Metrorower w Dąbrowie Górniczej od sierpnia: Nowa opcja dla mieszkańców
Już wkrótce mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mogli korzystać z Metroroweru, najbardziej rozbudowanego systemu rowerów miejskich w Polsce. To doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy cenią sobie aktywny tryb życia i ekologiczne formy transportu.

Nowoczesny system rowerów miejskich – Metrorower – w Dąbrowie Górniczej

Od 1 sierpnia Dąbrowa Górnicza stanie się częścią największego w Polsce systemu rowerów miejskich. Metrorower, uruchomiony przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię oraz firmę Nextbike, wcześniej zadebiutował w dziewięciu miastach, oferując 276 stacji i 1860 rowerów. Od sierpnia liczba ta znacząco wzrośnie – system obejmie 31 gmin, blisko 1000 stacji i 7000 rowerów, co czyni go najrozleglejszym w kraju.

Integracja rowerów miejskich z komunikacją publiczną

Wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, Damian Rutkowski, informuje: „W naszym mieście na system Metroroweru złoży się 40 stacji i 370 rowerów. Firma Nextbike rozpoczęła już montaż stojaków, ze swojej strony także my zleciliśmy prace brukarskie w miejscach, gdzie stacje Metroroweru powstaną.” To oznacza, że mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mieli łatwy dostęp do rowerów w różnych częściach miasta, co z pewnością ułatwi codzienne przemieszczanie się.

Metrorower – ekologiczne i praktyczne rozwiązanie

System Metroroweru jest doskonale zintegrowany z transportem publicznym. Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, podkreśla: „Rower w GZM traktujemy jak równoprawny środek transportu. Nasze rowery mają te same barwy, co autobusy i to nie jest przypadek. Nie traktujemy metroroweru jako pojazdu rekreacyjnego, chociaż i w tej roli sprawdzi się doskonale. To równoprawny element zrównoważonego transportu miejskiego, obok tramwaju, autobusu i trolejbusu.” Rowery te nie tylko ułatwiają codzienne dojazdy, ale także promują zdrowy tryb życia i zmniejszają emisję spalin.

Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania

Wszystkie rowery wyposażone są w nadajniki GPS, co pozwala na ich wypożyczanie i oddawanie na stacjach bez konieczności wpinania do stojaków. Dzięki temu użytkownicy mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy gminami i pozostawiać rowery w różnych miejscowościach. To ogromne udogodnienie, które zwiększa elastyczność korzystania z systemu.

Darmowe przejazdy dla posiadaczy biletów okresowych ZTM

Jednym z największych atutów Metroroweru jest możliwość korzystania z niego bez dodatkowych opłat przez posiadaczy wszystkich biletów okresowych ZTM. „Posiadacze wszystkich biletów okresowych mogą korzystać z Metroroweru bez dodatkowych opłat przez 60 minut dziennie”, przypomina Kazimierz Karolczak. To świetna opcja dla tych, którzy regularnie korzystają z komunikacji miejskiej i chcą szybko oraz sprawnie przemieszczać się po mieście.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do korzystania z nowych możliwości, jakie daje system Metroroweru. To nie tylko wygodny środek transportu, ale także sposób na zdrowy tryb życia i dbanie o nasze środowisko naturalne.


Na podstawie: Urząd Miejski Dąbrowa Górnicza