Do końca roku w życie wejdą zmiany, które ułatwią życie kierowcom i właścicielom pojazdów. Kolejne udogodnienia zaplanowano na najbliższe lata.
W październiku i grudniu 2020 r. zmienią się przepisy dotyczące m.in. odzyskania zatrzymanego dowodu rejestracyjnego, czasowej rejestracji pojazdu oraz posiadania przy sobie prawa jazdy.
Tegoroczne zmiany w ustawie:
Zwrot dowodu rejestracyjnego
Od 4 października 2020 stacja kontroli pojazdów będzie mogła zwrócić dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe), który został zatrzymany elektronicznie przez funkcjonariuszy kontroli drogowej. Kierowca nie będzie więc musiał występować o zwrot dokumentu np. do urzędu lub innej instytucji, która zatrzymała dowód rejestracyjny.
Brak miejsca na pieczątki? Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego
Od 4 grudnia 2020 nie trzeba już będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu,
w którym skończyło się miejsce do wpisania terminu następnego badania technicznego. Kierowcy nie będą musieli odwiedzać urzędu w tej sprawie oraz ponosić dodatkowych opłat.
Rejestracja pojazdu przez starostę, czasowa rejestracja pojazdu a wyrejestrowanie, dowód własności pojazdu
Na wniosek właściciela, będzie możliwa rejestracja pojazdu (również czasowa) przez starostę
w mieście czasowego zamieszkania. Kolejnym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów będzie powiązanie czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu
z urzędu. W przypadku rejestracji pojazdu, nie będzie trzeba przynosić dowodu jego własności (jeżeli od ostatniej rejestracji pojazdu w Polsce nie nastąpiła zmiana właściciela). Wystarczy dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi. Wszystkie zmiany wejdą w życie 4 grudnia 2020.
Prawo jazdy on-line
Od 5 grudnia 2020 kierowcy posługujący się polskim prawem jazdy, będą zwolnieni z obowiązku posiadania go przy sobie oraz okazywania podczas kontroli drogowej na terenie Polski. Podczas takiej kontroli, wszystkie dane i uprawnienia kierowcy będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Warto przypomnieć, że już od dłuższego czasu kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC.
Wizyty w Urzędzie Miejskim w sprawach związanych z pojazdami czy uprawnieniami do prowadzenia pojazdów, w Dąbrowie Górniczej można umówić poprzez elektroniczny kalendarz – kalendarz.dg.pl
Zmiany w kolejnych latach:
Zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych
Zmiana ustawy to także możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu na wniosek właściciela. Dzięki temu rozwiązaniu nie będzie trzeba ponosić opłaty za tablice samochodowe oraz nalepkę kontrolną. O terminie wejścia w życie tego rozwiązania poinformuje minister do spraw cyfryzacji w oficjalnym komunikacie.
Będzie można czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy
Samochody osobowe będą mogły być czasowo wycofane z ruchu. Dotyczy to pojazdów uszkodzonych (w których uszkodzone zostały zasadnicze elementy nośne konstrukcji), nie chwilowo nieużywanych. Będzie je można wycofać na czas od 3 do 12 miesięcy (jednak nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania), w przypadku konieczności naprawy konstrukcji samochodu. Dzięki temu rozwiązaniu, kierowcy będą mogli oszczędzić na ubezpieczeniu pojazdu. Aby ponownie przywrócić samochód do ruchu, będzie musiał przejść badanie techniczne. O wejściu w życie tego rozwiązania poinformuje minister ds. cyfryzacji w komunikacie.
Dealer zarejestruje nowy pojazd
Od 4 czerwca 2021, salon sprzedaży autoryzowany przez producenta będzie mógł zarejestrować nowy pojazd. Oznacza to, że pojazd będzie mógł być zarejestrowany jeszcze przez odebraniem go z salonu.
Likwidacja karty pojazdu, nalepki kontrolnej i jej wtórnika
Wiadomo już, że 4 września 2022 nastąpi zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu, nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Będą to kolejne oszczędności dla kierowców. Funkcjonariusze legitymujący kierowców będą mieli dostęp do wszystkich potrzebnych danych przez Centralną Ewidencję Pojazdów. Ponadto właściciel pojazdu może już teraz sprawdzić historię swojego pojazdu przez Internet na stronie historiapojazdu.gov.pl