Kara za brak OC jeszcze wyższa! Przygotuj się na nowe przepisy!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe w Polsce. Każdy kierowca, która nie przestrzega tego przepisu naraża się na nawet kilkutysięczne kary. Od stycznia 2023 r. niesubordynowani zmotoryzowani muszą liczyć się z kolejną podwyżką! Sprawdź, ile zapłacisz za brak polisy.

W 2023 roku nadejdą spore zmiany w kwestii karnych opłat za brak ubezpieczenia OC. W razie kontroli drogowej przez policję lub inne służby mundurowe kierujący pojazdem bez aktualnego ubezpieczenia będzie narażony na naprawdę dotkliwe grzywy. Jakie? To zależy od pensji minimalnej!

Kara za brak ubezpieczenia auta – ile wyniesie w 2023 roku?

Główne powody, dla jakich wzrośnie kara za brak OC to podniesienie pensji minimalnej w kraju. W 2023 roku rząd zadecydował o dwóch podwyżkach w kraju do poziomu:

  • od 1 stycznia 2023 roku – 3490 złote,
  • od 1 lipca 2023 roku – 3600 złotych.

Takie stawki spowodują, że kary za brak OC w 2023 wzrosną proporcjonalnie do wynagrodzeń minimalnych. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych przewiduje trzy poziomy wyliczania stawek za brak ubezpieczenia OC pojazdu. Po zmianach zachodzących po Nowym Roku możemy spodziewać się opłat o wysokości:

  • spóźnienie do 3 dni – kara dla auta osobowego to około 1396 złotych,
  • spóźnienie od 4 do 14 dni – kara dla auta osobowego to około 3490 złotych,
  • spóźnienie powyżej 14 dni – kara dla auta osobowego to około 6980 złotych.

Jak widzisz, grzywny za brak OC auta będą naprawdę wysokie, szczególnie jeśli spóźnisz się z wykupieniem ubezpieczenia powyżej 14 dni. Warto zaznaczyć, że obowiązkowe ubezpieczenie OC w stosunku do nakładanych kar od 2023 roku będzie dość niewielkim wydatkiem. Z raportu multiagencji Punkta wynika, że w III kwartale 2022 roku średnia stawka wynosiła 533 zł.

Czy kary za brak OC pojazdu można uniknąć?

Jest tylko jedna skuteczna opcja, która pozwala na uniknięcie nałożonej przez organy kontrolujące kary. W przypadku braku aktualnej polisy OC swojego pojazdu i nałożeniu grzywny możesz złożyć odwołanie od takiej decyzji. Jest to jednak tylko opcja wtedy, kiedy znajdujesz się w naprawdę trudnej sytuacji życiowej. Niestety, ale zapominalstwo lub lenistwo nie będzie dobrym uzasadnieniem odwołania.

Jak znaleźć najlepsze oferty OC/AC w Dąbrowie Górniczej?

Chcesz wyszukać jak najkorzystniejsze oferty polisy dla swojego auta osobowego? Możesz załatwić swoje nowe ubezpieczenie online bez potrzeby wychodzenia z domu. Mieszkając w Dąbrowie Górniczej lub jakimkolwiek innym mieście, zrobisz to poprzez multiagencję Punkta, gdzie znajdziesz oferty różnych ubezpieczycieli i finalnie unikniesz kary za brak polisy OC.

Pamiętaj, że lepiej zapłacić składkę ubezpieczenia obowiązkowego, niż narazić się na jeszcze wyższe kary w razie ewentualnej kontroli. Warto też dodać, że w razie spowodowania wypadku drogowego bez aktualnego ubezpieczenia skutki mogą być znacznie gorsze od opłaty przewidzianej przez ustawę.