Zbliża się nowy rok szkolny, a to oznacza, że przed dyrektorami szkół stoją kolejne wyzwania. W 2019 roku aż trzy dąbrowskie jednostki oświatowe zyskają nowych dyrektorów – SP nr 10, SP nr 21 i Zespół Szkół Muzycznych. Zaczynają pracę już 1 września. Prezydent Marcin Bazylak dziś wręczył im powołania. W pozostałych jednostkach prezydent po raz kolejny powierzył stanowiska dotychczasowym dyrektorom. Wszyscy obejmują stanowiska na okres 5 lat szkolnych.
Nowi dyrektorzy jednostek oświatowych w 2019 roku:
Adam Ćwik
Nowy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10.
Nauczyciel dyplomowany z 19-letnim stażem pracy pedagogicznej. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu – Instytut Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim, ponadto ukończył studia podyplomowe z Zarządzania Placówkami Oświatowymi oraz Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Od 2000 roku nauczyciel wychowania fizycznego, trener sekcji zapaśniczej w Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej oraz sędzia pierwszej klasy w zapasach. Wychowawca wielu medalistów Mistrzostw Polski w zapasach, medalistek Mistrzostw Europy i Świata w zapasach. Aktualnie również Prezes Dąbrowskiego Stowarzyszenia Sportowego.
Wioleta Matysek
Nowy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21.
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – kierunku Filologia Polska oraz studiów podyplomowych Historia i Społeczeństwo, Zarządzanie Placówkami Oświatowymi, Wiedza o Społeczeństwie. Ponadto ukończyła Kurs kwalifikacyjny dla nauczycieli przedmiotu „Sztuka” (muzyka, plastyka). Długoletni czynny egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Od ukończenia studiów pracowała w Szkole Podstawowej nr 10 im. K. Makuszyńskiego w Dąbrowie Górniczej.
Anna Gołkowska
Nowy dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.
Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Bobowej, następnie została absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zawodowo związana ze szkołami w Dąbrowie Górniczej. W latach 1990-2002 pracowała jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP 31.
W 2002 r. została nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i matematyki w Zespole Szkół Muzycznych im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Od 2005 r. pełniła funkcję wicedyrektora ds. ogólnokształcących w ZSM, a od maja 2019 r. pełni funkcję PO dyrektora szkoły.
Za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej i wychowawczej otrzymała w roku 2009 oraz 2014 nagrodę Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.
Za szczególne osiągnięcia swoich uczniów otrzymała wielokrotnie listy gratulacyjne Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza oraz Śląskiego Kuratora Oświaty.
Dyrektorzy jednostek oświatowych, którzy po raz kolejny dostali powierzenie stanowiska na tę samą jednostkę:
Dorota Mitręga
Dyrektor Przedszkola nr 6.
Ukończyła wyższe studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na kierunku pedagogika wczesnoszkolna, posiada kwalifikacje do zarządzania placówkami oświatowymi. Funkcję dyrektora w Przedszkolu nr 6 pełni od 1 września 2009 roku. W latach 2002-2008 pełniła funkcję zastępcy dyrektora w Przedszkolu nr 1 w Dąbrowie Górniczej. Jest nauczycielem dyplomowanym z 38-letnim stażem pracy pedagogicznej. W roku 2012 została odznaczona Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Nagrodami Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza. W 2018 roku otrzymała dyplom „Dyrektor na medal” za inspirowanie innych, ciągłe samodoskonalenie, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, za ogromny wkład w rozwój ogólnopolskiego programu Bezpieczne Przedszkole.
Dorota Bulińska
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11.
Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego Wydział Historyczno-Pedagogiczny, nauczyciel dyplomowany z 32-letnim stażem. Od roku 2004 pełni funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 11 w Dąbrowie Górniczej. W latach 2011-2019 pełniła funkcję członka Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Śląskim. Odznaczona Medalem Komisji Narodowej i Medalem za Długoletnią Służbę. Nagrodzona Nagrodą Kuratora Oświaty w Katowicach i Nagrodami Prezydenta Miasta.
Józef Marzec
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 z Oddziałami Przedszkolnymi.
