Drukuj

Fundacja Go Healthy Girl świętuje swoje 5. urodziny. Z okazji tego jubileuszu po raz pierwszy zawitała z darmowymi wykładami i warsztatami do Centrum Handlowego Pogoria. Dąbrowianki mogły w miniony piątek (21.10) skorzystać z darmowego badania USG piersi, a w sobotę (22.10) uczestniczyć w wykładach i warsztatach z zakresu ginekologii, fizjoterapii uroginekologicznej oraz seksuologii.

– Bezpłatne badanie USG piersi cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony dąbrowianek oraz mieszkanek okolicznych miejscowości. Planowano badania miały być realizowane do godziny 18:00, ale zapotrzebowanie było tak duże, że dzięki uprzejmości Pani dr Dominiki Jasieńskiej-Stasiaczek oraz Pani dr Anny Henrich-Kupki, przeprowadzane były aż do zamknięcia centrum, czyli aż o trzy godziny dłużej – relacjonuje Karolina Sztyler, prezes Fundacji Go Healthy Girl. I dodaje: – Jak się okazało, dla wielu kobiet było to pierwsze takie badanie przeprowadzone w życiu. Co doskonale obrazuje, jak duży jest problem z dostępem do tego typu badań – czy to ze względów finansowych, czy po prostu – długich terminów oczekiwania. U kilku pań została zalecona dalsza diagnostyka poprzez badanie mammograficzne.

Dużym powodzeniem cieszyły się także wykłady, warsztaty oraz panel dyskusyjny, które odbyły się w sobotę 22 października. W praktyce przygotowano szereg informacji i wiedzy dla każdej grupy wiekowej – zarówno dla młodszych dziewczynek, jak i dorosłych kobiet. Co warte odnotowania, warsztatom oraz wykładom chętnie przysłuchiwali się także mężczyźni.

W panelu dyskusyjnym na temat profilaktyki zdrowia uczestniczyły Pani Bożena Borowiec – V-ce Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej, dr Eliza Działach – Koordynator ds. Pakietu Onkologicznego w Zagłębiowskim Centrum Onkologii i Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej, Monika Jochymek-Borończyk i Danuta Kundys ze Stowarzyszenia Równe Babki oraz Katarzyna Stachowicz z Fundacji Katarzyna Stachowicz Pokonaj Raka.

– Wniosek z naszej dyskusji nasuwa się jeden: edukacja dotycząca zdrowia kobiet oraz dbanie o ich profilaktykę, spoczywa obecnie tylko na samorządach i lokalnych organizacjach pozarządowych, które dużo lepiej i sprawniej niż Narodowy Fundusz Zdrowia czy Ministerstwo Zdrowia, diagnozują potrzeby mieszkańców i w miarę swoich możliwości czasowych i finansowych, starają się takie wsparcie realizować – podsumowuje debatę prezes Fundacji Go Healthy Girl.