„Jedz więcej produktów pełnoziarnistych!” – taka rekomendacja jest często dawana przez lekarzy, dietetyków, popularne czasopisma i strony internetowe poświęcone zdrowiu. Jednak niewiele osób może poradzić sobie z poszukiwaniem produktów zbożowych, a jeszcze mniej osób zwraca uwagę na nieco bardziej „egzotyczne” produkty pełnoziarniste, które są oferowane w krajowych sklepach.

kasza

Kuskus – czym jest i jak przygotować?

Najpopularniejsze „egzotyczne” zboża, które pojawiły się na naszym rynku to kuskus i bulgur. Już na samym początku trzeba wspomnieć, że raczej trudno nazwać te produkty zbożami. Są to raczej półprodukty zbożowe, tradycyjne dla krajów śródziemnomorskich i Bliskiego Wschodu. Zacznijmy od kuskusa. Ten produkt jest wytwarzany z pszenicy durum. Pod względem produkcji można go porównać do wytwarzania małego makaronu. 100 g kuskusu zawiera około 95 kcal, 20 g węglowodanów, 2 g błonnika i 3 g białka roślinnego. Tradycyjnie kuskus jest używany jako dodatek do potraw, który mona przygotować w kilkanaście minut. Wystarczy zagotować 1 ¼ szklanki wody, posolić, dodać łyżeczkę oliwy, szklankę kuskusu i przykryć patelnię pokrywką. W ciągu pięciu minut kuskus wchłonie całą wodę i będzie gotowy do spożycia. Kuskus można dodawać do gulaszu i warzyw, ponieważ dobrze wchłania smak i zapach sosu bez zmieniania głównego smaku. Z łatwością może zastąpić makaron, kaszę i ryż. Dodatkowo gotowy kuskus to doskonały dodatek do sałatek na zimno, ponieważ może dodać im sytości i niezwykłego orientalnego smaku.

Bulgur – jak jeść bulgur?

Bulgur to kolejny półprodukt z pszenicy wynaleziony w starożytności. Dla ułatwienia przygotowania, ziarna bulguru są dodatkowo kruszone - w sprzedaży można znaleźć duży i mały bulgur. Ten produkt jest dość kaloryczny: 100 g surowego bulguru zawiera około 350 kcal, 75 g węglowodanów, 2 gramy błonnika i 12 g białka. Dlatego lepiej stosować go jako dodatek do potraw warzywnych i mięsnych. Pozwoli to uniknąć przejadania się i uzyskać doskonały smak. Bulgur jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy zalać go wrzątkiem i poczekać, aż cała woda zostanie wchłonięty. Zajmuje to około 45 minut, które można przeznaczyć na przygotowanie pozostałej części posiłku. Bulgur można również przygotować w inny sposób - można gotować go przez dziesięć minut i pozostawić pod przykryciem przez kolejne pięć do dziesięciu minut. Gęsta konsystencja bulguru pozwala na stosowanie tego produktu jako substytutu mięsa w daniach wegetariańskich. A jego delikatny smak doskonale komponuje się z sałatkami. Kuskus i bulgur stopniowo tracą swój egzotyczny status: teraz można je znaleźć w wielu sklepach. Jeżeli chcemy, aby w naszej diecie było więcej zdrowych produktów, możemy wybrać catering dietetyczny Dąbrowa Górnicza.