W 1995 r. ukończył katowicką filię Akademii Sztuk Pięknych
w Krakowie na kierunku wzornictwo przemysłowe, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Wuttke. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Ponadto absolwent Kolegium Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego oraz ASP w Krakowie. W latach 2005-2009 wicedyrektor ds. artystycznych Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Od 2009 r. dyrektor SP nr 26 z Oddziałami Przedszkolnymi im. Marii Konopnickiej w Dąbrowie Górniczej. Aktywny artysta plastyk, uprawia rysunek i malarstwo. Brał udział w zbiorowych wystawach ogólnopolskich, w wystawie pedagogów ZSP w Dąbrowie Górniczej, Poplenerowych Wystawach „Spotkania Artystyczne” w Pałacu Schoena w Sosnowcu, Międzynarodowych Plenerach Malarskich. Współautor artykułu naukowego „Praca z uczniem powracającym z zagranicy” opublikowanego w 2019 r. Za swoją pracę odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Ewa Stawicka
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 30.
Ukończyła studia magisterskie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Pracę zawodową jako nauczyciel rozpoczęła w 1983 r. Ukończyła studia podyplomowe: Zarządzanie i Technologia Informacyjna w Oświacie, Terapia Patologii Zachowań, Dydaktyka Przedsiębiorczości, Edukacja dla Bezpieczeństwa, Pedagogika Specjalna Edukacja i wspomaganie osób z autyzmem, zespołem Aspergera. Od 2004 r. pełniła funkcję zastępcy dyrektora Szkoły Podstawowej nr 30 w Dąbrowie Górniczej. Od 2006 r. była dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 30 w Dąbrowie Górniczej. Od 2009 r. powierzono jej funkcję dyrektora Zespołu Szkół nr 7 w Dąbrowie Górniczej, w skład którego wchodziły szkoły: Szkoła Podstawowa nr 30 oraz Gimnazjum nr 3. Za osiągnięcia w pracy zawodowej otrzymała kilkukrotnie Nagrodę Prezydenta Miasta, odznaczona Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.
Andrzej Latosik
Dyrektor Zespołu Szkół Sportowych.
Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach, kierunek Wychowanie Fizyczne, posiada kwalifikacje trenera pływania, trenera personalnego, instruktora wykładowcy ratownictwa wodnego. Posiada kwalifikacje z Edukacji Obronnej, Zarządzania Placówkami Oświatowymi, Dydaktyki Przedsiębiorczości oraz Manager Sportu i Turystyki. W latach 1997-2009 r. pracował w Zespole Szkół Budowlanych w Dąbrowie Górniczej jako nauczyciel, od 2005-2008 r. – wicedyrektor szkoły, od 2008-2009 r. kierownik szkolenia praktycznego.
Od 2009 r. pełni funkcję dyrektora Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej. Podczas swojej kadencji przeprowadził termomodernizację szkoły oraz adaptację skrzydła szkoły na internat, co pozwoliło pozyskać uczniów o najlepszych predyspozycjach sportowych i edukacyjnych z całego kraju. Szkoła pod jego kierownictwem każdego roku osiąga bardzo dobre wyniki edukacyjne, wychowawcze oraz wysokie wyniki sportowe na arenie Polski, Europy i świata. Założyciel oraz Prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej. Opracował i wdrożył kilka programów, takich jak „Bezpieczne lodowiska” czy „Bezpieczne wakacje”, które są realizowane cyklicznie. Społecznik zaangażowany m.in. w budżet obywatelski. Wielokrotnie nagrodzony, m.in. odznaczeniem państwowym Brązowego Krzyża Zasługi, Brązowym Medalem za Długoletnia Służbę, wyróżniony nagrodą Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego „Za zasługi w rozwoju sportu młodzieży szkolnej”.
Tomasz Woźniak
Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Dyplomowany nauczyciel przedmiotów zawodowych ekonomicznych i przedsiębiorczości. Posiada osiemnastoletnie doświadczenie zawodowe w pracy pedagogicznej. Od 2009 r. pełni funkcję dyrektora szkoły realizując z powodzeniem zadania oświatowe. Angażuje społeczność szkolną do działań na rzecz innych oraz wspiera organizację działań charytatywnych. Reprezentuje i promuje szkołę poprzez podejmowanie z dużym zaangażowaniem różnorodnych działań we współpracy z instytucjami i organizacjami działającymi w środowisku lokalnym, czego wymiernym efektem jest zadowalająca od wielu lat rekrutacja uczniów do klas pierwszych. Wzbogaca na bieżąco bazę dydaktyczną szkoły. Do największych ostatnich osiągnięć zaliczyć można sfinalizowanie przedsięwzięć w zakresie rozbudowy i modernizacji pracowni praktycznej nauki zawodu oraz wyposażenie pracowni w specjalistyczny sprzęt do nauki zawodu, a także działania w zakresie modernizacji sali gimnastycznej i zaplecza sportowego oraz rozbudowy sieci informatycznej.