Akumulatorowa, elektryczna czy spalinowa? Poznaj modele pił łańcuchowych!

Piła łańcuchowa to niezbędne narzędzie w każdym domu, który otaczają drzewa. Zastanawiasz się jednak na jakim model piły łańcuchowej się zdecydować? Na rynku dostępne są akumulatorowe, elektryczne i spalinowe piły łańcuchowe. Poszczególne modele różnią się między sobą  mocą, wagą, długością prowadnicy i poziomem emitowanego hałasu. Poznaj ich specyfikę i zdecyduj, jakie urządzenie będzie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb.

Piła łańcuchowa – co to za urządzenie?

Piła łańcuchowa to bardzo popularne, uniwersalne urządzenie do cięcia i obróbki drewna. Stanowi ona już niemalże obowiązkowy element wśród właścicieli działek, na których rosną większe drzewa. Sprzęt ten umożliwia zaoszczędzenie czasu i ogromnie ułatwia pracę, nie tylko wśród zawodowych drwali, ale także amatorów, którzy potrzebują przyciąć całe drzewa czy wyłącznie ich grubsze gałęzie.

Warto również zauważyć, że piły łańcuchowe stanowią doskonały zamiennik zwykłej siekiery podczas przygotowywania drewna na opał. Sprawnie tną one nawet grubsze gałęzie na niewielkie kawałki, doskonałe do umieszczenia w kominku. Piły łańcuchowe w ogrodzie mają wiele zastosowań, wśród których wymienić można przede wszystkim pielęgnację drzew. Pamiętaj, że regularne przycinanie drzew i usuwanie ich chorych czy martwych części jest gwarancją ich zdrowego wzrostu i doskonałej kondycji.

Zastanawiasz się, jaka jest zasada działania pił łańcuchowych? Przede wszystkim warto zauważyć, że podstawowym elementem każdego urządzenia jest silnik służący do napędzania odpowiednio naostrzonego łańcucha. W przypadku modeli, jakimi są akumulatorowa piła łańcuchowa i elektryczna piła łańcuchowa konieczny jest specjalny przełącznik, który należy przytrzymywać w pozycji wciśniętej, aby silnik pracował.

Piła łańcuchowa spalinowa

Łańcuchowe piły spalinowe najchętniej wybierane są przez profesjonalistów, którzy wymagają od tych urządzeń wielu godzin ciągłej pracy. Jednak są one najcięższymi narzędziami i ważą od 3 do aż 12 kg, w zależności od wielkości i siły urządzenia. Ich moc oscyluje w przedziale 1,0-6,0 KM. Piły spalinowe posiadają trwałe i duże prowadnice, a ich powierzchnia robocza może sięgać od 30 do 110 cm. Niestety są to urządzenia głośne, emitujące hałas na poziomie 100-120 dB.

Warto wiedzieć, że zastosowany w nich silnik dwusuwowy wymaga każdorazowo przygotowania mieszanki paliwa i oleju. Podstawową zaletą piły spalinowej jest ich duża mobilność, możliwość wykonywania nimi ciężkich prac, co gwarantują długie i mocne prowadnice oraz mocne obudowy odporne na uszkodzenia. 

Piła łańcuchowa elektryczna 

Elektryczne piły łańcuchowe znacznie różnią się od pił spalinowych, jednak ich główną wadą jest to, że do pracy wymagają stałego zasilania o napięciu 230 V. Ich moc jest niższa, w przedziale 1200-2000 W, a prowadnice mają długość od 30 do 40 cm. Są to jednak znacznie cichsze urządzenia, które przystosowane są do prac w ogródkach przydomowych.

Do ich najważniejszych zalet można zaliczyć niewielką wagę, nieskomplikowaną obsługę, niewielkie wibracje i hałas, a także to, że nie wytwarzają one spalin. Jednak mankamentem związanym z ich obsługą jest ich mobilność, ograniczona przez długość kabla i przedłużacza. Zastanawiasz się, czy istnieją narzędzia, które mają wszystkie zalety pił elektrycznych i jednocześnie nie posiadają ich największej wady związanej z mobilnością? Przeczytaj o akumulatorowych piłach łańcuchowych.

Piła łańcuchowa akumulatorowa

Tym, co różni piły akumulatorowe od pił elektrycznych jest przede wszystkim brak konieczności ich stałego podłączenia do elektryczności. Ponadto w pełni naładowana pojedyncza bateria pozwala na około 30-90 minut pracy, w zależności od intensywności cięcia. Urządzenia te są ciche, mają niewielką wagę i są proste w eksploatacji. Ponadto nie wytwarzają one spalin, charakterystycznych dla pił spalinowych.

Piły akumulatorowe nadają się zarówno do mniej intensywnych prac ogrodowych i obróbki drewna, jak i również do użytku w trudnych warunkach, np. w lesie podczas czyszczeń, trzebieży czy okrzesywania. Dzięki ich cichej pracy mogą być wykorzystywane w miejscach wymagających ograniczenia hałasu.

Akumulatorowa piła łańcuchowa Kärcher - postaw na sprawdzone rozwiązanie

Zastanawiasz się jaką piłę łańcuchową wybrać? Ranking pił elektrycznych Kärcher może pomóc podjąć Ci decyzję. Warto jednak, abyś znał podstawowe zalety pił łańcuchowych CNS znajdujących się w ofercie tego producenta. Można wśród nich wyróżnić: 

  • łatwą regulację naciągu łańcucha poprzez pokrętło, 
  • automatyczne smarowanie łańcucha, co oznacza bezobsługowe użytkowanie akumulatorowej piły łańcuchowej, 
  • bezszczotkowy silnik dla dłuższego czasu eksploatacji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając piłę łańcuchową? Wybór tego urządzenia zawsze powinien być zróżnicowany ze względu na przyszłe przeznaczenie. Piły akumulatorowe sprawdzą się w zamkniętych przestrzeniach, na działkach, ale także w lasach czy bardziej dzikich terenach. Warto zwrócić uwagę również na typ silnika i moc wyjściową, długość prowadnicy, wagę urządzenia oraz wszelkie dodatkowe funkcje, które wpływają na użyteczność. Warto zdecydować się na urządzenie sprawdzonego producenta, które objęte jest długą gwarancją.