Pod tajemniczo brzmiącą nazwą „mikrokontroler” kryje się produkt, który w tej chwili wykorzystywany jest naprawdę bardzo powszechnie. Słusznie budzi się od razu skojarzenie z jakimś bardzo niewielkim komputerem, gdyż mikrokontroler jest mikrokomputerem jednoukładowym, czyli scalonym systemem mikroprocesorowym w postaci pojedynczego układu scalonego. Co potrafi? Jakie mikrokontrolery wyróżniamy? W jakich sytuacjach czy produktach są używane?

 

Mikrokontroler – budowa i zasada działania

Mikrokontroler zawiera jednostkę centralną (CPU), jednostkę obliczeniową (ALU), układu czasowo-licznikowe, pamięć RAM, układy wejścia-wyjścia, kontrolery przerwań, a także pewną pamięć programu. Istnieją jeszcze inne, dodatkowe elementy, w które dany mikrokontroler może zostać wyposażony, jak na przykład zegar czasu rzeczywistego (RTC), bądź też między innymi układ kontroli poprawnej pracy. Wszystko uzależnione jest od konkretnego modelu. Zasada działania takiego produktu jest w zasadzie bardzo prosta, gdyż spełnia on jedną, istotną rolę – jego celem jest kontrolowanie pracy innych urządzeń. Warto wiedzieć, że mikrokontroler nie jest tradycyjnym mikroprocesorem, więc nie wymaga użycia takich elementów, w które mikroprocesor powinien i musiałby zostać wyposażony.

 

Mikrokontroler – rodzaje i zastosowanie

Mikrokontrolery dzielą się obecnie na różne rodzaje, w zależności na przykład od pamięci programu, jaka zostaje w nich zastosowana. Rozróżniamy więc mikrokontrolery z pamięcią stałą ROM, wielokrotnie programowalne, programowalne wielokrotnie w zmontowanym urządzeniu docelowym, bądź też – co ciekawe – całkowicie pozbawione takiego programu. Ten ostatni rodzaj przeznaczony jest do połączenia z pamięcią zewnętrzną. Jeśli zaś chodzi o zastosowanie podobnych produktów, mikrokontrolery są w tej chwili powszechniejsze niż się wielu osobom wydaje. Znajdują zastosowanie między innymi w sprzęcie AGD i RTV, w telekomunikacji czy w przeróżnych podzespołach, które są przeznaczone do podłączenia do komputera. Mikrokontroler powstał – zgodnie z tym co sugeruje nazwa – by przy jego pomocy można było kontrolować pracę pewnych urządzeń, czy to biurowych, czy też medycznych, popularnych sprzętów elektronicznych, a nawet zabawek.

 

Mikrokontrolery ATMEL - informacje

Bardzo popularne i cieszące się doskonałymi opiniami są mikrokontrolery ATMEL – przede wszystkim model ATMEGA8A-PU, z procesorem AVR, 8-bitowy, z 23 wejściami-wyjściami, o pamięci FLASH i pojemności pamięci 8KB (4K x 16). Produkt ten dostępny jest w hurtowni Micros.