogą podróżować komunikacją ZTM za darmo, jeśli tylko będą mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu.

Nemo Wodny Świat

Do akcji włączył się również aquapark Nemo Wodny Świat, który przygotował niespodziankę dla mieszkańców. Każda osoba, która 22 września przyjedzie do „Nemo” autobusem lub rowerem, otrzyma bilet z 20-procentową zniżką. Wystarczy pokazać bilet, potwierdzający skorzystanie z komunikacji miejskiej lub zdjęcie swojego roweru, czy hulajnogi zaparkowanej przed aquaparkiem.