Drukuj

Od poniedziałku kierowcy mogą korzystać z prawie 3 km nowo wybudowanej jezdni S1 w kierunku Sosnowca. W grudniu ta trasa wydłuży się jeszcze o kolejne 3 km.

Na pierwszy odcinek (1,7 km) od strony Podwarpia w rejon wiaduktu drogowego w ciągu ulicy Ujejskiej ruch został przełożony w środę 9 listopada.

W poniedziałek 21 listopada przed południem kierowcy wjechali na drugi odcinek nowej jezdni (1 km) za kładką pieszo-rowerową przy ulicy Kusocińskiego do rejonu węzła Pogoria.

Jak informowała wcześniej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na nowo udostępnionych odcinkach obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/godz., a w rejonie przejazdów technologicznych pomiędzy obiema jezdniami do 40 km/godz.

Budimex, główny wykonawca przebudowy prawie 7-kilometrowego odcinka DK1, w grudniu zamierza przekierować ruch na trzeci odcinek (2,7 km) między wiaduktem w rejonie ul. Ujejskiej a kładką pieszo-rowerową przy ul. Kusocińskiego.

Przekierowanie ruchu na nowo wybudowaną jezdnię sprawia, że drogowcy rozpoczynają prace przy budowie nowej konstrukcji jezdni w kierunku Pyrzowic.

Piesi i rowerzyści korzystają z nowych kładek

Od końca października piesi i rowerzyści mogą korzystać z nowych kładek nad przebudowywaną trasą: kładki pieszo-rowerowej w rejonie ul. Kusocińskiego oraz kładki dla pieszych przy ul. Karsów w Wojkowicach Kościelnych.

2022.10.06 DG - Przebudowa dąbrowskiego odcinka drogi krajowej S1 w drogę ekspresową. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Dodatkowo, w związku z zamknięciem ul. Konstytucji, Budimex udostępnił kierowcom nową drogę serwisową wybudowaną wzdłuż DK1 między ul. Konstytucji i Kusocińskiego. Korzystają z niej m.in. autobusy linii 656.

Kompleksowa przebudowa DK1, która w efekcie osiągnie standard drogi ekspresowej, prowadzona jest na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zakończenie modernizacji całego dąbrowskiego odcinka tej trasy – obejmującej m.in. przebudowę jezdni, budowę wiaduktów i węzłów drogowych – planowane jest na grudzień 2023 r. Wartość zadania wynosi ponad 282 mln 122 tys. zł.

Docelowo przejazd i przejście na obie strony modernizowanej DK1 w Dąbrowie Górniczej ma być możliwe na węźle Pogoria, wiaduktem w rejonie ul. Konstytucji, nowym węzłem Ząbkowice, a także wiaduktami w rejonie ul. Krynicznej i Ujejskiej.

Informacje o inwestycji na bieżąco podawane są na dedykowwanej jej stronie s1podwarpie-dabrowa.pl