Drukuj

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół działało w Dąbrowie Górniczej od 1905 do co najmniej 1939 roku, w tym w latach 1907-1914 w konspiracji. Gniazdo dąbrowskie odgrywało ważną rolę nie tylko w swojej miejscowości, ale i w Zagłębiu, a jego przedstawiciel zasiadał we władzach krajowych Sokoła. Niestety nikt nie opowiedział jeszcze całości tej historii, która ściśle wiąże się z historią miasta – to członkowie Sokoła przyczynili się do powstania lokalnego harcerstwa, organizowali Straż Obywatelską w czasie I wojny światowej, budowali samorządność po odzyskaniu niepodległości, reprezentowali, zdaje się z sukcesami, Dąbrowę na zawodach sportowych w czasie II RP.

Warto przypomnieć fakty i osoby z tamtych lat. Nie uda się to jednak bez informacji od ludzi, którzy znają historię Dąbrowy i okolicznych miejscowości (gniazda Sokole powstały najprawdopodobniej – choć dobrze byłoby to potwierdzić – np. w Ząbkowicach i Strzemieszycach) z tradycji rodzinnych. Mają pamiątki (zdjęcia, dokumenty, odznaki itp.) po tamtych wydarzeniach.

Bardzo prosimy wszystkich zainteresowanych, w tym także potomków członków TG „Sokół” (ale też potomków ich adwersarzy, konkurentów – tak ideowych, jak sportowych) o kontakt. Na facebooku – grupa Sokół w Dąbrowie Górniczej, mailem – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie – 510-924-705. Przypomnijmy sobie tamte historie.

Projekt Inna historia Dąbrowy Górniczej – z perspektywy (lotu) Sokoła realizowany jest przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, a współfinansowany z budżetu miasta Dąbrowa Górnicza.